شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

مینای یکساله

کد: z160

گل مینا (CHINA ASTER) با داشتن گلهایی زیبا، مقاوم و خواص دارویی فراوان گیاهی با ارزش به شمار می رود.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک غنی با زهکشی مناسب
  13-20درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

خصوصیات گیاهشناسی گل مینا:
برگهای مینا یکساله متناوب، بیضوی و با حاشیه دندانه دار است. انواع کم پر و پرپر گلبرگهای باریک و پهن دارد. رنگ غالب آنها سفید، صورتی، قرمز آتشی و ارغوانی است. نباید آن را با مینای چندساله که به آن مینا چمنی گفته می شود اشتباه گرفت. این گیاه یکساله یا دوساله با یک ساقه راست، عمدتا ساقه بدون انشعاب بوده و طول ساقه در حال رشد از 20 تا 100 سانتی متر می رسد. برگ به سمت بالا ممکن است لبه های صاف داشته باشد. گل انفرادی در بالای ساقه و گاهی در شاخه های جانبی رشد می کند. زمان گلدهی مینا یکساله اواسط مرداد و شهریور می باشد. برای خالی نماندن زمین، این گیاه را در بهار با دیگر گیاهان بصورت مخلوط می کارند چرا که مینا یکساله در بهار گل نمی دهد.

شرایط محیط رشد و نگهداری گل مینا:
خاک مناسب مینا یکساله خاک غنی با زهکشی مناسب بوده و از آنجا که ریشه های این گیاه سطحی است نباید دچار کم آبی شود. جهت طولانی تر کردن دوره ی گلدهی باید گلهای پژمرده را حذف کرد. سایه را تحمل میکند اما نور فراوان آفتاب را ترجیح می دهد. مینا یکساله جزء آسانترین گیاهان از نظر نگهداری و مراقبت نیست، آنها باید هنگامیکه خشک شده یا علفی هستند به دقت آبیاری شوند. مینا برای تسریع گل آغازی در دمای در دمای 20-13 درجه سانتیگراد بعنوان یک گیاه روز بلند اختیاری طبقه بندی می شود ولی در دمای 13 درجه سانتیگراد یا کمتر روز بلند اجباری است و در شرایط روز کوتاه فقط به فرم طوقه ای رشد می کند. پس از گل آغازی در شرایط روز کوتاه نمو گل تسریع می گردد. نور خورشید کامل و یا سایه-آفتاب توصیه می شود. انجام زهکشی خوب، مهیا کردن pH خاک در دامنه ی 5.5-7 و خاک غنی شرایط بهینه را برای رشد مینا فراهم می کند.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گل مینا:
گل مینا (CHINA ASTER) با داشتن گلهایی زیبا، مقاوم و خواص دارویی فراوان گیاهی با ارزش به شمار می رود. قسمت دارویی مینا گل، برگ و بطور کلی همه اندام آن می باشد که اندامهای مختلف دارای ساپونین های مختلف، تانن، مواد رزینی، مومی و لعاب فراوان است. از خواص بیشمار این گل زیبا تصفیه کنندگی خون، ملین ملایم، آرام کننده، مقوی، معرق، خلط آور و کمی مدر بودن آن را می توان برشمرد. این گیاه دارای خاصیت دارویی است و در درمان سردردهای میگرنی بسیار موثر است. روغن گل مینا حاوی اسیدهای چرب ضروری ازنوع اسید لینوئیک و اسید گامالینوئیک می‌باشد. اسیدهای چرب ضروری برای رشد و تکثیر سلول‌های بدن ضروری هستند. داروهای تهیه شده از گل مینا در درمان مالتیپل اسکلروز، درمان بی اشتهایی، درمان اگزما که پماد آن در آلرژی پوستی و هر نوع تحریک پوستی مفید است.

آفات و بیماریهای گل مینا:
برای گل مینا ممکن است شته ها و کنه های عنکبوتی ظاهر شود. مورچه نیز از آفات مهم برای مینا یکساله بوده که طوقه را هدف قرار می دهد. با خوردن طوقه توسط مورچه، این گیاه خشک شده و از بین می رود. جهت از بین بردن این آفت از لیندین یا سوین می توان استفاده کرد. شایان ذکر است که این گیاه امراض قارچی زیادی نیز دارد که برای جلوگیری از آن نباید دو سال پشت سر هم این گیاه را در یک محل کشت کرد.
بذر مینا یکساله را در اسفندماه در شاسی سرد کشت کرده و در اردیبهشت ماه در مرحله ی 4 برگی به زمین اصلی منتقل می کنند. پس از کاشت سریعا آبیاری صورت گرفته و بهتر است سایبان ایجاد گردد. از زمان کاشت تا گلدهی بسته به رقم از سه تا پنج ماه طول می کشد. در طول فصل رشد آبدهی منظم و تغذیه دو بار با کودهای تقویتی جهت رشد بهینه انجام گیرد. برای جلوگیری از رقابت گیاهان علف های هرز در اطراف وجین شود.

خواندن 1227 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 12:53

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@