شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل لاله واژگون

کد: z161

گل لاله واژگون (CROWN IMPERIAL) گیاهی علفی پیازدار و چندساله‌ و یکی از گیاهان مشهور ایران است.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب با PH 7.85 و ازت 5.5%
18 درجه سانتیگراد
کمی خشک
 زیاد

دانستنی های علمی لاله واژگون:
لاله واژگون (CROWN IMPERIAL) گیاهی علفی پیازدار و چندساله‌است از جنس Fritillaria دارای بیش از 60 گونه که حدود 15 گونه آن در ایران شناسایی شده است. لاله واژگون بومی بخشی از فلات آناتولی و سراسر فلات ایران، افغانستان، پاکستان و کوهپایه های هیمالیا میباشد. این گیاه را Kaiser's Crown, گل سربه زیر, لاله نگونسار, اشک مریم, گل اشک نیز نامیده‌اند.

خصوصیات گیاهشناسی لاله واژگون:
عمر لاله واژگون کوتاه است و گل‌ دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش به پایان میرسد.
لاله های واژگون یکی از گیاهان مشهور ایران است و شهرهای گلستان کوه در خوانسار، ارتفاعات اشترانکوه لرستان و کوه های صمصامی در چهار محال و بختیاری، انبوهی از این گلها را در خود جای داده اند.
این گل سازگاری زیادی با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد و در صورت عدم تخریب به واسطه دام و انسان حتی ۱۰ هزار شاخه از آن را در یک دشت می توان مشاهده کرد.
لاله واژگون برای اولین بار در سال 1576 میلادی به وسیله جهانگردان طبیعت دوست اروپایی از منطقه زاگرس به اتریش و دیگر نقاط اروپا انتقال داده شد. لاله واژگون بین 100 تا 120 سانتیمتر از سطح زمین قد می کشد. بوی لاله واژگون چندان مطلوب نیست و این گونه گیاهی به خاطر رنگ و فرمشان دربرابر سرما مقاوم است. با این همه عمر این گیاه زیبا 3 هفته بیشتر نیست. ضمن آنکه این گونه گیاهی برگهایی کشیده و مجتمع دارد.
گونه زرد کمرنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله گرگانی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر ارتفاع دارد.
رنگ لاله های اشک را در مناطق سردسیر استان کهگیلویه و بویراحمد قرمز و گاهی اوقات زرد رنگ است و زمان گل دهی لاله های واژگون فرصت مناسبی برای طبیعت گردان در منطقه است.

شرایط محیط رشد لاله واژگون:
گل لاله واژگون از نظر نور به آفتاب کامل با سایه جزئی نیاز دارد. خاک آن با زهکشی خوب با PH 7.85 و ازت 5.5% است. چندان نیاز به آبیاری ندارد و دمای ایده آل محیط برای این گیاه 18 تا 20 درجه سانتیگراد است.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی لاله واژگون:
خواص دارویی گل لاله واژگون اصولاً در پیاز این گیاه است. پیاز گل لاله وازگون داروی مؤثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک‌ کننده دستگاه کبدی است. البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد. پیاز آن به صورت یک غده متورم، گوشتدار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و چون تازه باشد سمی بوده و قابل خوردن نیست، ولی در چین سمیت آن را گرفته و در آشپزی از آن استفاده می‌کنند.
اثر ضددردی پیاز گیاه لاله واژگون به علت وجود موادی موسوم به آلکالوئیدهای ایمپریسین و فرتیسین در این گیاه است.
چرای احشام و تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی، برداشت مستقیم این گیاه و عرضه به بازار مهم ترین عوامل تهدید لاله های واژگون است.

تکثیر لاله واژگون:
فصل مناسب کشت گل لاله واژگون در نواحی شمالی زاگرس فروردین و اریبهشت است و در مناطق جنوبی کشور اواسط تابستان و در ماه شهریور و همین طور در مهر و آبان قابل پرورش است. البته شهریور و مهر آغاز تقسیم شدن بوته های این گل است و عمر کوتاهش با شدت بارانهای بهاری تمام می شود و پایان بارشها، آغاز ریزش برگهای لاله های واژگون است.

خواندن 1494 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 12:57

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@