شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل لاله دیدیِر یا گل لاله باغی

کد: z183

لاله  دیدیر یا لاله باغی از گیاهان پیازی خانواده لیلیاسه می باشد که برای رشد و نمو مناسب و گلدهی نیاز به یک دوره سرمادهی دارد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک شنی، ماسه ای ، لومی
۱۸-۱۵درجه سانتیگراد 
مرطوب
زیاد

دانستنی های علمی گل لاله دیدیر:
لاله  دیدیر یا لاله باغی (DIDIER'S TULIP - GARDEN TULIP) یکی از گیاهانی است که ایرانیان از زمان های قدیم با آن آشنایی داشته اند. لاله های وحشی ایران که در بسیاری نقاط کوهستانی به طور طبیعی می رویند، اصل و منشأ برخی از ارقامی هستند که امروزه پس از اصلاح با گل های درشت و رنگ های متنوع از هلند و بلژیک به تمامی جهان صادر می شوند. با وجود تنوع بسیار در شکل و رنگ گل لاله، آن را بطور کلی و از نظر باغبانی می توان به دو گروه تقسیم کرد:
1- لاله هایی که دارای شاخه های گل دهنده بلند می باشند، این گونه مناسب برای زودرسی و کشت در گلدان نیستند. 2- نوع دوم لاله هایی که مناسب برای زودرسی اند. نوع اخیر دارای دمگل کوتاه و گل های درشت و رنگارنگ و بادوامند.

خصوصیات گیاهشناسی گل لاله دیدیر:
لاله دیدیر (Tulipa gesneriana L) از گیاهان پیازی خانواده لیلیاسه می باشد که برای رشد و نمو مناسب و گلدهی نیاز به یک دوره سرمادهی دارد. لاله دیدیر دارای ساقه گلدهنده بلند می باشد. گونه های دیرگلدهنده آن دارای یک تک گل بزرگ و برگ های نیزه ای است. منشأ اولیه گل لاله دیدیر نا معلوم است ولی عده ای عقیده دارند که منشأ آن می تواند کشورهای عثمانی و ترکیه باشد. همچنین امروزه این گیاه بومی جنوب غرب اروپا شده است. بیشتر گونه های بومی لاله از گونه Tulipa gesneriana به دست آمده. زمانیکه این گیاه از سرزمین های عثمانی به اروپا راه یافت، به سرعت در آنجا رواج یافت.

شرایط محیط رشد و نگهداری گل لاله دیدیر:
گل های لاله دیدیر در طول ماه های فروردین و اردیبهشت ظاهر می شود. پیازهای لاله بسیار مقاوم به سرما هستند و می توانند دماهای زیر صفر درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل کنند. یک دوره سرمادهی برای رشد و گلدهی لاله دیدیر لازم می باشد، تأثیر سرما بر گلدهی این گیاه در اثر حساسیت به هورمون گیاهی اکسین می باشد.
دما: گل لاله نسبت به سرما نسبتاً مقاوم است. دمای ایده آل برای ریشه دهی 9 درجه و برای رشد 18-15 درجه سانتیگراد است. پیازهای جداشده نباید در محیط خیلی گرم نگهداری شوند زیرا گرما سبب عدم تشکیل گل می شود. بهتر است در مکان خنک نگهداری گردند. رطوبت: معمولاً نیازی به رطوبت هوا ندارند. مکان: این گیاه به مکانی آفتابی، دور از باد و دارای خاک حاصلخیز با زهکش خوب (حدود 50 درصد ماسه و غنی از گیاه خاک) نیاز دارد. پس از باز شدن گل ها می توان در منزل در هر محلی قرار داد. آبیاری و تغذیه: در محیط داخلی منزل، آبیاری متوسط کافی می باشد. اگر پیازها برای سال آینده دوباره استفاده شود لازم است در زمان رویش در بهار با استفاده از کود عمومی تغذیه صورت گیرد.
این گونه از لاله تقریباً تنها گونه ای است که می تواند شرایط آب و هوای گرمسیری را تحمل کند، حتی به نور کامل خورشید نیز نیاز دارد. در فصل بهار پس از پژمرده شدن گل ها و خشک شدن برگ ها می توان پیازها را از گلدان ها خارج کرد و برگ های آن را برید، سپس پیازها را تمیز نمود و پیازچه ها در مکان خشک و خنک به مدت سه ماه انبار کرد. سپس آن را به گلدان ها منتقل کرد و در یخچال قرار داد. برای نگهداری پیازها به مدت بیشتر (حدود 6 ماه) می توان آنها را در خاک های مرطوب نگهداری کرد. زمانیکه پیازها در زمستان جوانه زدند می توان آنها را به فضای باز و نقاط سایه- روشن منتقل نمود. در این شرایط گیاه دوباره گلدهی را آغاز می کند. در مناطقی با زمستان های سرد نیازی به سرمادهی مصنوعی در یخچال نیست.   

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گل لاله دیدیر:
گل و پیاز لاله دیدیر مؤثر در درمان آلژی و حساسیت است. پیازهای این گیاه را می توان خشک کرد و به قطعات کوچکتر تقسیم نمود و به غلات و یا آرد اضافه کرد.  

آفات و بیماریهای گل لاله دیدیر:
به منظور جلوگیری از انتشار برخی بیماری ها، محلول پاشی گلدان های لاله توسط محلولی از فربام و زینب یا کاپتان به میزان یک یا دو در هزار، بعد از کاشت توصیه شده است. از جمله بیماری های گل لاله  دیدیر ویروس موزائیک است که پیازها را آلوده می کند. و بر روی گلدهی اثر منفی می گذارد. همچنین تعداد پیازهای تولیدی را نیز کاهش می دهد.

تکثیر گل لاله دیدیر:
در ایران پیازهای لاله غالباً از خارج وارد می شوند و در آبان به بازار عرضه می گردند. پس از خرید درصورتی که بخواهیم پیازها را انبار کنیم باید آنها را در درجه حرارتی برابر 15 تا 20 درجه سانتیگراد نگه داریم. اواخر آبان ماه بهترین فصل کاشت پیازهای لاله در باغچه ها و در محیط خارج از گلخانه است. پیازهای کاشته شده در باغ تمامی مدت زمستان را در خاک باقی مانده و با گرم شده هوا در آغاز فصل بهار به گل می نشینند. ارقام مناسب برای کشت در باغ دارای پیازهای کوچکتری هستند. پیازهای سالم دارای شکل و اندازه استاندارد واریته بوده، پوست خارجی آنها سالم و چسبیده به پیاز است.
خاکی که برای کشت پیاز لاله انتخاب می شود باید تا حد امکان سبک باشد. بنابراین اضافه کردن ماسه و شن به باغچه های لاله توصیه شده است، ضمناً در این بستر زهکشی خاک باید به خوبی انجام پذیرد، زیرا پیازها اگر در شرایطی که در خاک آب زیادی نگاهداری شود، بمانند، می پوسند. از اضافه کردن کود دامی به بستر کاشت پیازهای لاله اجتناب می شود و از کاشت پیازهای پوسیده نیز همراه با پیازهای سالم ممانعت به عمل می آید.

 

خواندن 1075 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 اسفند 1397 ساعت 09:24

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@