شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل کلماتیس هیمالیایی (کلماتیس کوهی)

 کد: z106

گل کلماتیس کوهی گیاهی گیاهی گلدار و بالارونده از جنس کلماتیس و از خانواده آلاله می باشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
  خاک های زهکش دار و مرطوب
نواحی کوهستانی
مرطوب
زیاد

خصوصیات گیاهشناسی کلماتیس کوهی:
گیاه زینتی "کلماتیس هیمالیایی" یا "کلماتیس کوهی" ( HIMALAYAN CLEMATIS ) گیاهی گلدار و بالارونده از جنس کلماتیس و از خانواده آلاله می باشد. این گیاه زینتی دارای شاخه های بالارونده ی قوی است که به وسیله هرس مناسب توسط باغبانان برای پوشاندن سایبان ها و دیوارها استفاده می شود. این گیاهان بومی نواحی کوهستانی آسیا – از افغانستان تا تایوان – می باشند.

کلماتیس کوهی گیاهی چندساله و همیشه سبز یا خزاندار می باشد. گل ها زیبا و دارای چهار گلبرگ به رنگ های سفید تا صورتی می باشند. این گل ها حدود 7 سانتیمتر قطر داشته و در اواخر بهار و اوایل تابستان شکوفا می شوند. برگ ها نیز سه برگچه ای و به رنگ سبز مایل به ارغوانی هستند.

شرایط محیط رشد کلماتیس کوهی:
به محلی نیمه سایه و خاکی کاملاً مرطوب با زهکش مناسب و غنی از هوموس نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل کلماتیس کوهی حدود -15 درجه سانتیگراد می باشد.
در کنار رودخانه های جنگلی، کلماتیس یک گیاه خطرناک برای درختان جوان در حال رشد به حساب می آید. و علت آن پیچش و خفه کردن اینگونه درختان می باشد.

آفات و بیماری ها کلماتیس کوهی:
از جمله بیماری ها و آفات این گیاه عبارتند از: پوسیدگی ساقه، سفیدک، زنگ، لکه سیاه، شته، شپشک، کنه تارعنکبوتی، تریپس، کرم سفید ریشه، مگس های سفید و گوشخیزک.

تکثیر کلماتیس کوهی:

تولید کلماتیس هیمالیایی از طریق بذر، یکی از روش های تکثیر این گیاه به شمار می آید. به خصوص، اگر در کاشت بذور و تولید انواع دیگر گیاهان تجربه داشته باشید، و علاوه بر این شخصی صبور و با حوصله باشید، قطعاً در مورد کلماتیس ها موفق خواهید شد.
در مورد گیاه کلماتیس، قلمه را می توان از دو نوع چوب تهیه نمود: 1- چوب های جوان که دارای میان گره های کوتاه هستند و در بهار تهیه می شوند. 2- چوب هایی که حاصل رشد سال جاری بوده، تا حدودی رسیده اند و اواخر بهار الی اواخر تابستان تهیه می شوند.
همچنین استفاده از قلمه های جوانه برگ که در اواسط تابستان تهیه می شوند، زیر دستگاه مه افشان ‌نتایج خوبی داشته اند. قلمه جوانه برگ شامل پهنک برگ، دمبرگ و قسمت کوتاهی از ساقه، همراه با جوانه جانبی متصل به آن می باشد. بنابراین می توان گفت که هر گره به عنوان یک قلمه مورد استفاده قرار می گیرد.
خوابانیدن، ساده ترین روش تکثیر کلماتیس ها می باشد و در مقایسه با دیگر روش ها به وسایل و مراقبت های کمتری نیاز دارد. در خوابانیدن، شاخه های حاصل از رشد سال جاری و سال قبل (شاخه های یک ساله) مورد استفاده قرار می گیرند. گودال مورد نیاز برای خوابانیدن شاخه، حدود 20 سانتیمتر عمق و 60 سانتیمتر عرض و طول دارد. ابتدا نیمی از گودال را با خاک پر کنید. سپس شاخه را داخل گودال قرار داده و آن را به وسیله چند عدد سیم ضخیم که به صورت قلاب در آمده اند، در خاک محکم و ثابت نمایید. بعد از این مرحله، مابقی گودال را با همان مخلوط خاک و خاک برگ پر کنید.

خواندن 1081 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 18:11

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@