شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل بگونیا

 کد: z302

بگونیا دارای ۹۰۰ گونه مختلف از گیاهان چند ساله همیشه سبز علفی و گیاهان خزان کننده است برای برگها و گلهای زیبایش پرورش داده میشود.

دانستنی های علمی بگونیا:

گل بگونیا نام خود را مدیون یک گیاه شناس فرانسوی به نام شارل پلومیه CHARLES PLUMIER است که برای مشاهده و مطالعه این گیاه که به فراوانی در هائیتی (جزایر کارائیب) می روید از اقیانوس اطلس عبور کرد. این گیاه نیز به نام MICHEL BEGON حاکم وقت آن جزیره، بگونیا نامیده شد.

خصوصیات گیاهشناسی بگونیا:

بگونیا دارای ۹۰۰ گونه مختلف از گیاهان چند ساله همیشه سبز علفی و گیاهان خزان کننده است که برای برگ ها و گل های زیبایشان پرورش داده می شوند. گونه های مختلف این جنس از گیاهانی به طول چند سانتیمتر تا گونه هایی به طول ۳ متر تشکیل یافته است. تعدادی از گونه ها نیز به صورت بالا رونده می باشند.

بگونیا گیاهی است چند ساله و همیشه سبز برای برگها و گلهای زیبایش پرورش داده میشود.اغلب گونه ها را در گلخانه و اپارتمان به عنوان گیاه گلدانی یا اویزی پرورش می دهند.گیاهی است تک پایه یعنی گلهای نر وماده بر روی یک گیاه قرار دارند.گلهای نر معمولا زیباست و گلهای ماده را با تخمدان بالدارش میتوان به اسانی از گلهای نر تشخیص داد. بگونیا را به ۳ دسته غده دار ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند. ولی گلهایش همانند هم است گلهای نر دارای ۴ گلبرگ است که دو گلبرگ کوچکتر از گلبرگهای دیگر است و گل ماده ۵-۴ گلبرگ هم اندازه دارد.بگونیای غده ای خزان کننده است ولی انواع دیگر همیشه سبز است.

شرایط محیط رشد و نگهداری بگونیا:
بگونیا در محل اصلی خود، روی سایر گیاهان یا روی گیاهان خاکی که روی زمین هستند، به عنوان انگل رشد می‌کند. بعضی از بگونیا‌ها خودشان را با شرایط زندگی در کوه‌ها سازگار می‌کنند: آن‌ها بیش از ریشه و ریزوم فیبری، قارچ تشکیل می‌دهند.
بگونیا را با اسپری گیاهی آب ندهید. اسپری گیاه را بیشتر مستعد کپک زدن می‌کند. بیشتر گونه‌های بگونیا دارای برگ‌های پُرز دار هستند که پس از پاشیدن آب به آن‌ها، قطرات آب در بین این پرز‌ها باقی می‌مانند.
یک بگونیای زمستانی دارای شکوفه را بخرید و به او اجازه بدهید که به محیطِ جدید خو بگیرد. آن را برای چند روز در مکانی دیگر با دمای 15 درجه سلسیوس قرار دهید. سپس آن را به یک محیط گرم‌تر منتقل کنید. به هر حال گل‌ها را در محیط خنک به مدت بیشتری می‌توانید نگه دارید.
تعویض گلدان: زمانی که گلدان بگونیا را تعویض می‌کنید، باید از یک گلدان بزرگ استفاده کنید. بگونیا به عمق خاک علاقه دارد. در قسمت پایین گلدان لایه‌ای از سفال‌های خرد شده برای تخلیه آب قرار دهید. به طور منظم خاکِ گلدان را تعویض کنید و یا از ترکیبِ حاوی برگ هایِ پوسیده، کودِ حیوانی و کودِ گیاهی استفاده کنید.

دوره استراحت بگونیا:
بگونیا‌های پُر از شکوفه اغلب دور ریخته می‌شوند، در حالی که می‌توانند نگهداری شوند. پس از زمستان بگونیا‌های گلدار نیاز به استراحت دارند. آن‌ها در این زمان دارایِ آب کمتر و دمای حدود 15 درجه سلسیوس هستند. شما می‌توانید پس از گل دادن، قسمت‌هایی از گیاه را ببرید. پس از چند هفته که شما گیاه بگونیای خود را در گلدان دیگر کاشتید، آن را در مکانی گرم قرار دهید و آب بیشتری به آن بدهید. خواهید دید که بگونیا چگونه جوانه می‌زند.

انواع بگونیا:
1- بگونیا رکس: دارای برگها به شکل قلب بوده که این برگها دارای لکه ها و حاشیه هایی برنگ سفید سبز نقره ای خاکستری سیاه قرمز می باشد. بگونیا رکس نیاز به رطوبت دارد و از بهار تا پاییز باید مرتبا ان را ابیاری نمود.هردوهفته یکباربا کود مایع تقویت شود.گلدانها را سال یکبار عوض کرد و انرا در خاکی از پیت ماسه سیلیسی می کارند. تکثیر با قلمه برگ یا تقسیم بوته است.

