شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل شاه پسند

کد: z305

 گونه های معروف گل شاه‌ پسند به صورت درخچه های بزرگ بوده که ارتفاعشان به بیش از 4 متر هم میرسد.

دانستنی های علمی گل شاه‌ پسند:
گل شاه‌ پسند درختی تیره‌ای از گیاهان گلدار همیشه‌ سبز، از راسته لب‌ گلی‌ها (Lamiales) و تیره شاه‌ پسندیان (Verbenaceae) است که دارای ۱۵۰ گونه می‌باشد ساقه‌های آن خاردار و برگهایش تخم مرغی و موج دار است و میوه‌های آن سمی هستند. بعضی گونه های آن عبارتند از: شاه‌ پسند درختچه‌ای (Lantana camara) شا پسند زمین‌ کِش (Lantana montevidensis) شاه‌ پسند ریزچین (Lantana rugulosa) شاه‌ پسند زیرفون‌ برگ (Lantana tiliifolia) شاه‌ پسند سه‌ برگچه (Lantana trifolia)

خصوصیات گیاهشناسی گل شاه‌ پسند:
گونه های معروف گل شاه‌ پسند به صورت درخچه های بزرگ بوده که ارتفاعشان به بیش از 4 متر هم میرسد. بعضی از انواع به صورت رونده بوده و بعضی گونه ها ارتفاع کوتاهی داشته و قابلیت نگه داری در گلدان را دارند.
گل های گل شاه‌ پسند به صورت دسته ای بوده و حتی تنوع رنگی بر روی یک دسته نیز دیده می شود که معمولا قرمز- نارنجی و دورنگ هستند. گل شاه‌ پسند جنبه ی تزئینی داشته و گل ها بی بو هستند.برگ ها زبر و سوزنی مانند است و ممکن است که در پوست ایجاد حساسیت کند. رشد این گیاه سریع است و در شرایط مساعد از اوایل بهار تا اواخر پاییز گل می دهد. میوه‌ها و گل‌های آن حشرات و پرندگان را به خود جذب می‌کند.

ترکیبات شیمیایی گل شاه‌ پسند:
گل های گل شاه‌ پسند دارای رنگ ماورای بنفش هستند که پروانه ها و انواعی از مگس ها را به سوی خود جلب می کنند و منبعی از شهد را در اختیار آنها قرار می دهد. اگر از این گیاه در منزل استفاده کنید , به زودی شاهد رفت و آمد پروانه ها به این گل خواهید بود. بهتر است که این گیاه در مکانی کاشته شود که جمع کردن برگ ها و گل های ریخته شده آن راحت باشد و برای کنترل رشد گل شاه‌ پسند بهتر است که آنرا هرس نکنید و تنها در بهار یا تابستان، ساقه های خشکیده را جدا کنید.

