شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل داوودی

کد: z251

گل داوودی Chrysanthemum، . گياهی است دايمی با ساقه 1 ساله كه در زمستان خشك شده و در بهار سبز مي شود و دارای ۲۰۰ گونه است.


خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
مخلوطی ازخاک باغچه، کود دامی و خاک جنگلی
25 درجه سانتیگراد
مرطوب
 زیاد

دانستنی های علمی گیاه داوودی:
اسم علمی گیاه داوودی Chrysanthemum است و از خانواده Compositae میباشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه ازگیاهان یک ساله، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است.

خصوصیات گیاهشناسی گیاه داوودی:
قسمت تحتانی ساقه این گیاه تقریبا خشبی بوده و برگهای سبز تیره دارد. گل آذین گیاه داوودی کلاپرک وگلچه های کناری آن زبانه‌ای و گلچه های میانی آن لوله ای می‌باشند.
مخلوطی ازخاک باغچه، کود دامی و خاک جنگلی به نسبت مساوی برای پرورش این گیاه مناسب است. این گیاه به نور متوسط، حرارت عادی تا بالا، خاک همیشه خیس رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.
داوودی گياهی است دايمی با ساقه 1 ساله كه در زمستان خشك شده و در بهار سبز مي شود. برای نگهداری در منازل ارقام پاكوتاه با بوته های متراكم استفاده مي شود. قسمت تحتاني ساقه گياه خشبی – برگها به رنگ سبز تيره – گل آذين كلاپرك – رنگ گل سفيد، صورتی، قرمز، بنفش و زرد – فصل گلدهی در پاييز و در بعضي از انواع در تابستان است.

شرایط محیط رشد و نگهداری گیاه داوودی:
داوودی به کود نیازی ندارد و پس از اتمام گل به دورانداخته می شود. مخلوطی ازخاک باغچه، کود دامی و خاک جنگلی به نسبت مساوی برای پرورش این گیاه مناسب است. داوودی به كود پاشي بيش از انداره حساسيت دارد و باعث مسموميت و مرگ بوته های گياه مي شود.
داوودی روز كوتاه است كه ميتوان از اين موضوع جهت جلو يا عقب انداختن زمان گلدهي گياه استفاده كرد. به اين ترتيب كه براي جلو انداختن گلدهي گياه را علاوه بر شب در مدتي از روز در تاريكي قرار داده ، براي به تاخير انداختن گلدهي در شب مدتی به گياه نور ميدهند.
بهتر است گلها و برگهای خشك شده را حذف نموده تا باعث تقويت غنچه ها شود. برای داشتن گلهای درشت ميتوان روی بوته 4-3 شاخه انتخاب و بقيه را قطع نموده و روی هريك، يك غنچه باقی گذاشته و بقيه را قطع كرد.
برخي خواص فيزيكی و مكانيكی ساقه گل داودی به منظور طراحي ماشين های اتوماتيك فراوری گل اندازه گيری شد. تست ها بر روی ساقه گل داودی با واريته (chrysanthemum morifolium) انجام شد. قطر ساقه، محتوي رطوبتي، مقاومت برشی، مقاومت فشاری و مقاومت خمشی ساقه اندازه گيری شد. نمونه هاي آزمايش از دو ناحيه ی ساقه تهيه شد: ناحيه پايين ساقه نزديك به سطح خاك و ناحيه بالاي ساقه نزديك به گل. حالت فيزكی ساقه گل داودی، توسط سطح مقطع ساقه به شكل بيضی با ميانگين قطر 5 ميلی متر و ميانگين رطوبتی 77 % درصد مشخص شد. مقاومت خمشی ساقه با استفاده از خمش سه نقطه با فاصله دو تكيه گاه 15 ميلي متر اندازه گيری شد و ميانگين نقطه تسليم برای خمش (34 نيوتن و 6 ميلي متر) بود.

براي تست فشار از يك صفحه مربعي شكل به ابعاد 10×10 ميلي متر استفاده شد، ميانگين نقطه تسليم ( 195 نيوتن و 2,74 ميلي متر) بود. متوسط انرژی برش و ماكزيمم نيروی برشي بترتيب 105,55 ميليژول و 22,87 نيوتن بود. انرژی برش و ماكزيمم نيروی برشی به طور مستقيم با سطح مقطع ساقه متناسب بودند. آناليزهاي انجام شده نشان داد كه نيروی تسليم نه تنها تحت تاثير قطر ساقه به دلیل نور کم محیط است. برای اینکه گیاه متناسبی داشته باشید، آنرابه محل پرنورتری ببرید.
هوای خیلی مرطوب، برگهای گل داودی را زرد می کند. غبار پاشی را متوقف کنید و گلدان را به محل خشک تری ببرید. هوای خیلی گرم نیز برگها و ساقه ها را چروکیده می کند.
درصورتی که مشاهده کردید غنچه های داوودی باز نشده و بعضی از آنها خشک می شوند، بدانید گیاه خیلی تشنه است نور کم محیط و یا نگهداشتن تعداد زیادی غنچه روی هرساقه، باعث بازنشدن غنچه ها می شود.

آفات و بیماریها گیاه داوودی:
اگر سطح زیرین، برگها داوودی مملو از تارعنکبوت باشد، باید با پارچه تمیزی که مرطوب است آن پاک کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است. عامل این عارضه کنه ریز قرمز است.
برگهای پایینی داوودی دراثر قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است سیاه می شوند. برای از بین بردن علایم، گلدان را محل گرمتری منتقل کرده و غبار پاشی را کاهش دهید در صورتی که هنگام غبار پاشی گلها را هم خیس کنید، گلها می پوسند.
این گیاه ازنظر فتوپریودیسم، ازگیاهان روز کوتاه محسوب میشود. با استفاده از این موضوع می توان دقیقا گیاه را در زمان دلخواه به گل برد. مثلا برای گل دادن، گلدان را علاوه برشب، مدتی از روز هم در تاریکی نگه می دارند و یا برای عقب بردن زمان گلدهی، مدتی درشب گیاه را در محل نورانی می گذارند.

تکثیر گیاه داوودی:
داوودی را می توانید در فصل بهار، ازساقه های علفی، قلمه‌های انتهایی یا ساقه‌ای به طول ۵ تا ۸ سانتی متر تهیه کنید و انتهای آنها را درپودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان محتوی کمپوست مخصوص قلمه بکارید و درحرارت ۱۵ درجه سانتیگراد نگاهداری کنید. ازدياد: قلمه علفي ( انتهاي شاخه ) در بهار به طول 8-5 سانتيمتر تقسيم بوته در پاييز پس از پايان گلدهي، بذر در گونه های 1 ساله.

Save

خواندن 800 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 28 فروردين 1398 ساعت 10:06

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@