شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل بنفشه ایرانی

کد: z202

گل بنفشه ایرانی (HORNED PANSY) چون تحمل هوای سرد را دارد گل بسیار محبوبی میباشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک لومی،شنی،ماسه ای،گچی مرطوب ،غنی و خوب زهکشی شده
  19 درجه سانتیگراد
مرطوب
متوسط

دانستنی های علمی بنفشه ایرانی:
Viola cornuta یا همان بنفشه ایرانی گیاهی است از تیره بنفشگان که بومی پیرنه و شمال اسپانیا میباشد. بنفشه ایرانی بیشتر در نواحی معتدل جهان یافت میشود و به طور طبیعی در شمال ایران می روید ولی چون به عنوان گل زینتی در باغچه ها و باغها کاشته میشود، در اکثر نقاط ایران دیده میشود. این گیاه جایزه انجمن سلطنتی باغبانی را از آن خود کرده است و در انگلستان نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است.
بنفشه ایرانی میتواند یک ساله، دو ساله و یا چند ساله و یا همیشه سبز باشد. بنفشه ایرانی چون تحمل هوای سرد را دارد گل بسیار محبوبی میباشد و در فضاسازی ها و باغچه کاریها و فلاور باکسها به وفور کاشته میشود.

خصوصیات گیاهشناسی بنفشه ایرانی:
بنفشه ایرانی گیاهی علفی میباشد که دارای برگهایی قلبی شکل است که دمبرگ های درازی دارند و در کنار دمبرگ ها جوانه ها ظاهر میشوند. بنفشه ایرانی بین 10 تا 50 سانتیمتر ارتفاع دارد و پراکندگی آن نیز بین 10 تا 50 سانتیمتر میباشد و بین 2 تا 5 سال طول میکشد تا این گیاه رشدی کامل داشته باشد. بنفشه سرعت رشد پایینی دارد.
گلهای بنفشه ایرانی به صورت منفرد میباشد و همزمان هم نر هستند هم ماده. گلها معطر میباشند و فصل شکوفایی آنها از فروردین میباشد تا خرداد و به رنگهای بنفش، زرد، ارغوانی و یا دو رنگ مشاهده میشوند. این گلها برای زنبورها و پروانه ها جذاب میباشند و گرده افشانی توسط حشرات صورت می گیرد. میوه های بنفشه ایرانی کروی، پوشیده از کرک و حاوی دانه هایی به رنگ زرد و یا سفید میباشند.

شرایط محیط رشد و نگهداری بنفشه ایرانی:
نور: باید در جایی با آفتاب کامل یا نیمسایه قرار گیرد.
دما: به طور کلی آب و هوای معتدل برای این گیاه مناسب است یعنی دمایی بین 15 تا 34 درجه. این گیاه در برابر سرما نیز مقاوم بوده و هرچه کوچکتر باشد مقاومت بیشتری دارد.
آبیاری: باید به صورت منظم و متوسط صورت گیرد.
خاک: خاک مناسب برای این گیاه، خاک لومی، شنی، ماسه ای، گچی مرطوب، غنی و خوب زهکشی شده میباشد.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی بنفشه ایرانی:
تمامی قسمتهای بنفشه از جمله برگ، گل، دانه، ریشه و سرشاخه های گل دار مصرف دارویی دارند. این گیاه تثبیت کننده دیواره مویرگها و تصویه کننده خون نیز میباشد.
بنفشه تند، سرد و کمی تلخ است و دارای ویژگی هایی مثل: ضد التهاب ،خلط آور ،محرک، ادرار آور، ضد تومار، ضد رماتیسم، ملین، ضد میکروب و مسهل است. دانه بنفشه به مقدار 6 تا 10 گرم اثر ملین در اطفال دارد.
شربت تهیه شده از دم کرده آن برای درمان سرفه استفاده میشود.(2 قاشق غذاخوری از پودر گیاه را در نیم لیتر آب جوشیده ریخته و با اضافه کردن مقداری شیر و عسل آن را مصرف میکنند.) از برگهای گیاه بنفشه چای درست میکنند.
از روغن بنفشه میتوان برای جلوگیری از ریزش موی سر، شوره سر، خارش پوستی، زیبایی پوست، ورم لثه، سردرد و خون ریزی بینی استفاده کرد.
دم کرده بنفشه را بعد از تغلیظ به صورت کمپرس برای درمان بیماری های پوستی استفاده میکنند.
برای درمان رماتیسم میتوان از کمپرس دمکرده گیاه بنفشه بر روی موضع روزی 2 بار استفاده کرد.
از پودر گیاه بنفشه و آب خمیری درست میشود که برای بهبود جراحات مفید است.

تکثیر بنفشه ایرانی:
بذر بنفشه را در اواخر مرداد در خاکی که با کود کهنه مخلوط شده کاشته و مرتب آبیاری کنید تا خاک رطوبت خود را از دست ندهد.
پس از آنکه بوته ها 30 سانتیمتر شدند آنها را بر روی بستر دیگری به فاصله 10 سانتیمتر  نشا کنید و پس از گذشتن زمستان از نیمه اسفند تا اوایل فروردین در کنار گلهای بهاری دیگر در باغچه و با فاصله 30 متر مربع بکارید.

آفات و بیماریهای بنفشه ایرانی:
هشدار: این گیاه ممکن است توسط حلزون ها، شته ها و عنکبوت ها مورد حمله واقع شود.
بنفشه در معرض کپک پودری و پوسیدگی قرار دارد.

Save

خواندن 1049 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 فروردين 1398 ساعت 12:34

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@