شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل پامچال انگلیسی - english-primrose

کد: z273

گل پامچال انگلیسی (ENGLISH PRIMROSE) گیاهی گلدار و زینتی که در بهار، زودتر از بسیاری دیگر از گیاهان به گل می نشیند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
 خاک هایی با مواد غذایی کافی و آهن دار 
نواحی معتدل و مرطوب
کمی مرطوب
 متوسط

 دانستنی های علمی گل پامچال انگلیسی:
گل پامچال انگلیسی (ENGLISH PRIMROSE) گیاهی گلدار و زینتی از جنس و خانواده ی پامچال می باشد. پامچال انگلیسی بومی غرب و جنوب اروپا (از جزایر فارو و جنوب نروژ تا پرتغال و شرق آلمان، اوکراین و بالکان)، شمال غرب آفریقا (الجزایر) و جنوب غرب آسیا (شرق ترکیه تا ایران) می باشد. برای تمایز و تشخیص آن از دیگر گونه های پامچال، به آن پامچال انگلیسی می گویند.

خصوصیات گیاهشناسی پامچال انگلیسی:
پامچال انگلیسی گیاهی چندساله و به طول 10 تا 30 سانتیمتر است. این گیاه دارای برگ های رزت یا بی ساگ می باشد که این برگ ها کم و بیش همیشه سبز هستند. برگ ها به طول 5 تا 25 سانتیمتر و پهنای 2 تا 6 سانتیمتر، اغلب دارای چین و چروک های عمیق، با حاشیه ای کنگره دار تا دندانه دار و نامنظم و دارای دمبرگی کوتاه می باشند. 
پامچال ها یکی از گیاهانی هستند که در بهار، زودتر از بسیاری دیگر از گیاهان به گل می نشینند. گل ها به قطر 2 تا 4 سانتیمتر، دارای دمگلی کوتاه و نازک با بویی مطبوع می باشند. این گل ها معمولاً به رنگ زرد کمرنگ هستند اما رنگ های سفید یا صورتی آن نیز در طبیعت دیده می شود. گل ها دارای تقارن شعاعی و تخمدانی برجسته است. این تخمدان در انتها میوه ای کپسولی را تشکیل می دهد که این میوه پس از رسیدن و شکافته شدن، بذرهای سیاه رنگ و کوچکی را پراکنده می کند. این گل ها هرمافرودیت می باشند.
پامچال انگلیسی دارای سه زیرگونه است:
1- زیرگونه ی vulgaris که بومی غرب و جنوب اروپا است و دارای گل هایی به رنگ زرد کمرنگ است (در بالا شرح داده شد).
2- زیرگونه ی balearica که بومی جزایر بالریک است و گل هایی به رنگ سفید و نیز دمبرگ هایی طویل تر از برگ ها تولید می کند.
3- زیرگونه ی sibthorpii که بومی جنوب غرب آسیا است و گل هایی به رنگ های صورتی تا قرمز یا ارغوانی تولید می کند.

شرایط محیط رشد و نگهداری پامچال انگلیسی:
گونه های متعدد پامچال بومی مناطق سرد و مرطوب هستند. این گیاهان به سرما مقاومند. در پاییز در دمای حدود 10 درجه سانتیگراد، جوانه های گل تشکیل می شوند. به طور کلی گلدان های پامچال در یک شاسی سرد به تدریج در زمستان به گل می نشینند.
بهترین خاک برای این گیاهان مخلوطی از یک سوم خاک باغچه (خاک لومی)، یک سوم خاک برگ پوسیده و یک سوم تورب است. پی اچ خاک نیز اگر حدود 6 باشد، رشد و نمو این گیاه بسیار رضایت بخش خواهد بود. به مخلوط خاک، سوپرفسفات به میزان معمول داده می شود. همچنین این گیاه نیاز به کودپاشی ازتی و پتاسی دارد. پامچال انگلیسی در مخلوط خاک های معمولی که از تورب استفاده نمی شود، به شدت مبتلا به کمبود آهن می گردد. بنابراین استفاده از کودهای آهن دار به کرات توصیه می شود و به خاک هایی با رطوبت مناسب و آبیاری منظم نیاز دارد.
    
تکثیر پامچال انگلیسی:
بذر پامچال ها به سرعت قوه رویشی خود را از دست می دهند، در نتیجه بلافاصله پس از رسیدن باید کشت گردند. بذرهای یکساله ی پامچال ها تا 50 درصد قوه نامیه ی خود را از دست می دهند. در نواحی مرطوب ایران، بذر پامچال انگلیسی در اواخر تابستان در گلخانه کشت می شوند. یک تا دو گرم بذر در یک متر مربع بستر آماده به کار می رود. این بذرها در محیطی مرطوب و در دمای 15 درجه سانتیگراد ظرف 2 تا 3 هفته سبز می شوند. پس از 4 هفته، گیاهانی که تا 3 سانتیمتر رشد کرده اند به گلدان های استکانی منتقل می شوند. پس از اینکه گیاهان بزرگتر شدند به گلدان های نشایی برده می شوند. در این انتقال، جوانه انتهایی آنها باید سالم بماند. در طی این عملیات موضوع تهویه اهمیت دارد. ضمناً به این گیاهان باید سایه داده شود. در پاییز در دمایی برابر 10 درجه سانتیگراد جوانه های گل تشکیل می شوند.

خواندن 1092 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 16:22

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@