شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل پیچ معین التجار

کد: z181

پیچ معین التجار (BLEEDING HEART) گونه ای گیاه همیشه سبز است که به نام یونانی درخت بخت یا درخت قسمت ترجمه می‌شود.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک غنی و با زهکشی خوب
25 درجه سانتیگراد 
مرطوب
زیاد

دانستنی های علمی پیچ معین التجار:
پیچ معین التجار (BLEEDING HEART) گونه ای گیاه همیشه سبز از جنس Clerodendrum در خانواده Verbenaceae بومی جنگلهای گرمسیری غرب آفریقا از غرب کامرون تا سنگال است. این گیاه بسیار محبوب در اواسط قرن 19 تحت نام "honour of Rev" به افتخار کشیش ویلیام کوپر تامسون (1880s fl. 1820) نامگذاری شد. پیچ معین التجار اخیراً به عنوان یک گیاه زینتی افزایش چشمگیری یافته است

خصوصیات گیاهشناسی پیچ معین التجار:
گل پیچ معین التجار در طول رشد خود به 4 متر بلندی میرسد، دارای برگ های تخم مرغی یا مستطیلی به طول 8 تا 17 سانتی متر است. گلها در خوشه های 8 تا 20 تایی با هم تشکیل میشوند. رنگ گلها سفید خالص به ارغوانی کمرنگ با مرکز قرمز میباشد گل ها دارای پنج لوب و 2.5 سانتی متر قطر و جام قرمز گل 2 سانتی متر قطر دارد. گلها دارای چهار پرچم و ظاهر متفاوتی در بخش گلبرگ و مادگی دارند که گستردگی آن فراتر از گلبرگ است.

شرایط محیط رشد و نگهداری پیچ معین التجار:
پیچ معین التجار در زمستان رشد کندی داشته و آب کمی هم نیاز دارد. کلرو دندروم نسبت به مواد براق‌کننده حساس است. نام این گیاه به یونانی درخت بخت یا درخت قسمت ترجمه می‌شود.
پیچ معین التجار نیاز به نور شدید ندارد و میتواند رشد در سایه جزئی رشد کند. نور ایده آل با آفتاب صبح و سایه بعد از ظهر اتفاق می افتد. پیچ معین التجار رطوبت بالا و محیط های مرطوب را دوست دارد، اما نه خاک همیشه خیس. از نظر زون بندی USDA در مناطق 9-12 جای میگیرد و دمای مناسب محیط رشد آن حدود 25 درجه سانتیگراد میباشد.
این گیاه را در بهار و تابستان می‌توان در خارج از اتاق نیز نگهداری کرد ولی در هوای خیلی سرد به برگ‌ها و ساقه‌های آن لطمه وارد شده و باعث پوسیدگی آنها می‌شود. از اواسط بهار تا اواخر تابستان هفته‌ای ۲بار گیاه را آبیاری کنید. از اواخر تابستان تا اول زمستان هفته‌ای یکبار کافی است. در زمستان هم تنها هنگام خشک‌ شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید. در اواخر زمستان با قطع نوک شاخه‌ها، علاوه بر پاکوتاه‌ کردن گیاه، به جوانه‌های جانبی اجازه رشد دهید تا بوته حالت پرپشت و توپی به خود بگیرد.
خاک موردنیاز این گیاه مخلوط لوم و شن است. برای تقویت خاک نیز از مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب به‌ صورت هفته‌ای یک‌بار و طبق دستور کارخانه سازنده، استفاده کنید. تغذیه کمکی در فصل زمستان لزومی ندارد. کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر هر دو هفته یک بار، از فروردین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد.
زیاد شدن شاخ و برگ و ظاهرنشدن گل‌ها ممکن است به ۲ علت باشد: ۱) نور کافی نیست. ۲) گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد. اقدامات لازم برای درمان: ۱) انتقال به محل پرنورتر ۲ ) تغذیه‌ کردن گیاه طبق دستور

آفات و بیماریهای پیچ معین التجار:
سیاه‌ شدن برگ‌ها، بی‌رنگ و شفاف‌شدن گل‌ها. علت ممکن است استفاده از براق‌ کننده‌های شیمیایی؛ خم‌ شدن برگ‌ها و ساقه‌ها در بهار و تابستان خشک‌ بودن هوا و تشنه‌ بودن گیاه باشد. اقدامات لازم برای درمان: گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل یا تشت پر از آب گذاشته سپس خارج کنید. آبیاری را با آب بدون املاح و ولرم انجام دهید.
ظاهرشدن تار عنکبوت در زیر برگ‌ها که دلیل آن کنه ریز قرمز است. اقدامات لازم برای درمان: با پارچه یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ‌ها را تمیز کرده یا هر ۲ هفته یکبار با سم کنه‌ کش، سمپاشی کنید؛ در ضمن تأمین رطوبت در کاهش آفت موثر است.
ظاهرنشدن گل‌ها در بهار و تابستان که دلیل آن نگاه داشتن گیاه در زمستان در هوای گرم است. ریزبودن برگ‌های گیاه و ظاهرنشدن گل‌ها. دلیل آن کمبود عناصر غذایی در فصل رشد است. اقدامات لازم برای درمان: گیاه را تغذیه کنید. پوسیدن برگ‌ها در زمستان. دلیل آبیاری بیش از حد است. اقدامات لازم برای درمان: در فاصله بین ۲ آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود؛ سپس آبیاری کنید.
پروازکردن حشرات ریز اطراف گلدان. اقدامات لازم برای درمان: سم‌ پاشی با سم حشره‌کش هفته‌ای یکبار تا علائم برطرف شود. ظاهرشدن زخم‌ های سفید پنبه‌ای‌ شکل روی برگ‌ها و قاعده آنها که دلیل آن حشره آفت است. اقدامات لازم برای درمان: گیاه را با سم حشره‌ کش نفوذی، طبق دستور سمپاشی کنید.
تکثیر پیچ معین التجار:
تکثیر پیچ معین التجار توسط کاشت بذر و یا ریشه زایی قلمه میباشد. سریعترین نتایج را می توان از قلمه های ریشه که در فصل زمستان گرفته شده به دست آورد.
از اواخر بهار تا اوایل تابستان، قلمه هایی به طول ۱۹ تا ۱۵ سانتیمتر را با قیچی باغبانی، جدا کنید. سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ ساانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد و در نور مناسب به مدت دو ماه نگه دارید و یا آنها را در دستگاه گرما‌زای تکثیر قرار دهید تا بهتر ریشه بدهد. وقتی علایم رشد و نمو جدید در گیاه ظاهر شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را تغذیه کنید. بعد از کامل شدن سیستم ریشه دهی و رشد تنه و شاخ و برگها، میتوانید قلمه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

خواندن 1383 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 13:23

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@