شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل بنفشه ایرانی

کد: z221

 گل بنفشه ایرانی (PERSIAN VIOLET) گیاهی علفی و چندساله با گل های کوچک معطر به رنگ ارغوانی تیره یا آبی با مرکزی زرد رنگ است.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ حاوی مواد آلی ،سبک ، مرطوب و خوب زهکشی شده
 دمای بین 18 تا 24 درجه 
مرطوب
 زیاد

دانستنی های علمی بنفشه ایرانی:
گیاه  Exacum affine (بنفشه ایرانی) گیاهی علفی و چندساله از خانواده Gentianaceae ( ژنتیاناسه ) بوده که بومی کشور یمن میباشد. توجه داشته باشید اگرچه نام این گیاه  Persian violet (بنفشه ایرانی) میباشد ولی اصلا بنفشه نیست و به خانواده violaceae تعلق ندارد و علت این نامگذاری صرفا شباهت گلها و عطر آنها به گل بنفشه میباشد. این گیاه زینتی امروزه در اکثر کشورها محبوب میباشد و زیستگاه طبیعی آن مناطق ساحلی و صخره ای کشور یمن است. پاسیو های پر نور مکان های ایده آلی برای بنفشه ایرانی است.

خصوصیات گیاهشناسی بنفشه ایرانی:
بنفشه ایرانی، گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع و گستردگی آن بین 15 تا 30 سانتیمتر میباشد و سرعت رشد آن نسبتا سریع بوده و حدود 5 ماه زمان نیاز است تا به رشد نهائی خود برسد. برگها بیضی شکل و براق هستند.
گل های کوچک معطر آن به رنگ ارغوانی تیره یا آبی با مرکزی زرد رنگ هستند.(این گلها به رنگهای بنفش، سرخ و سفید نیز مشاهده میشوند.) گل های بنفشه ایرانی دارای 5 عدد گلبرگ میباشند و گلدهی به صورت منظم و یکدست صورت میگیرد.
در شرایط مساعد بنفشه ایرانی در سرتاسر سال گل خواهد داشت.( قرار گیری در نور کامل و خاکی مرطوب با زهکشی مناسب.) گلها برای زنبورها و حشرات جذاب میباشند.

شرایط محیط رشد و نگهداری بنفشه ایرانی:
خاک: این گیاه به خاکی سبک که رطوبت را در خود نگه دارد و زهکشی خوب داشته باشد، نیاز دارد. استفاده از خاک برگ و مواد آلی در رشد آن موثر است.
آبیاری: با آبیاری منظم نگذارید خاک رطوبت خود را از دست بدهد. آبیاری بیش از اندازه منجر به پوسیدگی و از بین رفتن گیاه خواهد شد.
نور: نور زیاد و غیر مستقیم ایده آل آن است. قرار دادن گیاه در پشت پرده های توری شکل پنجره باعث گلدهی آن در آپارتمان می شود. این گیاه به رطوبت هوا و نور غیر مستقیم نیاز دارد. به همین دلایل استفاده از این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی مرسوم است.
دما: دمای 18-24 ایده آل آن است. دمای کمتر از 15 درجه مانع گلدهی می شود. این گیاه سردی هوا را تا دمای 5 درجه را تحمل می کند.
هرس: پس از اوج گلدهی بنفشه ایرانی در فصل پاییز، ساقه ها را تا نزدیکی سطح خاک سرزنی کنید.
کود دهی: برای رشد بهتر ، هر 2 هفته یکبار از کودمایع استفاده کنید.

آفات و بیماریها بنفشه ایرانی:
آفات و امراض در مورد بنفشه ایرانی مراقب شته ها، کنه های تار عنکبوتی باشید. بیماری های قارچی و لکه برگی که به علت عدم آبیاری مناسب میباشند نیز گیاه بنفشه ایرانی را تهدید میکند.

تکثیر بنفشه ایرانی:
 تکثیر این گیاه به 2 روش امکان پذیر است:
1- کاشت دانه : بهترین زمان کاشت دانه از اواسط آذر تا اواسط اردیبهشت میباشد. در محیطی بسته با دمایی در حدود 20 درجه اقدام کنید. بعد از گذشت 2 الی 3 هفته جوانه زنی آغاز میشود. 2- قلمه زدن

ترکیبات شیمیایی بنفشه ایرانی:
هشدار: گرده افشانی این گیاه در برخی افراد باعث حساسیت های  آلرژیک میشود.

Save

خواندن 1003 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 22 فروردين 1398 ساعت 11:22

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@