شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل رزشمالی، رز تیغ دار

کد: z193

گل رزشمالی (prickly-wild-rose) یکی از گونه های رز وحشی و از خانواده ی رزاسه است و به رز تیغ دار معروف می باشد.

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
خاک باغچه با زهکشی مناسب و اسیدی
8 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

دانستنی های علمی گل رزشمالی:
گل رزشمالی (PRICKLY WILD ROSE) این گونه از جنس Rosa در خانواده rosaceae یکی از گونه های رز وحشی از خانواده ی رزاسه است و به رز تیغ دار معروف می باشد و بومی شمال آمریکا و کانادا، آلاسکا، روسیه، چین و ژاپن می باشد.

خصوصیات گیاهشناسی گل رزشمالی:
گل رزشمالی یک درختچه ی خزان کننده است که 1 تا 3 متر طول دارد. برگ ها پنجه ای هستند و 7 الی 14 سانتی متر طول دارند. برگ ها دارای 3 الی 7 برگچه هستند. برگچه ها بیضی شکل هستند و لبه های مضرسی دارند. گل ها صورتی کمرنگ و به ندرت سفید رنگ هستند. گل ها قطری حدود 3.5 تا 5 سانتی متر دارند. بساک ها قرمز هستند. گل دارای 5 گلبرگ تقزیبا قلبی شکل است.
ساقه گل رزشمالی چوبی و اغلب پوشده از خار است. میوه ی این گیاه قرمز و یا نارنجی است. آبدار بوده و درون آن بین 10 تا 30 کپسول به وجود می آید. این گیاه در سایه نیز می تواند رشد کند. ریشه و ساقه ی گل رزشمالی رشد زیادی دارد و میتواند در مدت زمان کوتاهی منطقه وسیعی را پر کند.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گل رزشمالی:
بومیان آمریکایی از جوشانده ی گل رزشمالی برای درمان اسهال و بیماری های معده و روده استفاده می کردند. برخی از آن ها جوشانده ای ریشه ی گل رزشمالی می ساختند و برای کاهش تورم از آن استفاده می کردند. برخی از جوشانده ی آن برای بند آوردن خونریزی های لثه استفاده می کردند و بخور آن نیز برای بند آوردن خونریزی بینی مورد استفاده قرار می گرفته است.
میوه ی گل رزشمالی ویتامین C بالایی دارد و همچینین دارای شهد فراوان است و می توان از آن برای درست کردن چای گل سرخ استفاده نمود.
گل رزشمالی منبع غذایی خوبی برای برخی از پستانداران گیاه خوار و پرندگان است.

تکثیر گل رزشمالی:
برای تکثیر گل رزشمالی می توان بذر آن را کشت کرد ، اما جوانه زنی بذرها دو سال طول می کشد زیرا بذر بایستی مرحله ی خفتگی را بگذراند.

خواندن 1511 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 15:09

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@