شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentFonticons has a deprecated constructor in /home/sibeas/public_html/plugins/content/fonticons/fonticons.php on line 16

گل انگشتانه

کد: z205

گل انگشتانه (COMMON FOXGLOVE) حاوی گلهايی زنگوله ای ارغوانی سفيد و يا گلی رنگ و حتي زردرنگ مي باشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک ارگانیک و کمی اسیدی با زهکشی خوب
10 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

دانستنی های علمی گل انگشتانه:
گل انگشتانه (COMMON FOXGLOVE) یک گیاه گلدار دو ساله از جنس Digitalis در خانواده Plantaginaceae، بومی بسیاری از کشورهای اروپایی به خصوص در غرب، جنوب و مرکز این قاره است. تولید کننده های عمدة گل انگشتانه در دنیا کشورهای آلمان، لهستان، هلند، مجارستان، انگلستان، روسیه و هند می باشد.

خصوصیات گیاهشناسی گل انگشتانه:
گل انگشتانه دارای برگ های شیار دار مرتب و ساده با 10-35 سانتی متر طول و 5-12 سانتی متر عرض به رنگ خاکستری مایل به سفید است که با پرز های زهاری و غده ای پوشانده شده است.
غالباً در سال اول برگهاي كركدار طوقه اي داشته و در سال دوم از وسط آنها ساقه اي گلدار كه به شكل خوشه ي آويخته و حاوي گلهايي زنگوله اي ارغواني سفيد و يا گلي رنگ و حتي زردرنگ مي باشد.
ارتفاع اقسام وحشي آن به بلندي 1 تا 1.5 متر مي رسد. ميوه گیاه Digitalis Purpurea از نوع كپسول است.

شرایط محیط رشد و نگهداری گل انگشتانه:
گل انگشتانه نیازمند آفتاب کامل با سایه کم، خاک ارگانیک و کمی اسیدی با زهکشی خوب و کمی مرطوب میباشد و درجه حرارت محیط رشد آن در محدوده 5 تا 15 درجه سانتیگراد مناسب است.
گل انگشتانه گیاهی رطوبت پسند با نیاز آبی بالا است که نور کافی سبب افزایش مواد موثره در برگ هایش می گردد.
مواد و عناصر غذایی مناسب نقش عمده ای در افزایش عملکرد برگ دارد. تحقیقات نشان می دهد کودهای حیوانی کاملا پوسیده سبب افزایش عملکرد برگ و ماده موثره ی آن می شود. محققان معتقدند افزودن 50 کیلوگرم در هکتار ازت در سال اول رویش (یک و نیم تا دوماه بعداز سبز شدن بذر) و 100 کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر اوایل بهار سال دوم رویش نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد. آنها همچنین اظهار می دارند که کاربرد بیش از اندازه ی فسفر اگر چه ممکن است سبب افزایش سطح برگها شود ولی از میزان ماده موثره ی آن می کاهد.
خواص درمانی و کاربرد گل انگشتانه:
برگ های گل انگشتانه در کارخانه های داروسازی برای تولید داروهای تقویت کننده و تنظیم کننده ی ضربان قلب و درمان نارسایی های قلبی کاربرد گسترده ای دارند. دارویی با نام دیجیتال (دیجیتالین) در داروخانه های کشور موجود است که از این گیاه حاصل شده است. همچنین برگ ها سبب افزایش فشار خون می شوند و دارای خاصیت مدری هستند. برگهای گل انگشتانه حاوي گليكوزيدهاي مهمي چون: ديژيتال و ديژيوتوكسين مي باشد.

تکثیر گل انگشتانه:
تکثیر گل انگشتانه توسط بذر صورت می گیرد. هرچند در شرایط مطلوب، خود به صورت آزادانه قابلیت تکثیر دارند. رشد اولیه گیاه در سال اول بسیار کند و بطئی است، بنابراین مبارزه با علف های هرز در این زمان ضروری می باشد.
برگ های گل انگشتانه مورد برداشت قرار می گیرند که میزان برداشت برگ ها در سال اول کمتر می باشد تا گیاه در سال بعد قادر به ادامه زندگی باشد.

ترکیبات شیمیایی گل انگشتانه:
مصرف برگ های گل انگشتانه بدون نظارت پزشک ممنوع می باشد.
اين گياه سمي است و در صورت استعمال بدون مورد و زياد از اندازه يا مصرف اشتباهي آن اثرات مسموميت باين ترتيب معلوم ميشود، درد شديد معده و ستون فقرات ـ استفراغ زياد ـ سر درد ـ طپش شديد و بعد ضعيف شدن و غيرمنظم كاركردن قلب كه وهله آخر آن مرگ است. بنابراين بمحض مشاهده اين حالات فورأ به پزشك و يا مراكز درماني مراجعه نمايند وتا رسيدن به پزشك سعي درشستشوي معده با روش هاي معمول بشود و با خوراندن داروهاي مقئي مانند (اپيكا ) ـ محلول اتر ـ آمونياك ـ قهوة تند و گرم ـ انداختن ضماد خردل روي ساقهاي پا ـ پاشويه اقدام شود .

Save

خواندن 759 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 13:39

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@