شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل آکونتیوم واریگاتوم

کد: z189

گل آکونتیوم واریگاتوم (ACONITE) دارای برگ های سبز تیره و گسترده است و در طب چینی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
لوم
15 درجه سانتیگراد 
کمی مرطوب
کم

دانستنی های علمی آکونتیوم واریگاتوم:
گیاه آکونتیوم واریگاتوم (ACONITE) که تاج الملوک نیز نامیده میشود از جنس Aconitum است. این جنس دارای 300 گونه است و وابسته به خانواده Ranunculaceae می باشد. این گونه بومی بخش های کوهستانی بسیاری از بخش های نیمکره شمالی میباشد. این گیاهان علفی چند ساله هستند و عمدتا بومی نقاط کوهستانی نیمکره شمالی و در خاک های رطوبت گیر و در مراتع کوهستانی به خوبی رشد می کند.

خصوصیات گیاهشناسی آکونتیوم واریگاتوم:
آکونتیوم واریگاتوم دارای برگ های سبز تیره و گسترده هستند و 5_7 لوب دارند.و هر بخش دوباره دارای 3 لوب است با دندانه های نوک تیز و برگ ها با آرایشی مارپیچ یا متناوب قرار گرفته اند و برگ های پایینی دم برگ بلند دارند.
این گیاهان بلند قد بوده و دارای ساقه افراشته هستند و گلبرگ های آن ها بزرگ و با رنگ های آبی و بنفش و سفید و گل زرد یا صورتی و با پرچم های متعدد. آن ها با داشتن 5 کاسبرگ که یکی از انها به شکل کلاه خود است و از این رو monkshood نام گرفتند. دو گلبرگ فوقانی بزرگ هستند و دارای خارهای تو خالی در راس هستند که پر از شهد هستند. بعضی از گلبرگ ها کوچک بوده یا اصلا تشکیل نمی شوند و 3_5 تا از برگچه ها از بین رفته اند. میوه این گیاه به شکل فولیکول است.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی آکونتیوم واریگاتوم:
از گل آکونتیوم واریگاتوم در طب چینی بسیار مورد استفاده قرار می گرفت. این گونه به طور گسترده ای در درمان سردرد و سرفه و تهوع، رماتیسم و ورم مفاصل و معده درد و از دست دادن اشتها موثر است. تقویت کننده قلب و ضد درد و ملین خفیف مورد استفاده است. در درمان تب مخملک و برفک نیز کاربرد دارد. همچنین از آن در طب هموپاتی نیز به کار می رود.

تکثیر آکونتیوم واریگاتوم:
برای کاشت و تکثیر آکونتیوم واریگاتوم از بذر آن استفاده می شود و در اواسط بهار در خزانه می کارند و در اوایل پاییز به محل اصلی انتقال می دهند و همچنین با تقسیم ریشه ها در بهار یا پاییز نیز می شود نسبت به تکثیر آن ها اقدام کرد.

ترکیبات شیمیایی آکونتیوم واریگاتوم:
گیاه آکونتیوم واریگاتوم سمی بوده و نشانه های اولیه مسمومیت سو هاضمه است. احساس سوزش و سوزن سوزن شدن و بی حسی در دهان و سوزش در شکم . پس از حدود یک ساعت استفراغ شدیدی وجود دارد. حتی ممکن است موجب خفگی شود. از طریق چیدن برگ بدون استفاده از دستکش نیز سم از طریق پوست منتقل می شود.

Save

خواندن 993 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 11:43

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@