شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه بادرنجبویه

بادرنجبویه یا بادرنگبویه "Melissa officinalis" گیاهی است معطر، علفی، چند ساله، پایا، پرشاخه که ارتفاع آن به 30 تا 80 سانتی‌متر می‌رسد.

دمنوش بادرنجبویه:
بادرنجبویه از تیره نعناعیان میباشد که به حالت وحشی و خودرو در ایران می‌روید.دمنوش بادرنجبویه دارای عطری با طعم لیموی تند بوده و موطن اصلی آن قسمت وسیعی از شرق مدیترانه است و در بعضی نقاط آذربایجان و جلگه خزر نیز یافت می‌شود.
از تمامی قسمت‌های رویشی بادرنجبویه جهت کاربردهای دارویی استفاده می‌شود. از جمله خواص بادرنجبویه که داروی مورد علاقه پزشک بزرگ ایرانی، ابوعلی سینا بوده می‌توان به تاثیر در درمان بیماری‌های قلب، معده و روده اشاره کرد.
بادرنجبویه بیشتر به عناون گیاه آرام بخش اعصاب، مفرح، نشاط آور و خوشبو کننده دهان شناخته می‌شود.
گیاه بادرنجویه دارای طبعی گرم و خشک است و آن را می‌توان مثل بسیاری از گیاهان دیگر به صورت دم‌کرده یا دمنوش گیاهی استفاده کرد و از خواص آن به صورت نوشیدنی بهره‌مند شد.
از جمله خواص دمنوش بادرنجبویه می‌توان به:
بهبود تهوع با دمنوش بادرنجبویه
تاثیر درمانی در مراحل اول سرماخوردگی
رفع خستگی عصبی و افسردگی با دمنوش بادرنجبویه
خوش بو کردن دهان و از بین بردن بوی بد دهان
داروی مسکن دستگاه عصبی مرکزی
تقویت حافظه
برطرف کننده تنگی نفس
جلوگیری‌کننده از ایجاد سکته قلبی و مغزی اشاره کرد.
دم کرده گیاه بادرنجبویه تعریق بدن را افزایش می‌دهد که راه درمان سنتی سرماخوردگی‌های همراه با تب می‌باشد. همچنین نوشیدن دم کرده بادرنجبویه به هضم غذا نیز کمک می‌کند.
طرز تهیه دمنوش بادرنجبویه:
برای تهیه دمنوش بادرنجبویه باید چندعدد برگ بادرنجبویه را داخل یک قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد روی آن بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. برای شیرین‌کردن آن می توانید از عسل یا نبات استفاده کنید.
هشدارهای مهم و عوارض جانبی مصرف دمنوش بادرنجبویه:
در همه کتب طب سنتی توصیه شده که از مصرف خشک شده گیاه خودداری و تازه آن استفاده شود. خواص بادرنجبویه تازه به‌حدی است که در اسپانیا برگ تازه آن را با چای معمولی مخلوط و یک نوشیدنی مطبوع تهیه می‌کنند.
از مصرف خودسرانه بادرنجبویه و بدون نظر پزشک خودداری گردد.
به دلیل تداخلات دارویی، در صورت داشتن هر گونه بیماری خاص یا مصرف دارویی خاص، قبل از استفاده از گیاه دارویی با پزشک مشورت شود.
در صورت بروز هر نوع واکنش حساسیتی، باید مصرف گیاه بادرنجبویه قطع گردد.
با مشاهده هر گونه عارضه جانبی به پزشک مراجعه شود.
بهتر است اشخاص دارای مزاج گرم، گیاه بادرنجبویه را نخورند و چنانچه مصرف کردند بری رفع عوارض آن می‌توانند از گل بنفشه یا سکنجبین استفاده کنند.
افرادی که دارای اختلالات هورمون‌های تیروئیدی، افراد مبتلا به گلوکوم (آب سیاه چشم)، زنان باردار و شیرده، افراد حساس به آسپیرین و کودکان بایستی از مصرف دمنوش بادرنجبویه یا برگ تازه آن خودداری کنند.
تهوع، گیجی، تحریکات پوستی، در مواردی ناراحتی گوارشی، خستگی عمومی، احساس سنگینی در سر، بی‌حسی و سپس خواب عمیق و کاهش فشار خون از عوارض مصرف بیش از حد این گیاه است.
آقایانی که دچار ورم در پروستات هستند نیز باید از مصرف بادرنجبویه بپرهیزند.
روغن گیاه بادرنجبویه عامل اصلی درمان گیاهی است،روغن گیاهی بادرنجبویه برای خانم‌های باردار و شیرده و همچنین کودکان مورد منع مصرف دارد.

خواندن 1869 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 مرداد 1398 ساعت 11:23

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@