شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل زنبق

کد: z169

گل زنبق گیاهی (GRASS-LEAVED FLAG) گیاهی چند ساله علفي، ريزوم‌ دار و يا داراى کورم يا پياز هستند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
 دو قسمت شن و ماسه، یك قسمت خاك باغچه و یك قسمت خاكبرگ
16 درجه سانتیگراد
کمی خشک
خیلی زیاد

خصوصیات گیاهشناسی زنبق گیاهی:
گل زنبق گیاهی (GRASS-LEAVED FLAG) از جنس Iris و تیره Iridaceae میباشد. گياهان اين تيره علفي، ريزوم‌ دار و يا داراى کورم يا پياز هستند. برگ‌ها غالباً شمشيري، درون يکديگر و تا حدى از اواسط تا شده است. گل‌آذين خوشه يا منفرد، گل‌ها دوجنسي، منظم، گاهى نامنظم، گلپوش ۶ عدد و به‌صورت آزاد يا پيوسته و گلبرگ مانند است. هر گل شامل ۳ پرچم، و ۳ برچهٔ پيوسته با تخمدان سه خانه است. خامه‌ها غالباً منقسم، تخمک‌ها به تعداد زياد و تمکّن محورى است. ميوهٔ گياهان اين تيره کپسول است.
این گونه که با نام لاتین graminea، به معنی پوشیده از چمن، (اشاره به خوشه علف مانند برگ است) نیز شناخته میشود در اروپا، خاور میانه و شمال آفریقا ، آسیا و سرتاسر آمریکای شمالی یافت میشود.
زنبق به طور متوسط 20 تا 50 سانتی متر در ارتفاع رشد میکند. این گیاهان در خوشه تحمل داشتن دو گل با حدود 8 سانتی متر پهنا، با برگ های باریک 5 تا 15 میلی متر عرض و 35-70 سانتی متر طول را دارنداست. دارای گل های معطر و رنگ متفاوت از بنفش تا آبی میباشند. شروع دوره گلدهی آنها از اوایل خرداد است.
این گیاه چند ساله، ريزومهاي منشعب مقاوم يا پيازدار را شامل ميشود. ساقه بدون انشعاب يا داراي انشعابات کوتاه است. گلها 2 جنسه، بزرگ و زيبا است ولي به دليل عمر کم زود پژمرده شده و مي افتد. تعداد گلبرگها 6 عدد است و اغلب در قسمت پايه به پيوسته هستند. گلبرگهاي خارجي حالت برگشته، ولي گلبرگهاي داخلي معمولا" ايستاده و در قسمت تحتاني باريک ميباشند. کپسولها کشيده تا کروي و چند خانه اي بوده و در هر خانه بذرهاي زيادي در دو رديف ديده ميشوند. حدود 150 گونه از اين جنس عمدتا" در مناطق معتدله جهان رشد ميکند.
بين اقسام زنبق كه ريزوم دارد مهم تر از همه كه در گل كاري ها مي كارند، 8 قسم ذيل است: آلماني (germanica) – فلورانس (florentina) – ابلق (variegata) – پاكوتاه (pumila) – سوئز (susiana) – كمفر (kaempferi) – سيبري (siberica) – برگ گندمي (graminea)

شرایط محیط رشد و نگهداری زنبق گیاهی:
گل زنبق معمولاً در خاک‌های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید. بهترین خاک برای این گیاه دو قسمت شن و ماسه، یك قسمت خاك باغچه و یك قسمت خاكبرگ می باشد.
زنبق به محیطی با آفتاب کامل و دمای 12 تا 23 درجه سانتیگراد و آبیاری متوسط نیاز دارد.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی زنبق گیاهی:
قدمت استفاده از زنبق گیاهی به هزاران سال پیش باز می‌گردد، تا آنجا که یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان می‌کاشتند و نقش‌هایی از آن را روی سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم می‌کردند. پادشاهان یونانی با اشکالی از گل‌های زیبای زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‌های بریده آن را به یکدیگر هدیه می‌دادند.

تکثیر زنبق گیاهی:
زنبق گونه ای است پيازدار است که به روش جنسي (از طريق بذر) و غير جنسي ( از طريق پياز) تکثير پيدا ميکند. تکثیر زنبق معمولاً همچنین با استفاده از ریزوم صورت می‌گیرد.

خواندن 1243 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 13:04

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@