شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل سیزاب خزنده

کد: z162

گل سیزاب سرده ای یا سیزاب خزنده یکی از گونه های جنس ورونیکا مناسب برای باغ های صخره ای و زمین ها و باغ های شیبدار است.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک هایی با بافت سبک تا متوسط و مرطوب
8 تا 15 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
زیاد

خصوصیات گیاهشناسی سیزاب خزنده:
سیزاب سرده ای (PROSTRATE SPEEDWELL) از گیاهان گلدار و از تیره بارهنگیان است. این سرده، حدود ۵۰۰ گونه دارد. جنس ورونیکا در ایران، ۵۴ گونه گیاه علفی یکساله یا چندساله دارد.
ورونیکا یا سیزاب خزنده با نام علمی Veronica prostrata یکی از گونه های جنس ورونیکا و بومی اروپا است. این گیاه حدود 10 تا 15 سانتیمتر ارتفاع داشته و در نواحی معتدل به صورت گیاهی همیشه سبز یا نیمه همیشه سبز و چندساله رشد می کند. برگ ها به صورت باریک و خطی، به رنگ سبز تیره و کوچک با حاشیه ای به رنگ زرد هستند.
گل ها به صورت خوشه ای و به رنگ آبی کمرنگ تا پررنگ دیده می شوند. با توجه به شکل شاخ و برگی که دارد، گیاهی بسیار مناسب برای باغ های صخره ای است. گل های آبی آن به صورت خوشه ای در انتهای شاخه ها و در بالای برگ ها، در فصل تابستان تشکیل می شوند. گل ها حدود 8 تا 12 میلیمتر عرض داشته، متقارن و چهار لوبی می باشند. این گل ها هرمافرودیت و خودبارور هستند. عمر گل های ورونیکا کوتاه می باشد، بطوریکه، صبح شکوفا شده و پر از شهد می باشند (زنبورها به سمت گلها جذب می شوند) و صبح روز بعد پژمرده خواهند شد. گرده افشانی توسط حشرات و باد صورت می گیرد. میوه سیزاب خزنده کوچک و به شکل کپسولی کرکدار است. 
شرایط محیط رشد سیزاب خزنده:
این گیاه مناسب برای باغ های صخره ای و زمین ها و باغ های شیبدار است.
اگرچه آبیاری منظم سبب رشد بهینه آن می شود اما می تواند خشکی را نیز تا حدودی تحمل کند.
این گیاهان پس از اتمام گلدهی می توانند کوتاه یا چیده شوند. این کار سبب تشویق و تولید شاخ و برگ جدیدتر و شاداب تر می گردد.
داشت و نگهداری این گیاه آسان بوده و بهترین رشد را در خاک های به خوبی آبیاری شده و مکان هایی با نور کامل خورشید تا کمی سایه نیاز دارد. خاک های زیاد مرطوب یا زیاد خشک برای کشت آنها مناسب نیست. خاک شنی، ماسه ای، لومی مرطوب و به خوبی زهکشی شده برای آن مناسب است. دمای حدود 8 تا 15 درجه سانتیگراد برای رشد این گیاهان مناسب است. در برخی موراد دمای تا 6- درجه سانتیگراد را تحمل می کنند اما بهتر است که در معرض سرمای شدید نباشند.

تکثیر سیزاب خزنده:
ازدیاد سیزاب خزنده از طریق کشت بذرها (در بهار و تابستان) و نیز تقسیم بوته های آن صورت می گیرد.

خواندن 1662 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 12:56

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@