سیب آس|فروش مهندسی مواد|تجهیزات ساختمان|تاسیسات|صنعت|خدمات الکترونیکی

خدمات مشاوره ای

آمار بازديدكنندگان

بیمه نفت, گاز و پتروشیمی

در صنعت بیمه بیشتر مواردی که در ارتباط با نفت و گاز و پتروشیمی است چه در هنگام ساخت و چه در مرحله بهره برداری تحت عنوان انرژی بیمه میشود.پروژه های عمرانی و زیر بنایی در دست احداث جهت استخراج نفت و گاز و پالایش و پخش آنها و نیز پتروشیمی و سایر کارخانجات جانبی که در فرایند استخراج نفت و گاز احداث میشوند تحت عنوان انرژِی در صنعت بیمه از آنان یاد میشود .البته واضح است که انرژی انواع گوناگون دارد و در طبیعت از شکلی به شکل دیگر تبدیل میشود و در فرایند تبدیل نیز از تاسیسات و ابنیه استفاده میشود که در جای خود تحت پوشش بیمه نامه مناسب قرار میگیرند.به عنوان نمونه در احداث سد و تبدیل انرژی پتانسیل آب ذخیره شده پشت سد به انرژی الکترونیکی در نیروگاه آبی برای سد بیمه تمام خطر پیمانکاران و برای نیروگاه بیمه تمام خطر نصب صادر میگردد.
با توجه به ماهیت ریسک و ارزش اقلام مورد بیمه چه در بخش ساحلی و چه در بخش فرا ساحلی شرکتهای بیمه نیازمند پوشش اتکایی میباشند.بدین صورت که برای هر یک از پروژه های در حال اجرا و بهره برداری از شرکتهای بیمه نرخ و شرایط اخذ شده و پس از موافقت بیمه گزار مازاد بر سهم نگهداری بازار داخل و خارج و دارای حداقل رتبه بندی کشور نزد بیمه گران معتبر اتکایی میگردد.پروژه های انرژِی در هنگام احداث به دو بخش تقسیم میشوند:

فرا ساحل offshore
در ساحل onshore

در بیمه پروژه های انرژِی مساله surveyor warranty از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بیمه گذار در اجرای آن باید warranty را رعایت کند.همگی پروژه ها به صورت سالیانه تحت پوشش بیمه قرار میگیرند .بیمه های تمام خطر پروژه های نفت گاز و پتروشیمی را تحت پوشش وسیعی قرار میدهند که عمدتا شامل حوادث طبیعی ،حوادث ناشی از اجرای کار در زمان نصب،مسوولیت در قبال اشخاص ثالث،اموال مجاور،شکست ماشین الات،عدم النفع ناشی از شکست ماشین الات و غیره میباشد. اینک از سویی طرح ها و پروژه های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، به ویژه در صنایع بالادستی صنعت نفت به دلیل وجود عناصر نامطمئن و نامعین و پیچیدگی های خاص اکتشاف، توسعه و بهره برداری تولید از ریسک های بالای بیمه ای برخوردار است.
از سویی دیگر با توجه به این که سرمایه گذاری در نفت نیاز به سرمایه گذاری سنگین و تکنولوژی پیشرفته دارد و دارندگان این سرمایه عمدتا در کشورهای توسعه یافته هستند، در صورتی که تامین لازم برای این سرمایه گذاری وجود نداشته باشد، سرمایه گذاران تمایلی به انجام این امر نشان نمی دهند.
این صنعت بیمه است که به عنوان خدمتگزار اقتصاد بیمه گران خسارت هایی که در مراحل اکتشاف، استخراج، فرآورش و عرضه ناشی از تحقق خطرهای مختلف از جمله انفجار، آتش سوزی، زمین لرزه، پیمانکاری، نصب تجهیزات، و ماشین آلات و همچنین خطرهایی که برای نیروی انسانی آنها پیش می آید را جبران می کنند.
ریسک هایی که صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را تهدید می نمایند با استفاده از تکنیک های مدیریت ریسک، شناسایی، ارزیابی، کنترل و تامین مالی شده است.
آن دسته از ریسک ها که بیمه پذیر هستند، توسط صنعت نفت برای آنها بیمه نامه صادر شده و باقی ریسک هایی که بیمه پذیر نیستند، بوسیله متخصصان صنعت نفت برای برخورد، حذف یا کاهش آنها تدابیری اندیشیده می شود.
از آنجایی که شاید بتوان گفت که این صنعت، پیچیده ترین صنعت با سرمایه گذاری های عظیم است که برخی از طرح های آن حاصل سال ها تلاش و کوشش متخصصان صنعت نفت است که به بهره برداری می رسد، بنابراین برای شناسایی ریسک های بیمه پذیر، کار شناسان صنعت بیمه نیازمند همکاری کارشناسان هر دو صنعت است.
زیرا شرکت های بیمه برای ارزیابی و شناسایی کانون های خطر و حادثه ساز، متخصصان صنعت بیمه هستند و با آشنایی به این اطلاعات به کمک کارشناسان صنعت نفت شتافته و آنها را یاری می کنند و چون بخشی از سرمایه های بیمه شده مازاد بر ظرفیت نگهداری صنعت بیمه داخلی به بیمه گران ارشد اتکایی که عمدتا نرخ و شرایط ریسک را نیز تعیین می کند واگذار می شود، نیازمند اطلاعات جامع و کاملی از ریسک بیمه شده است تا نرخ یا حق بیمه تعیین گردد. این اطلاعات را عمدتا کارشناسان و متخصصان صنعت نفت در اختیار بیمه گران داخلی قرار می دهند.

Scroll to Top

سيب آس ® یک علامت تجاری ثبت شده است. هرگونه کپی برداری و ایجاد تشابه پیگرد قانونی دارد.