شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل ژربرا جامزونی

کد: z290

گل ژربرا جامزونی (BARBERTON DAISY) جزء گياهان يکپايه است كه گلهای نر و ماده روی يك گل آذين قرار می گيرند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک لوم و یا شنی با زهکشی خوب
15 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
زیاد

دانستنی های علمی ژربرا جامزونی:
گل ژربرا جامزونی (BARBERTON DAISY) یا گل تاب گونه ای از گیاهان گلدار چندساله از جنس Gerbera در خانواده گلستارگان (Asteraceae) و بومی منطقه ترانسوال آفریقای جنوبی است که در سال 1889 توسط رابرت جیمسون کشف شده است. پرورش تجاری ژربرا در پایان قرن 19 در کمبریج انگلستان و در زمان ریچارد لینچ آغاز شده است. ژربرا جامزونی جزء گياهان يکپايه است كه گلهای نر و ماده روی يك گل آذين قرار می گيرند. به طور معمول ابتدا گلهای زبانه‌ای كه در حاشيه خارجی گلاذين قرار دارند و بعد گلهای نر داخلی باز می شوند كه در نتيجه خود باروری در ژربرا با مشكل رو به‌ رو می شود.
در حال حاضر ژربرا در 25 كشور دنيا پرورش می يابد كه حدود 1200ـ1100 هكتار سطح زير كشت گلخانه‌ای دارد. پنجاه درصد سطح زير كشت دنيا در كشور هلند و ايتاليا است. در هلند سالیانه بیش از 200 ميليون شاخه گل ژربرا به ارزش حدود 40 ميليون دلار به فروش می رسد. در سال 1379 سطح زير كشت ژربرا در ايران 6/15 هكتار گزارش گرديد. توليد 4 ميليون شاخه گل توسط 137 پرورش‌ دهنده در بازار به فروش رسيده است.
به لحاظ اهميت اقتصادی توليد شاخه گل ژربرا از طريق كشت بافت در صدر اولويت‌های تحقيقاتی گياهان زينتی ايران قرار دارد. هم اكنون گياهچه‌های ژربرا از شركتهای هلندی نظير Preesman، Schrurs، Terranigra، florist خريداری و به ايران وارد می شود، كه اين يكی از بزرگترين موانع پيشرفت صنعت گل‌ كاری در ايران محسوب می شود. امروزه می توان به منظور توسعه توليد گياهان زينتی و توليد ارقام جديد بازارپسند و در نتيجه افزايش صادرات گل از فنون پيشرفته ازدياد نباتات نظير كشت بافت استفاده كرد تا گام مؤثری در جهت افزايش توليد گياهان زينتی و صادرات آنها برداشته شود. علل تمایل به کشت و پرورش ژربرا عبارتند از: 1- پنجمین گل بریده جهان از نظر تولید و فروش میباشد 2- زیبایی و تنوع رنگ زیاد 3- عمر طولانی پس از برداشت 4- عملکرد زیاد 5- فاصله کوتاه بین دوره های برداشت.

خصوصیات گیاهشناسی ژربرا جامزونی:
ژربرا جامزونی دارای ریشه های عمیق بوده و گل های آن بر روی ساقه ای پرزدار تشکیل می شوند و از میان برگهای طوقه ای نیزه ای شکل و با بریدگی های عمیق ژربرا جامزونی ساقه گل دهنده خارج میشود. برگهای ژربرا جامزونی به طول 15 تا 45 سانتی متر است و سطح فوقانی آنها سبز تیره و سطح زیرین آن سبز کمرنگ و پوشیده از کرکهای متراکم است. گلها متشکل از گلبرگهای شعاعی زیبا به رنگهای زرد صورتی پرتقالی قرمز بنفش سفید و کرم است قطر گلها 5-12 سانتی متر و طول ساقه حدود 25-60 سانتی متر است.

شرایط محیط رشد و نگهداری ژربرا جامزونی:
ژربرا جامزونی گیاهی دائمی، گرمسیری بوده و حساس به سرما میباشد و حد اقل دما برای این گل 10 درجه سانتی گراد است . دمای ایده آل آن 13 تا18 درجه سانتیگراد میباشد. ژربرا در شرایط با شدت نور بالا بهتر گل میدهد و روز کوتاه را ترجیح میدهد به عبارتی روز کوتاه اختیاری است.
خاک مناسب ژربرا جامزونی خاک لوم و یا شنی با زهکشی خوب و PH بین 6.5 تا 7 است. خاک باید سبک و غنی از مواد آلی باشد. بهتر است فواصل آبیاری با خشک شدن خاک سطحی گلدان باشد و از آبیاری زیاد بپرهیزید، بهتر است هر دو هفته يک بار با کود مايع مخصوص گياهان خانگی، آن را تغذیه نمایید. ژربرا در خاکهایی مرطوب با زه کشی نا مناسب دچار پوسیدگی طوقه و ریشه میشود.

تکثیر ژربرا جامزونی:
تکثیر ژربرا از طریق كاشت بذر در دمای 13 تا 18 درجه سانتی‌گراد در فصل پائیز و یا اول بهار و یا تقسیم گیاه در اول بهار یا تهیه قلمه در فصل تابستان امكان‌‌پذیر است.
ازدياد بذری امروزه متداول نيست زيرا تغييرات ژنتيكی زيادی در بين گياهان حاصل از بذر مشاهده می شود. گياهان حاصل از ازدياد غيرجنسی، شبيه گياهان مادری هستند. بنابراين خصوصيات ژنوتيپ و فنوتيپ گياهان مادریدر نتايج ثابت باقی مي‌ماند. ازدياد غير جنسی ژربرا از روش‌های تقسيم‌ بوته، قلمه، ريزقلمه، و ريزازديادی انجام می شود. عمومی ترين سيستم برای ازدياد ژربرا ريزازديادی است. در سال 1996 بين گياهان مختلف حاصل از كشت بافت در اروپا ژربرا با 17 ميليون گياهچه در مقام اول قرار داشت.

خواندن 858 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 14:38

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@