شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل لیزیانتوس

کد: z269

گل لیزیانتوس (LISIANTHUS) از زیباترین گلهای زینتی شاخه بریده بوده که تقریبا اکثر علاقمندان به گل آن را از نزدیک دیده اند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
لومی خنثی با زهکشی مناسب
 به سرما حساس (25-20 درجه سانتیگراد)
کمی مرطوب
زیاد

دانستنی های علمی لیسیانتوس:
گل لیزیانتوس (LISIANTHUS) از زیباترین گلهای زینتی شاخه بریده بوده که تقریبا اکثر علاقمندان به گل آن را از نزدیک مشاهده کرده اند. بومی آمریکای شمالی بوده و دارای انواع یکساله، دوساله و چندساله کوتاه عمر است. دارای انواع پاکوتاه و پابلند است که انواع پابلند برای تولید گل بریدنی و انواع پاکوتاه جهت کاشت در گلدان استفاده می شود.

خصوصیات گیاهشناسی لیسیانتوس:
برگها متقابل، تخم مرغی و یا نیزه ای شکل و بدون دمبرگ و گاهی ساقه آغوش و به رنگ سبز مایل به خاکستری هستند. گلهای فنجانی یا زنگوله ای شکل در رنگهای سفید، آبی و بنفش بصورت منفرد یا چند تایی روی ساقه های برگدار تشکیل می شوند. هرگل دارای 2 کلاله و 5 تا 6 عدد پرچم می باشد. داراي شکوفه های پررنگ رزي شکل است که اگر از آن مراقبت مطلوب بعمل بيايد، برای مدت زمانی درحدود 7 روز شاداب باقي خواهد ماند. بسياری از شکوفه های باز نشده که دارای رنگ می باشند به طور کامل باز خواهند شد. ممکن است شکوفه های کوچک تر که بی رنگ هستند باز نشوند اما می توانند از شکوفه های ديگر محافظت کنند.

شرایط محیط رشد و نگهداری لیسیانتوس:
برای بهترین گلدهی به آبیاری منظم و مرتب نیاز دارد. هنگاه آبیاری گیاه دقت شود که سطوح بالایی خاک خشک باشد زیرا با آبیاری زیاد و رطوبت زیاد برگها ضعیف شده و گیاه بتدریج از بین می رود. به سرما حساس است و در گلخانه های معتدل پرورش داده می شود. نیاز به نور کامل آفتاب دارد و در زمان گلدهی نور در حالت ملایم تنظیم گردد. خاک لومی خنثی تا کمی قلیایی و با زهکشی مناسب را می پسندد .برای افزایش یکنواختی شاخه های جانبی لازم است اولین شاخه گل حذف گردد. در انواع پابلند برای جلوگیری از خم شدن ساقه به قیم نیاز دارد. بهترین دما در طول روز 25-20 درجه سانتیگراد و در شب 18-16 درجه می باشد.

آفات و بیماریها لیسیانتوس:
بیماریهای قارچی که لیسیانتوس را تهدید می کنند از قبیل: سفیدک دروغین، بلایت بوتریتیس، پوسیدگی ساقه فوزاریومی، پوسیدگی ریشه می باشند که گیاهبا برخورد با اینها دچار کوتاه قامتی، زردی برگها، کوچکی گلها و نیز بدشکلی آنها می شود. راه درمانی برای بیماریهای ویروسی نیست و فقط باید گیاهان آلوده را حذف کرد.

تکثیر لیسیانتوس:
بذر آن در پاییز یا اواخر زمستان در دمای 16-13 درجه سانتیگراد در بستر خاکبرگ + شن + پیت ماس + ورمی کولایت و یا هر بستری که مقداری رطوبت در خود ذخیره کند کاشته می شود. بذر باید بصورت سطحی کاشته شود. گیاهچه حاصل از بذر بسیار کوچک بوده و آبیاری آن باید با دقت صورت گیرد. پس از تولید 3-2 جفت برگ حقیقی که حدود 3 ماه طول می کشد به زمین اصلی منتقل می گردد. بعضی ارقام بوسیله قلمه های انتهایی قابل افزایش هستند که باید در دمای 23-22 درجه سانتیگراد و زیر مه پاش کاشته شوند. برداشت گل باید در زمانیکه 2 گل باز شده اند انجام گیرد. در هنگامیکه 4 گل باز شده است نیز بسته به رقم و تعداد غنچه می توان برداشت را انجام داد.

خواندن 873 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 14:27

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@