شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

کاهوی وحشیگیاهی است دو ساله به بلندی ۱۰۰ – ۶۰ سانتی متر . این گیاه در دامنه های البرز ، كندوان ، مزارع كرج ، اذربایجان در اطراف تبریز ، زنجناب ، همدان ، بلوچستان ، خراسان ، كرمان ، تخت جمشید ، تنگه امامزاده اسمعیل و در جنوب غربی ایران در شایزان و در بیشه دیده می شود .
مشخصات كاهوی وحشی:
كاهوی وحشی گونه های یكساله و دو ساله و چند ساله دارد برگهای ان ریشه ای به رنگ سبز مات ، دراز و بدون چربی و خشن و تلخ مزه ، در بعضی گونه ها با بوی تند و نامطبوع ، دارای بریدگی و دندانه دار كه معمولا دندانه ها به خارهای كوچك منتهی می شود . گلهای ان زرد است و معمولا در كنار جاده ها و اراضی سنگلاخ متروك می روید .
كاهوی وحشی را در برخی مناطق كاهوی سمی هم گویند زیرا مقدار ماده سمی و مخدر لاكتوكاروم در ان زیادتر از كاهوی پرورشی است .
تركیبات شیمیایی کاهوی وحشی:
از نظر تركیبات شیمیایی در دانه های گونه I. serriola ماده تلخ ، الكالوئید و لاكتوسین وجوددارد . در گیاه تازه در حدود ۰۰۱۹/۰ درصد و در گیاه خشك ۰۷۱/۰ درصد اكسالیك اسید یافت می شود و به علاوه از گیاه ، ماده لاكتوكوپیكرین جدا شده است . در گزارش تجزیه دیگری امده است كه در دانه هیا گیاه حدود ۲/۳۵ درصد از یك نوع روغن نیم خشك كه خاصیت خواب اور و ضد تب دارد و در شیرابه گیاه نیز لاكتوكاروم و بیش از ۵۵ درصد شیرابه لاكتوكاروم را لاكتوسرین تشكیل میدهد. چون در اب حل نمی شود برای به دست اوردن ان باید ماده لاكتوكاروم را در الكل جوش قرار دهند و این ماده را به دست اورند.
خواص – كاربرد کاهوی وحشی:
كاهوی وحشی نیز از نظر طبیعت طبق نظر حكمای طب سنتی سرد و مرطوب است و كاهوی وحشی با تخم سیاه ان دارای رطوبت كمتر از كاهوی وحشی با تخم سفید است. از نظر خواص مشابهت زیادی به كاهوی مزروع دارد ولی برگهای ان در موارد زیادی جانشین هند باء بری است.
در هندوستان از جوشانده تخم گونه L .serriola به عنوان نرم كننده و از خود گیاه به عنوان خنك كننده ، ارام بخش ، مدر ، معرق ، ضد عفونی كننده ، خواب اور و نرم كننده سینه استفاده می شود و برای برونشیت و اسم و سیاهسرفه و سل ریوی مفیداست.
سمیت لاكتوكاروم كمتر از تریاك است و داروی موثری برای تسكین تشنجات و تحریكها ی نسجی است كه منشا عصبی دارند بدون این كه موجب تجمع خون به مغز شود یا ایجاد یبوست و بی اشتهایی بنماید و مقدار خوراك ان ۵/۰ – ۱/۰ گرم در روز است جوشانده برگ و ساقه این كاهو به مقدار ۵۰ – ۳۰ گرم در هزار گرم اب مصرف میشود. گونه وحشی دیگری از جنس Lactuca در ایران می روید كه كاربرد دارویی ندارد.

 

خواندن 1706 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 12 مرداد 1398 ساعت 13:24

دسته بندی کامل مقالات

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@