شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل کوکب سحرخیز

کد: z165

کوکب سحرخیز از گل های دائمی است به عنوان گل حاشیه ای و گل بریدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
خاک های زهکش دار، مرطوب با مواد آلی کافی
 10 تا 25 درجه سانتیگراد
  کمی مرطوب
زیاد

خصوصیات گیاهشناسی کوکب سحرخیز:
کوکب سحرخیز از جنس "کوکب" یا "DAHLIA" بومی مکزیک، آمریکای مرکزی و کلمبیا بوده و دارای 30 گونه است. گیاهی دائمی با ریشه های ژوخه ای گرد یا دوکی شکل می باشند. کوکب سحرخیز به عنوان گل حاشیه ای و گل بریدنی مورد استفاده قرار می گیرد.
گل ها به صورت یک رنگ، دو رنگ و چند رنگ دیده می شود. گل های درشت کوکب به رنگ های سرخ، آبی، سفید و قرمز جلوه گر می شوند. از روی جوانه ها می توان رنگ گل را تشخیص داد. اگر جوانه سبز روشن باشد، گل سفید یا زرد است و اگر جوانه قرمز باشد، گل قرمز یا بنفش است. دوره گلدهی بیشتر ارقام کوکب به نسبت طولانی بوده و از اواخر بهار تا اواخر پاییز گل می دهند. برگ های کوکب سحرخیز، مرکب، بزرگ و دندانه دار است.

شرایط محیط رشد و نگهداری کوکب سحرخیز:
کوکب از گل های دائمی است که ریشه های غده ای آن در برابر سرما مقاومتی ندارند. در نواحی سرد، در فصل پاییز، ریشه ها به محل گرمتری منتقل می شوند.
در نواحی کوهستانی، نواحی که تابستان های خنک تری دارند، کوکب رشد فوق العاده می کند و گل های آن بسیار درشت می شود. رنگ گل های کوکب نیز در این مناطق، پر رنگ تر و جالب تر است.
کوکب به زهکشی بسیار حساس است و در خاک دارای زهکشی نامناسب، به سرعت می پوسد. خاک آن باید دارای مواد آلی کافی و زهکشی مناسب باشد. پی اچ مناسب آن بین 6 تا 7 است.
خاکی که در آن کوکب کاشته می شود باید آب کافی دریافت کند تا خاک همواره مرطوب باشد. در برخی موارد از خاکپوش به ویژه کاه به ضخامت حدود پنج سانتیمتر برای نگهداری رطوبت اطراف گیاه استفاده می شود.
دامنه ی دمایی بهینه برای رشد رویشی حدود 13 تا 25 درجه سانتیگراد و برای گلدهی، 10 تا 15 درجه است. بهترین گل ها در مناطقی با شب های خنک به دست می آید. محل کشت باید آفتابگیر باشد.
نیتروژن و فسفر مهمترین عناصر مورد نیاز گل کوکب هستند. مقادیر به نسبت کم پتاسیم و کلسیم برای رشد بهینه و نیز تولید ریشه های ژوخه ای و حفظ تعداد گل های تولید شده لازم است.
گل ها را زمانی که به طور کامل باز شدند می چینند. ساقه چیده شده را باید در آب با دمای 50 درجه سانتیگراد به مدت 30 ثانیه فرو برد یا ته شاخه را با شعله سوزاند تا قادر به جذب آب شود. گل ها را در دمای 40 درجه سانتیگراد به مدت 4 تا 5 روز می توان انبار کرد.

تکثیر کوکب سحرخیز:
تکثیر کوکب از طریق تقسیم ریشه ها صورت می گیرد. تقسیم این ریشه ها که در آغاز فصل بهار صورت می گیرد، باید به دقت انجام شود. ریشه های غده ای کوکب زمانی رشد و نمو می کنند که همراه با یک جوانه ی برگی سال پیش کاشته شوند. این جوانه روی ساقه ی باقی مانده از سال گذشته قرار دارد. در غیر این صورت، ریشه غده ای کوکب در خاک می پوسد و رشد و نموی نمی کند.

Save

خواندن 1432 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 14:00

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@