شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل لوبلیا باغی

کد: z212

گل لوبلیا باغی (GARDEN LOBELIA)، گیاهی چندساله مناطق گرمسیری بوده اما بیشتر در مناطق خنک کشت می گردد.

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
متوسط و زهکش دار
معتدل
مرطوب
 زیاد

دانستنیهای علمی لوبلیا باغی:
گل لوبلیا باغی (GARDEN LOBELIA) یا لوبلیا لبه ای گونه ای از لوبلیا است که بومی آفریقا از مالاوی تا نامیبیا و جنوب آفریقا می باشد. از بهترین رقم های آن می توان به Blue Moon ،Gracilis  و Crystal Palace اشاره نمود.

خصوصیات ظاهری لوبلیا باغی:
لوبلیا باغی می تواند هم روی زمین بیفتد و هم می تواند ایستاده باشد. رقم های متنوعی از قبیل سفید، آبی کمرنگ تا پر رنگ، صورتی و قرمز از لوبلیا وجود دارد. میوه آن 5 تا 8 میلی متر بوده و از نوع کپسول است. درون این کپسول بیشمار بذر می باشد.
لوبلیا باغی گیاهی علفی و چند ساله است که 8 تا 15 سانتی متر ارتفاع دارد. در برخی منابع از آن به عنوان گیاه یکساله نیز نامبرده شده است. گسترهی گیاه 14 تا 22 سانتی متر می باشد. برگ های پایینی تخم مرغی شکل و دندانه دار هستند. برگ های بالای ساقه باریک و گاهی بدون دندانه هستند. گل ها آبی یا بنفش رنگ هستند و پنج گلبرگ دارند. دوره ی گلدهی طولانی دارد و از اواخر بهار تا اواسط پاییز است.
شرایط محیط رشد و نگهداری لوبلیا باغی: 
لوبلیا باغی گیاهی چندساله مناطق گرمسیری بوده اما بیشتر در مناطق خنک کشت می گردد. از لحاظ نوری باید در آفتاب کامل باشد اما می تواند در نیم سایه تا  آفتابی نیز رشد داشته باشد.
تا زمانیکه خطر آسیب سرما باشد گلدان های لوبلیا را درون خانه نگهداری می کنند. این گونه گیاهی به خشکی مقاوم است. آبیاری متوسط نیاز دارد و آبیاری منظم باشد و غرقاب نشود.
مخلوط خاک باغچه به همراه مواد آلی و زهکشی مناسب. گل ها بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند ماهی یک بار نیاز به تغذیه با کود کامل دارد غالبا استفاده از نشا برای کاشت آن مرسوم تر است پس اولین گلدهی چنانچه ساقه ها را از ارتفاع یک سوم هرس کنید مجددا به گل می رود دارای انواع رونده می باشد که عنوان کف پوش بسیار مناسب هستند.
خواص درمانی و کاربردها لوبلیا باغی:
لوبلیا باغی یا لبه ای گیاهی پر طرفدار برای کار یا لبه باغ ها می باشد. می توان آن را در سبدهایی برای آویزان کردن استفاده کرد. همچنین در جعبه های پشت پنجره نیز می توان آن را کاشته و منظره ی دلپذیری ایجاد نمود. گیاه نباید خورده شود امکان سمی بودن آن وجود دارد. گل های لوبیله جاذب حشرات مفید و گرده افشان است بنابراین کاشت آن علاوه بر زیبایی می تواند بازده گرده افشانی را نیز بالا ببرد.
از لحاظ دارویی نیز ترکیبات لوبلیا باغی می تواند در درمان بیماری آسم مود استفاده قرار گیرد.
همچنین داروهای تهیه شده از آن می توانند برای درمان سرفه و برونشیت نیز موثر واقع شوند.
تکثیر لوبلیا باغی:
لوبلیا باغی با کاشت بذر تکثیر می یابد از آنجا که بذرها بسیار ریزند سعی کنید به جای پاشیدن خاک برروی آنها با ماله روی سطح خاک بچسبانید بذرها را می توان بهار و هنگامی که هوا شروع به گرم شدن می کند در زمین اصلی کاشت. همچنین می توان نشاء آنها را تهیه و سپس به زمین اصلی انتقال داد.

خواندن 755 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 13:41

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@