شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل دافنه مزریوم

کد: z263

گل دافنه مزریوم (MEZEREUM) گونه ای از جنس دافنه و بومی اکثر نواحی اروپا و غرب آسیا می باشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
 خاک های آهکی
 نواحی سرد و مرطوب
مرطوب
 متوسط

دانستنی های علمی دافنه مزریوم:
گل دافنه مزریوم (MEZEREUM گونه ای از جنس دافنه و بومی اکثر نواحی اروپا و غرب آسیا می باشد. در جنوب اروپا اغلب در ارتفاعات متوسط تا زیاد و یا در دامنه ی کوه ها یافت می شود. اما در شمال اروپا اغلب در نواحی نزدیک سطح دریا رشد می کند. بوته های دافنه به دلیل طرح و حالت طبیعی معتدل خود شهرت دارند. دافنه ها بیشتر به این دلیل کشت می شوند که عطر دلپذیرشان خوشایند افراد نزدیک و رهگذران باشد.

خصوصیات گیاه شناسی دافنه مزریوم:
مزریوم یا دافنه ی فوریه درختچه ای خزاندار بوده که تا حدود 1.5 متر ارتفاع رشد می کند. گل ها معمولاً در اوایل بهار روی ساقه های گلدهنده و قبل از ظهور برگ ها، ظاهر می شوند. گل ها به رنگ صورتی یا ارغوانی روشن (به ندرت سفید رنگ) بوده و دارای چهار لوب هستند. پوشش گل حدود 10 تا 15 میلیمتر قطر داشته و دارای عطری بسیار نافذ و قوی است. گل ها به صورت خوشه هایی در بین برگ های براق و بیضوی تشکیل می شوند. برگ ها نرم، به طول 3 تا 8 سانتیمتر و عرض یک تا دو سانتیمتر هستند که با آرایش چرخشی یا مارپیچی روی ساقه قرار می گیرند.
میوه ها به رنگ قرمز روشن، سته ای و به قطر 7 تا 12 میلیمتر هستند که برای انسان بسیار سمی می باشند. پرندگان پس از خوردن میوه ها، بذرهای آنها را از طریق مدفوع خود پراکنده می سازند.
    
شرایط محیط رشد و نگهداری دافنه مزریوم:
دافنه ها برای نواحی حارّه مناسب نیستند. و آب و هوای سرد و مرطوب را می پسندد. تا حدود -30 درجه سانتیگراد را تحمل می کند.
دافنه ها ترجیح می دهند که آفتاب صبح و سایه ی بعدازظهر را در زیر سایه بانی دریافت کنند و از بادهای خشک کننده و شدید در امان باشند. نوری که از لابه لای شاخ و برگ درختان می تابد برای این گیاهان کافی است.
خاک دافنه مزریوم باید کاملاً زهکشی شده و حاوی مقادیر زیادی مواد آلی باشد و لازم است که ریشه ها به وسیله خاک و برگ یا کود دامی کاملاً پوسیده از گرما حفظ شود. دقت شود که مالچ یا کودهای پاشیدنی کاملاً جدا از بوته های دافنه ریخته شود. خاک های کلسیم دار و اسیدی را ترجیح می دهد. در ماه های گرم نیازمند آبیاری منظم و عمیق است ولی خاک آنها نباید هیچگاه خیس بماند. خیس ماندن خاک حتی برای کوتاه مدت، می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.

ترکیبات شیمیایی دافنه مزریوم:
هشدار:
این گونه از جنس دافنه برای انسان بسیار سمی است زیرا دارای موادی مانند مزرین (mezerein) و دافنین (daphnin) به خصوص در میوه ها و شاخه های کوچک است. پس از مصرف این گیاه توسط انسان، احساس خفگی به قربانی دست می دهد.
شاخه های کوچک و آویزان آن نیز می تواند سبب حساسیت های پوستی و اگزما گردد. با این وجود کشت این گیاهان به دلیل تولید گل های زیبا به عنوان گیاهی زینتی، مرسوم می باشد.

آفات و بیماریها دافنه مزریوم:
مرگ ناگهانی دافنه عموماً نتیجه ی گندیدگی ریشه است. ممکن است مورد حمله ی حشرات سپردار واقع شود. می توان با پارچه ای نمدار آنها را برداشت و یا با روغن زمستانه سمپاشی و نابودشان کرد.
دافنه ها دچار چند بیماری ویروسی نیز می شوند. علائم این بیماری ها شامل پیچیدن برگ ها، از رشد ماندگی بوته و علامت ها یا لکه های زرد روی برگ ها و سیاه شدن جوانه ها است.

تکثیر دافنه مزریوم:
تکثیر و ازدیاد دافنه ی فوریه یا مزریون بسیار آسان و از طریق کاشت قلمه های پاشنه داری است که در پاییز گرفته می شوند. همچنین می توان آن را از کاشتن بذر در پاییز یا خوابانیدن شاخه های سال قبل در بهار یا پیوند ارقام گزینش شده در بهار و تابستان نیز اضافه کرد.

 

Save

خواندن 736 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 15:43

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@