شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل مری بل

کد: z207

گل مِری بِل (LARGEFLOWER BELLWORT) گیاه علفی، ریزوم دار و چند ساله است. برگ های آن در سطح پایینی کرکدار هستند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
متوسط تا غنی و زهکش دار
خنک
مرطوب
متوسط

دانستنیهای علمی گل مِری بِل:
Uvularia grandiflora گونه ای از گیاهان گلدهنده بوده و به خانواده سوسن تعلق دارد، البته در برخی منابع گفته شده است که به خانواده Colchicaceae نیز تعلق دارد. این گیاه بومی شمال شرقی آمریکا است.
   
خصوصیات ظاهری گل مِری بِل:
گل مِری بِل (LARGEFLOWER BELLWORT) گیاهی است که تا 75 سانتی متر رشد کرده و 30 سانتی متر گستردگی دارد. این گیاه علفی، ریزوم دار و چند ساله است. برگ های آن در سطح پایینی کرکدار هستند. شکوفه ها در اواسط تا اواخر تابستان ظاهر می گردند. این شکوفه ها گلهایی بزرگ به رنگ زرد، تکی یا جفتی، زنگ مانند (شبیه زنگ آویزان) و متکی تولید می کنند. قسمت بالای گیاه آویزان بوده و به سمت پایین متمایل است که گلها و برگهای پایینی را آویزان نشان می دهد. ساقه ها سبز روشن هستند و بدون کرک و دارای رنگ سبز مایل به زرد هستند. برگها ار زمانیکه ساقه از برگها بالا می آید سوراخ دار می شوند. در فصل پاییز سه کپسول تخمدان در برخی رقم ها مری بل قابل مشاهده می شوند.

شرایط محیط رشد گل مِری بِل:
خاک بستر مری بل باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد و از لحاض نور آفاتاب در مکان متوسط نور تا سایه باشد. گیاهی بسیار مقاوم بوده و تا سرمای حدود 20- درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند. گل مِری بِل آسان رشد است و شرایط خنک و سایه دار را می پسندد. خاک کمی شنی باشد. در خاک های غنی و با تغذیه بهتر، مری بل می تواند ارتفاعی بلندتر داشته باشد. آبیاری بطور منظم انجام شده و هفته ای یکبار حتما انجام شود. بین دو آبیاری زمین تقریبا خشک باشد. آب راکد و زیادی را نمی پسندد.

خواص درمانی و کاربردها گل مِری بِل:  
مری بل در فضای سبز می تواند مرکز کانون توجه قرار گیرد. کشت متراکم آن در زیر سایه درختان در فضای سبز نمای زیبایی می بخشد. گل های زرد و بزرگ مری بل واقعاً در گلکاری برجسته بوده و در ردیف های گلکاری نیز توصیه می گردد.
ریشه مری بل کاهنده درد است. برای کاهش درد از ضماد آن استفاده می گردد. همچنین از پماد آن برای درمان جوش ها، گرمازدگی ها و زخم ها استفاده می گردد. چای آن در درمان روماتیسم موثر است.

نحوه تکثیر گیاه گل مِری بِل:     
برای تکثیر مری بل می توان بذور آن را ابتدا در شاسی سرد کشت کرده تا جوانه زده و آماده انتقال به بستر اصلی گردند. هنگامیکه به قدر کافی بزرگ شدند، آنها را تا ابتدای زمستان در مکان محافظت شده ای همچون گلخانه نگهداری کرده و به مکان نهایی انتقال می دهیم. روش اصلی تکثیر مری بل از طریق بذر است و به همین روش انجام می گردد.
گیاهان دارای ریزوم را از طریق تکه تکه کردن ریزوم هایی که جوانه دارند نیز می توان تکثیر کرد و کاشت. البته این روش در این گیاه کاربرد زیادی ندارد. تقسیم بوته نیز می توان انجام داد.

خواندن 1182 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 13:38

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@