شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

نگهداری گل‌ و گیاه در خانه

نگهداری گل‌ و گیاه در خانه

با گسترش زندگی شهری و فشارهای کاری در جوامع پراسترس امروزی آثار طبیعت را بسیار کمتر در زندگی روزمره‌ مان حس می‌کنیم و به انسان‌هایی تبدیل شده‌ایم که همگام با حرکتی سریع به سوی متمدن شدن، به سرعت از طبیعت و زیبایی‌های آن فاصله می‌گیریم. این در حالی است که بازگشت به طبیعت از بهترین راه‌ها برای پیشگیری و درمان آثار زیان‌آور زندگی پرمشغله و صنعتی امروز ماست چراکه طبیعت مادر انسان هاست و آغوش سبزش می‌تواند آرامش را به او بازگرداند.

اگرچه زندگی از یک سو و دغدغه‌ها و مشغله‌های روزمره از سوی دیگر، ما را از طبیعت دور کرده‌اند، با این حال هنوز هم می‌توان برای رسیدن به آرامش دست به دامن طبیعت شد. تنها کافی است طبیعت را به خانه‌تان بیاورید. 

جنبه زیبایی‌شناختی: گل‌ها و گیاهان زیبا هستند. چه دلیلی مهم‌تر از اینکه با داشتن گل و گیاه، زیبایی را به محیط زندگی خود خواهید آورد و از آن لذت خواهید برد. نگاه کردن به گل‌ها باعث ایجاد احساس شادابی، طراوت و مثبت‌اندیشی در شما می‌شود. تنها کافی است سری به یک گل‌فروشی بزنید و با توجه به سلیقه خودتان گل و گیاهی را با طرح و رنگ دلخواهتان انتخاب کنید؛ البته مراقب باشید که گیاه موردنظرتان با فضای خانه شما سازگار باشد و حتما در این مورد از گل‌فروش بپرسید.

رنگ آرامش‌بخش: سبز یکی از رنگ‌های آرامش‌بخش است. این رنگ همراه با آبی آسمان ذهن شما را در وضعیت آرامش و راحتی قرار خواهد داد. رنگ سبز التیام‌بخش و رنگ تعادل، توازن و همدلی است. این رنگ باعث هماهنگی جسم و ذهن می‌شود و نماد طبیعت و باروری است.

افزایش اعتماد به نفس: گل‌کاری و ایجاد محیطی دلپذیر باعث بالابردن حس اعتماد به‌نفس و خوب بودن در فرد می‌شود از سوی دیگر، هنگامی که گیاهان به گل می‌نشینند، سبزی‌ها آماده چیدن می‌شوند و... این نتیجه مطلوب به نوعی برای فرد مانند پاداش کارهایش تلقی می‌شود.

دستیابی به آرامش: نگاه کردن به گل و گیاهان و لذت بردن از زیبایی‌های آنها به ما کمک می‌کند روحیه نامتعادل و ناآرام خود را تغییر دهیم و به حالت تعادل برسیم. بنابراین این بار اگر بی‌حوصله، کلافه و عصبی بودید، سری به گل‌های باغچه یا گلدان تان بزنید تا دوباره آرامش پیدا کنید.

تمرین صبر و شکیبایی: هنگامی که یک درخت در باغچه می‌کارید و باید ماه‌ها و سال‌ها از آن مراقبت کنید تا روزی به بار بنشیند یا از یک گلدان نگهداری می‌کنید تا در بهار به گل بنشیند به نوعی صبوری را تمرین خواهید کرد. بد نیست صبوری را با سپردن مسئولیت نگهداری از یک گلدان کوچک به فرزندانتان هم آموزش دهید.

هوایی پاک: همه می‌دانیم که گیاهان دی‌اکسیدکربن محیط را می‌گیرند و اکسیژن را پس می‌دهند و در ایجاد هوایی پاک بسیار موثر هستند، پس با نگهداری از آنها در خانه خود شانس تنفس هوای پاک‌تری را خواهیم داشت و همین هوای پاک و پراکسیژن حالمان را بهتر خواهد کرد و در سلامت جسم و ذهنمان موثر خواهد بود.

سلامت جسم و کاهش استرس: گل کاری باعث افزایش فعالیت بدنی و همچنین افزایش ترشح اندروفین در بدن می‌شود که این امر منجر به کاهش استرس خواهد شد همچنین کارکردن در حیاط خانه و گل‌کاری باتوجه به میزان فعالیت شما می‌تواند باعث سوختن 250 کالری در ساعت شود و همین امر در کنترل فشارخون و بهبود جریان خون و تنظیم سوخت و ساز بدن بسیار موثر است.

جذب ویتامینD: کسانی که در فضای باز مثل باغ، باغچه یا بالکن، کاری می‌کنند، در معرض نور خورشید خواهند بود که باعث افزایش ویتامینD در بدن آنها و جذب بیشتر کلسیم می‌شود. همین امر در بهبود خلق و خوی این افراد موثر است.

مصرف بیشتر میوه و سبزی: بررسی‌ها و تحقیقات انجام‌شده ثابت کرده است بچه‌هایی که در چنین فضایی بزرگ می‌شوند نیز بیشتر میوه و سبزی می‌خورند. درست است که همه ما نمی‌توانیم در یک باغ بزرگ زندگی کنیم اما می‌توانیم در یک باکس یا گلدان کمی سبزی بکاریم و نه‌تنها از کاشت و برداشت سبزی‌هایمان لذت ببریم بلکه سبزی‌های تازه خودمان را بخوریم.

(دکتر نوشین خادم‌الرضا-روان‌پزشک)

خواندن 2273 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 مرداد 1398 ساعت 13:52

دسته بندی کامل مقالات

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@