تکثیر گل شاه‌ پسند:
تکثیرگل شاه‌ پسند از طرق قلمه زدن شاخه هاي جوان ونيز از طريق بذر صورت ميگيرد.
بر روی ساقه برخی گونه های شاه پسند تیغ های ریز و کوچک وجود دارد و بهتر است که به این گیاه دست زده نشود.
250 نوع مختلف از گل شاه‌ پسند وجود دارد . این گیاه، انتخاب خوبی برای استفاده به عنوان مرز یک گلزار است. گل شاه‌ پسند، بهتر است به صورت انبوه کاشته شود، به دلیل اینکه خیلی کوچک تر از آن است که به تنهایی پس زمینه زیبایی را ایجاد کند. گل‌های شاه‌ پسند پروانه‌ها را به خود جذب می‌کنند و یک گیاه ضروری برای باغ پروانه شما می‌باشند. کاشت بذر گل‌های شاه‌پسند در داخل خانه، برای شروع فرایند کاشت آن‌ها در باغچه مناسب است. این کار مخصوصاً برای افرادی که در مناطقی با فصل رویش کوتاه زندگی می‌کنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کاشت بذر گل‌های شاه‌پسند خود را در خانه، حدود 8 تا 12 هفته قبل از آخرین سرمای احتمالی زمستانی آغاز کنید.
دستورالعمل‌ کاشت بذر
مقدار مساوی پودر پوست درخت کاج، کود گیاهی و پرلیت را باهم مخلوط کنید. این ترکیبی است که زمانی که مرطوب است، نرم باقی‌مانده و به راحتی تخلیه می‌شود.
سینی بذرهای خود را تا نیمه از این خاک پر کنید. برای شروع بذرها از خاک باغچه استفاده نکنید. خاکی که به تازگی از باغچه خارج کرده‌اید پاکیزه نیست و ممکن است انگل‌ها و بیماری‌های گیاهی در خود داشته باشد. بعلاوه خیلی سنگین بوده و به راحتی تخلیه نمی‌شود.
به مخلوط خاک خود آب اضافه کنید تا مرطوب شود. این کار به دانه‌ها کمک می‌کند که زمانی که کاشته شدند سر جای خود باقی بمانند. بذرها را بر روی سینی خاک خود بپاشید.
بذرها را با لایه‌ای نازک از کود گیاهی بپوشانید. مطمئن شوید که همه دانه‌ها پوشانده شوند، به این دلیل که بذر گل شاه‌ پسند برای جوانه زدن به تاریکی نیاز دارد. سینی بذرها را در یک مکان گرم و تاریک قرار دهید. دمای مکان قرار دادن سینی را حدود 15 تا 20 روز در حدود 18 درجه سانتی‌متر نگه دارید تا بذرها جوانه بزنند. زمانی که به نظر می‌رسد که سینی در حال خشک شدن است، به آن آب بپاشید.
بعد از اینکه اکثر دانه‌ها جوانه زده و سبز شدند، سینی را به یک مکان نورگیر منتقل کنید. دما باید حدود 18 تا 21 درجه در طول روز و بین 12 تا 15 درجه در طول شب نگه داشته شود تا گیاه‌ها بهترین رشد را داشته باشند.
زمانی که اولین برگ‌های واقعی بر روی جوانه‌ها مشاهده شدند، آن‌ها را به گلدان‌های مجزا منتقل کنید. زمانی که آخرین سرمای زمستانی عبور کرد، نهال‌ها را با فاصله حدود 60 سانتی‌متری از هم بکارید.
بذرهای اضافه و بذرهایی که قبل از موعد کاشت تهیه کرده‌اید را در یک مکان سرد و خشک نگه دارید. بسته کاغذی بذرها را در یک ظرف هوا بند در فریزر نگهداری کنید. صرفاً به اندازه کاشت سالانه خود بذر تهیه کنید، به این دلیل که با گذر زمان، قدرت جوانه زنی بذر کاهش می‌یابد.

شرایط محیط رشد و نگهداری گل شاه‌ پسند:
گل شاه‌ پسند به نور كامل آفتاب تا نور غير مستقيم نيازمند است و نورِ کامل تا نیمه کاملِ خورشید را ترجیح می‌دهد. در خاکِ متوسط به‌خوبی رشد می‌کند. خاکِ این گیاه باید زهکش باشد. قبل از کاشتِ این گیاه به خاک یک تقویت کننده کلی اضافه کنید (به‌ویژه اگر خاک ضعیف است). این گیاه هنگامی‌ که ریشه بگستراند به مراقبت کمی نیاز دارد و در فضایی که در اختیارش گذاشته‌اید رشد کرده و گسترده می‌شود.

آفات و بیماریهای گل شاه‌ پسند:
آفات و بیماری‌ها در گل شاه‌ پسند زیاد رایج نیستند. اما اگر حمله آفات یا بیماری رخ داد، در همان مراحلِ اولیه با حشره‌کش‌ها، دور کننده‌های حشرات و یا قارچ کش‌ها مشکل را مهار کنید.

خواندن 1047 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 14:57

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@