شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل تنباکوی بالدار

کد: z195

گل تنباکوی بالدار (JASMINE TOBACCO) به عنوان یک گیاه زینتی کشت و پرورش داده میشود و ارقام و هیبریدهای متعددی دارد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط 2 قسمت پیت ماس 2 قسمت لوم 1قسمت شن و ماسه و کمی پرلیت
30 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
زیاد

دانستنی های علمی تنباکوی بالدار:
تنباکوی بالدار (JASMINE TOBACCO) گونه ای از جنس Nicotiana در خانواده Solanaceae است که با نام های دیگری چون تنباکوی یاس، گل توتون و تنباکوی فارسی نیز در دنیا شناخته میشود. این گیاه بومی جنوب برزیل و شمال آرژانتین میباشد. بر خلاف بسیاری از گونه های این جنس که دارای اهمیت تجاری در تولید دخانیات میباشند، N. alata عمدتا به عنوان یک گیاه زینتی کشت و پرورش داده میشود و ارقام و هیبریدهای متعددی از آن مشتق شده است.

خصوصیات گیاهشناسی تنباکوی بالدار:
ارتفاع تنباکوی بالدار بین 30 تا 60 سانتیمتر است و فواصل آنها 30 تا 50 سانتیمتر است. فصل گلدهی این گیاه از تابستان تا پاییز میباشد. رنگ گل های تنباکوی بالدار سبز، زرشکی، قرمز، سفید، زرد، صورتی و قرمز تیره میباشد.

شرایط محیط رشد و نگهداری تنباکوی بالدار:
نور مورد نیاز گل تنباکوی بالدار آفتاب کامل با سایه جزئی است. خاک این گیاه باید به طور منشو مرطوب باشد و تحمل خشکی را ندارد. درجه حرارات محیط بین 20 تا 35 در جه مناسب است. این گیاه برای مناطق گرم و مرطوب بسیار مناسب جهت کاربرد در فضای سبز میباشد. این گیاه چند ساله در زمستان مقاوم به دمای حداقل 5 درجه سانتیگراد میباشد. خاک تنباکوی بالدار می بایست به طور مداوم مرطوب باشد و غنی از نظر ارگانیک و دارای زهکشی خوب باشد.
تنباکوی بالدار دارای عطر دل انگیزی از بعدازظهر تا شب است. شکوفه گل ها در اکثر گونه ها از اواخر بعدازظهر تا شب باز و عطر افشانی میکنند.

آفات و بیماریهای تنباکوی بالدار:
تنباکوی بالدار هیچ آفت جدی یا مشکلات و بیماری ندارد و تنها مستعد ابتلا به ویروس موزاییک توتون و تنباکو است.

تکثیر تنباکوی بالدار:
کاشت دانه بهترین و شایعترین روش تکثیر تنباکوی بالدار میباشد. بهتر است در داخل خانه یا گلخانه 6 تا 8 هفته قبل از تاریخ آخرین سرما کاشته شود. هرچند میتوان به طور مستقیم در باغ و فضای باز پس از آخرین سرما کاشته شود.
بذرهای گل توتون را اوائل بهار بصورت خزانه بروی سطح خاک محل خزانه که از سه قسمت ماسه شسته و یک قسمت خاک برگ پوسیده نرم تهیه شده است در گلخانه با دمائی در حدود بیست درجه سانتیگراد باید کاشت و تا هنگام جوانه زدن نیاز به نور آفتاب دارند. پس از بیست روز بذر ها جوانه زده و پس از اینکه به حالت نشاء در آمدند آنها را می توان در فضای باز در باغچه و یا گلدان کاشت. ده تا دوازده هفته طول می کشد تا نشاء های کاشته شده شروع به گل دادن کنند.
در هرحال گل توتون دوستدار هوائی است مرطوب و گرم و محلی سایه روشن است. بهتر است نشاء ها را در باغچه به فاصله 30 سانتیمتر از یکدیگر کاشته شوند. یک یک گرم بذر گل توتون حدوداً شامل 1000 تا 1100 عدد بذر می باشد. گونه هائی از گل توتون در سواحل جنوبی ایران مانند بوشهر دیده شده که بطور خودرو و دائمی می رویند لازم به یادآوری است که برگهای گل توتون از گونه Alata خواب آور و مسموم کننده می باشند .

Save

خواندن 1008 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 15:04

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@