شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل نیلوفر صحرایی بزرگ

کد: z213

گل نیلوفر صحرایی بزرگ (LARGER BINDWEED) گیاهی علفی و چندساله و دارای پیچک است.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
رشد در انواع خاک های مختلف از نظر بافت
 آب و هوای معتدل
 کمی مرطوب
 زیاد

دانستنی های علمی نیلوفر صحرایی بزرگ:
گل نیلوفر صحرایی بزرگ (LARGER BINDWEED) یکی از گونه های نیلوفر صحرایی است که در تمامی نواحی معتدل نیمکره شمالی و جنوبی یافت می شود و معمولاً به عنوان علف هرز شناخته می شود.

خصوصیات گیاهشناسی نیلوفر صحرایی بزرگ:
نیلوفر صحرایی بزرگ، گیاهی علفی و چندساله و دارای پیچک است که جهت رشد آن در جهت عقربه های ساعت می باشد. این گیاه تا ارتفاع 2 تا 4 متر و به ندرت 5 متر می تواند رشد کند.
برگ ها به رنگ سبز کمرنگ و مات با آرایش مارپیچی اند. این برگ ها ساده، در انتهای برگ به صورت نوک تیز، به طول 5 تا 10 سانتیمتر و عرض 3 تا 7 سانتیمتر هستند.
گل ها در اواخر بهار تا پایان تابستان نمایان می شوند. زمانی که گلها به صورت جوانه هستند، به وسیله براکته های بزرگی پوشانده می شوند. این براکته ها روی گیاه باقی می مانند تا در نهایت به عنوان کاسبرگ در گل دیده می شوند. گل های باز شده به صورت شیپوری شکل بوده و حدود 7 سانتیمتر نیز قطر دارند. این گل ها به رنگ سفید یا صورتی کمرنگ با نوارهای سفید می باشند.
میوه ها به صورت کپسول های کروی شکل، به قطر یک سانتیمتر و حاوی دو تا چهار بذر بزرگ و سیاه رنگ می باشند. روی این بذرها بخش هایی به رنگ نارنجی دیده می شود. بذرها بصورت خودکشت در زمین و باغ ها پراکنده شده و جوانه می زنند. این بذرها حدود 30 سال می توانند زنده بمانند و قوه نامیه خود را حفظ کنند.
نیلوفر صحرایی بزرگ دارای ریشه های قوی است که حدود 3 تا 4 متر نیز می توانند طول داشته باشند. این گیاه بسیار سریع الرشد بوده و دارای شاخه های چسبناکی هستند که می توانند به سرعت تمام درختچه ها یا درختان کوچک اطراف خود را به شاخ و برگ خود بپوشانند.
 
شرایط محیط رشد نیلوفر صحرایی بزرگ:
گیاه نیلوفر صحرایی مناسب برای خاک های با بافت های مختلف (سبک، متوسط تا سنگین) می باشد. pH مناسب برای آن نیز پی اچ اسیدی، خنثی و کمی قلیایی است.
این گیاه می تواند در شرایط آفتاب کامل تا نیمه سایه به خوبی رشد کند. همچنین خاک ها مرطوب را برای رشد بهینه ترجیح می دهد.
 
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی نیلوفر صحرایی بزرگ:
نیلوفر صحرایی معمولاً به عنوان علف هرز و به صورت خودرو در باغ ها، زمین ها، حاشیه جاده و غیره رشد می کنند. ولی در برخی موارد از ریشه ها و شاخ و برگ این گیاه نیز به عنوان مصارف خوراکی نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال، ریشه ها و شاخه ها را شسته، دم کرده و به عنوان یک منبع نشاسته و قند از آن استفاده می کنند. این ترکیب می تواند بسیار مغذی باشد و مزه ای شیرین دارد. ولی در مصرف آن باید احتیاط کرد زیرا دارای خاصیت مسهلی می باشد. علاوه بر مسهل بودن دارای خواصی همچون مسکن، مدر و تب بر نیز است.
همچنین از ساقه های این گیاه به دلیل منعطف بودن می توان در سبدبافی نیز استفاده کرد. نیلوفر صحرایی دارای گل های زیبایی است ولی گل های آن عمر و ماندگاری کوتاهی دارند.

تکثیر نیلوفر صحرایی بزرگ:
تکثیر نیلوفر صحرایی بزرگ از طریق کشت بذرهای آن در فصل بهار صورت می گیرد. این بذرها حدود 1 تا 3 ماه پس از کشت و در دمای 15 درجه سانتیگراد جوانه می زنند.

Save

خواندن 987 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 فروردين 1398 ساعت 09:35

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@