2- بگونیای تکمه ا ی: این گروه دارای ساقه آبدار برگهای گوشت آلود و شاداب است.که بجز رنگ آبی در کلیه رنگ ها دیده میشود.غده ها را باید در حرارت ۱۳ درجه در زیر شاسی در خاک پیت یا مخلوطی از پیت و ماسه کشت نمایند. وقتی که بوته ها به ارتفاع ۵ سانتی متر رسیدند باید آنها را به گلدانهای کوچک انتقال داد و کمی کود اسبی یا گاوی به انها بدهند.گلهای این بگونیا در خوشه های ۳ تایی روی شاخه ظاهر میشوند وگلهای کناری ماده هستد باید گلهای کناری را چید تا گلهای میانی درشت شوند. بگونیای تکمه ا ی مخصوص گلخانه است و به رطوبت خیلی زیاد و محل سایه افتاب یا نور غیر مستقیم نیاز دارد. پس از اتمام گلریزان ابیاری را باید کم نمود. پس از پژمرده شدن گلدانها را به حال خود می گذارند تا خشک شود بعد غده ها را بیرون اورده و بعدا ان را به گلدان منتقل میکنند.

3- بگونیای همیشه گل: این نمونه برای کشت در گلدان مناسب است و میتوان انرا در باغچه کشت نمود.ارتفاع ان ۳۰-۱۵ سانتیمتر است و برگهای ان سبز و گاهی ارغوانی است. این نوع بگونیا به محل گرم نور افتاب و خاک زهکشی شده نیاز دارد. بگونیای همیشه گل را از طریق کشت بذر یا قلمه تکثیر می کنند. بذر در اواخر زمستان در جعبه زیر شیشه کشت میشود و نباید انرا با خاک پوشاند بلکه با ماله تخته ای فشار میدهند تا دانه ها به خاک بچسبد. در طول مدت رشد رطوبت زیاد لازم است و نباید سطح خاک خشک شود.

آفات و بیماریها بگونیا:
افتادن برگها در زمستان نتیجه هوای سرد است گلدان را به محل گرمتری حدد ۱۳ درجه سانتیگراد منتقل کنید مشکل رفع می شود. درصورتی که برگها لوله شد و حاشیه آنها خشک و چروکیده است، حتما از تشنگی رنج می برد فورا آن را آبیاری کرده و به محل سردتری که زیر ۱۸ درجه سانتیگراد باشد منتقل کنید. اگر برگهای بگونیا حالت موازییکی پیدا کرد و لکه های زردی روی آن به وجود آمد و لوله ای و بد شکل شد، باید گیاه را از گدان خارج کنید تا به گیاهان دیگر سرایت نکند زیرا عامل این مشکل ویروسی است و راه چاره ای ندارد.
قارچهای بیماری زایی به اسم سفیدک میتواند روی برگها لکهای پودری سفید ایجاد کند، در این صورت با سموم قارچکش گیاه را سمپاشی کنید و گلدان بگونیا را به محل با هوای خشک و اکسیژن دار ببرید.اگر تارهای عنکبوتی زیر برگها مشاهده گردید و با برگهای جدید کمرنگ مواجه شدید، می توانید با یک سم کنه کش هر چهار ده روز یک بار گیاه را سمپاشی کنید.
رنگ پریدگی برگها و ریزش آنها و غده ای شدن ریشه ها که در نتیجه فعالیت نماید می باشد و سیاه شدن و پوسیده شدن ریشه ها که در نتیجه فعالیت قارچهای بیماری زا است به راحتی درمان پذیر نیست ومعالجه آنها مقرون به صرفه نمی باشد آبیاری زیاد از حد و سردی هوای محیط به طور همزمان باعث پوسیدگی ساقه و یقه گیاه شده و آن را از بین می برد.

تکثیر بگونیا:
زمان کاشت: بستگی به نوع آن دارد ولی معمولاً در اوائل بهار.
موقعیت کاشت: روشنایی مفید بدون استقرار درمقابل اشعه مستقیم خورشید، تحت شرایط رطوبت نسبی.
زمان تکثیر: تکثیر آنها در اوایل فصل بهار و بوسیله پیازچه های ظریفی که در محل اتصالات ساقه های برگی ظاهر می گردد، صورت می گیرد.
ازدیاد: کاشت بذر در ۱۶ درجه سانتیگراد در بهار بگونیای غده دار با قلمه پاشنه دار به طول ۱۲-۸ ساتیمتر در حرارت ۲۱-۱۸ درجه

خواندن 911 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 14:53

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@