شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل استاتیس

کد: z164

گل های استاتیس (SEA LAVENDER) معمولاً در نيمه‌ دوم‌ تابستان‌ در یک شاخه یا خوشه گل اذین ظاهر میشوند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاك‌ نسبتا حاصلخيز و داراي‌ زهكشي‌ خوب
  8 درجه سانتیگراد
کمی خشک
خیلی زیاد

دانستنی های علمی استاتیس:
استاتیس گونه ای گیاه دائمی از جنس Limonium میباشد. این جنس یکی از متنوع ترین گونه های گیاهی را شامل میشود به طوریکه 120 گونه گل از آن شناسایی شده است. این جنس در (خانواده بهمنی) Plumbaginaceae میباشد و در اکثر نقاط دنیا پراکنده است. این گیاه با نامهای Sea Lavender, Statice, Marsh-rosemary در دنیا شناخته میشود. علی رغم نام های مشابه، این گونه به lavenders و یا رزماری مربوط نمیشود.
این جنس دارای یک توزیع بین المللی در اروپا، آسیا، آفریقا، استرالیا و آمریکای شمالی است. بزرگترین گستردگی تنوع آن (بیش از 100 گونه) در منطقه stretching از جزایر قناری تا مناطق مدیترانه ای و آسیای مرکزی میباشد. برای مقایسه، آمریکای شمالی تنها دارای 3 گونه ی بومی است.

خصوصیات گیاهشناسی استاتیس:
خانواده‌ی بهمنی Plumbaginaceae تیره ای است از گیاهان علفی یا درختچه‌ای دارای برگ‌های متناوب قاعده‌ای، ساده، بدون گوشواره؛ گل‌ آذین گرزنی، خوشه‌ای یا کلاپرکی، گل‌های دو جنسی، منظم، ۵ گلبرگ پیوسته و گاهی آزاد، ۵ پرچم دوری یا پائینی مقابل گلبرگ‌ها، ۵ کاسبرگ دوری یا پائینی پیوسته، ۵ برچهٔ پیوسته، ۵ کلاله، یک تخمک، تمکن قاعده‌ای و میوهٔ ناشکوفا که در لولهٔ کاسبرگ باقی‌ می‌ماند. این خانواده غالباً به راستهٔ‌ پامچال منسوب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و بسیاری از گیاهان آن در کنار دریا می‌ رویند.
استاتیس به طور معمول به عنوان گیاهان علفی چند ساله شناخته میشوند و در حال رشد 10 تا 70 سانتی متر بلند میشوند و از ریزوم رشد می کنند. بعضاً دیده شده (به طور عمده در جزایر قناری) درختچه هایی تا 2 متر بلند شده اند.
برگ های استاتیس اغلب ساده و از 1 تا 30 سانتی متر طول و 0.5 تا 10 سانتی متر پهنا دارند، بسیاری از برگ ها در یک پایه روزت انبوه تولید میشوند.
گل ها در یک شاخه یا خوشه گل اذین ظاهر میشوند. گل های منحصر به فرد کوچک که هرکدام 4 تا 10 میلی متر طول دارند با پنج لوب یک کاسه گل و جام گل، و پنج پرچم. گل ها اغلب به رنگ صورتی، بنفش و ارغوانی هستند. میوه آن یک کپسول کوچک حاوی یک بذر منفرد است و کاسه گل محصور شده است. گل های استاتیس معمولاً در نيمه‌ دوم‌ تابستان‌ ظاهر مي‌شوند‏‎.

شرایط محیط رشد و نگهداری استاتیس:
بسیاری از گونه های گل استاتیس در خاکهای شور، گچی و قلیایی و در نزدیکی سواحل و همچنین باتلاق های نمکی رشد کرده اند.
این گیاه بسیار مقاوم به شرایط مختلف آب و هوایی است و شاخص USDA آن که در رنج 3 تا 9 گفته میشود، بیانگر میزان سرسختی و مقاومت آن میباشد. این گیاه همچنین بی آبی و خشکی را تا حدود زیادی تحمل میکند.
استاتیس به جابجا شدن مکان خود و همچنین تقسیم شدن، واکنش خوبی نشان نمیدهد.
بهترین محل برای رشد مطلوب این گیاه مكانی كاملا آفتابي‌ (البته‌ در مكان‌ سايه‌ روشن‌ نيز رشد میکند) و با خاك‌ نسبتاً حاصلخيز و دارای زهكشي‌ خوب میباشد.
خوب است ‎ساقه‌هاي‌ خشك‌ شده‌ را در آخر پائيز حذف‌ نماييد. همچنین پائيز يا بهار‏‎‏‎ برای کاشت استاتیس زمان مناسبی است.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی استاتیس:
استاتیس یکی از بهترین گیاهان چندساله برای استفاده به عنوان گل شاخه بریده و استفاده در گل آرایی میباشد به ویژه برای خشک کردن استفاده میشود. برای خشک کردن، باید هنگامی که گل شروع به باز شدن میکند از پایین ساقه قطع شود و وارونه در یک محل تاریک و گرم آویزان شود.
گل استاتیس از گیاهانی است که بسیار پروانه ها را به خود جذب میکند.

تکثیر استاتیس استاتیس:
تکثیر استاتیس Limonium Latifolium از طریق كاشت بذر در پاییز یا اوایل بهار، تهیه قلمه ریشه در زمستان و همچنین تقسیم گیاه در بهار امكان پذیر است.

Save

خواندن 1312 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 12:40

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@