شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentFonticons has a deprecated constructor in /home/sibeas/public_html/plugins/content/fonticons/fonticons.php on line 16

گل خشخاش کالِندین / خشخاش مامیران

کد: z197

خشخاش کالِندین یا "خشخاش مامیران" گیاهی علفی، چندساله است که بیشتر به دلیل گل های زردرنگش اهمیت دارد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک شنی، ماسه ای ، لومی ، غنی ، مرطوب و خوب زهکشی شده
10  درجه
مرطوب
کم

دانستنی های علمی خشخاش کالندین:
"خشخاش کالِندین" یا " خشخاش مامیران" (CELANDINE POPPY) گیاهی علفی، چندساله و بومی شمال آمریکا است. این گیاه بیشتر به دلیل گل های زردرنگش اهمیت دارد. این گیاه به عنوان گیاهی زینتی در باغچه ها، زیر درختان و شرایط سایه کاربرد دارد. نام این گیاه از نام گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus) به دلیل شباهت بسیار زیاد برگ ها و رنگ گل ها گرفته شده است.
   
خصوصیات گیاهشناسی خشخاش کالندین:
خشخاش مامیران یا خشخاش کالندین گیاهی است که تا حدود 1.5 فوت ارتفاع رشد می کند. گیاه در ابتدا دارای برگ های ابتدایی و ساقه ی گلدهنده و یک جفت برگ متقابل می باشد.
ساقه ها دارای عادت رشد مستقیم تا بالارونده، به رنگ سبز روشن، سه گوش و دارای کرک های قابل رؤیت می باشند. شاخ و برگ این گیاه دارای شیره ای به رنگ زرد مایل به نارنجی می باشد.
برگ ها دارای حدود 6 تا 4 اینچ طول بوده و پرمانند هستند. این برگ ها دارای یک تا سه جفت لوب جانبی اولیه و یک جفت لوب انتهایی اولیه می باشند. لوب های جانبی اولیه بیش از 2 اینچ طول و یک اینچ عرض دارند درحالی که لوب انتهایی اولیه بیش از 2 اینچ طول و 2 اینچ عرض دارد. همه ی لوب ها دارای لوب های ثانویه ی کم عمق تا عمق متوسط و دارای انتهای گِرد هستند. در برگ های بالغ، سطح بالایی به رنگ سبز مایل به زرد تا سبز تیره و بدون کرک است در حالی که سطح زیرین برگ ها به رنگ سبز کمرنگ و کرکدار می باشد. برگ های نابالغ ممکن است در سطح بالایی خود مقداری کرک داشته باشند. دمبرگ ها بیش از 4 اینچ طول داشته و دارای کرک های پراکنده  می باشند. برگ های جدید دارای دمبرگ های کوچکتری نسبت به برگ های قدیمی هستند.
گل ها به رنگ زرد، دارای 4 گلبرگ، 2 کاسبرگ خزاندار، تعدادی پرچم با بساک های زرد طلایی و یک مادگی با خامه ای قوی و کلاله ای برجسته می باشد. گلبرگ ها گرد یا واژتخم مرغی بوده در حالی که کاسبرک ها به رنگ سبز روشن و بسیار کرکدار هستند. زمان گلدهی معمولاً از اواسط تا اواخر بهار و به مدت 2 تا 3 هفته انجام می شود. در صورت عدم وجود حشرات گرده افشان، گل های می توانند خود گرده افشانی کنند.
میوه خشخاش کالندین به صورت کپسول و تخم مرغی شکل بوده و دارای 4 بخش و کرک های انبوه می باشند. بذرها در اثر شکاف خوردن کپسول ها به بیرون رها می شوند. این بذرها به رنگ قهوه ای تیره بوده که حدود 1.5 میلیمتر قطر دارند.

شرایط محیط رشد و نگهداری خشخاش کالندین:
خشخاش کالندین معمولاً به شرایط آفتاب ملایم زیر درختان یا در امتداد ساختمان ها و کمی سایه برای رشد سازگار می گردد. رشد بهینه را در خاک های لومی و غنی از نظر مواد غذایی و مرطوب تا کمی مرطوب دارد. آفتاب مستقیم سبب سوختگی برگ های آن می شود.
بیشترین رشد درخت در طول فصل بهار و قبل از برگدار و انبوه شدن درختان رخ می دهد. خشخاش کالندین به سهولت با گل های باغچه سازگار می شود.

آفات خشخاش کالندین:
حلزون ها ممکن است به خشخاش کالندین خسارت وارد کنند.
    
تکثیر خشخاش کالندین:
تکثیر خشخاش کالندین از طریق کشت بذرها در شاسی سرد و در فصل پاییز و نیز از طریق تقسیم بوته در بهار صورت می گیرد.

خواندن 1002 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 15:38

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@