شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل تکمه ای

کد: z157

گل تکمه ای (globe-amaranth) گیاهی چند ساله از تیره تاج خروس است. دوره گل دهی آن از اواسط تابستان تا اوایل پاییز می باشد.

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
مخلوط خاک متشکل از 2 قسمت پیت ماس ، 1 قسمت لوم و 1 قسمت شن و ماسه 
28 درجه سانتیگراد
کمی خشک

خیلی زیاد

دانستنی های علمی گل تکمه ای:
گل تکمه ای گیاهی چند ساله از تیره تاج خروس است که با عنوان گیاه دکمه ای نیز شناخته می شود. این گیاه میتواند تا 24 اینچ در ارتفاع برسد. گونه های طبیعی آن بیشتر به رنگ قرمز میباشند و ارقام مختلف آن به رنگ های بنفش، قرمز، سفید، صورتی و یاسی رنگ دیده میشوند. این گیاه بومی برزیل، پاناما و گواتمالا است.

خصوصیات گیاهشناسی گل تکمه ای:
گل تکمه ای دارای ساقه ها نرم، منشعب و کرکدار و مستقیم است که به صورت انبوه ظاهر می شود. برگ ها کشیده، تخم مرغی شکل، کرکدار، دوک مانند که طول آن به 15-10 سانتی متر می رسد. برگ ها وقتی جوان هستند به صورت کرکی سفید هستند و هنگامی که به سن بلوغ می رسند به صورت موم سفید مانند کم پشتی ظاهر می شوند. گل ها به شکل یک تکمه برگشته می باشند که گاهی به صورت تکی و گاهی دو تا سه گل روی یک دمگل طویل به طول 12-8 قرار دارند و از بین دو برگ متقابل خارج می شوند.
گلبرگ های آن طوری است که هنگام لمس خشک به نظر می رسد و به رنگ های مختلف سفید، صورتی، نارنجی، بنفش و ترکیبی از این رنگ ها دیده می شود. گل در واقع عبارت است از مجموع فلس ها یا براکته های خشک به هم چسبیده به طوری که یکی از گل های خشک (Straw Flower) محسوب می شود و اگر با ساقه های آن بریده شده و در یک محل تاریک آویزان شود حالت طبیعی خود را حفظ کرده و خشک می شود.
دوره گل دهی "گل تکمه ای" از اواسط تابستان تا اوایل پاییز می باشد.

شرایط محیط رشد گل تکمه ای:
گل تکمه ای نیازمند نور مستقیم خورشید است.
خاک مطلوب این گیاه مخلوطی متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم و یک قسمت شن و ماسه است.
گل تکمه ای تا حدودی تحمل خشکسالی را دارد اما بهتر است به طور منظم آبیاری شود، به خصوص در آب و هوای گرم و فصل تابستان. این گیاه سرما را تحمل نمی کند، اما کاملا تحمل گرمای تابستان را دارد. دمای ایده آل آن 20 تا 35 در جه درجه سانتیگراد است

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گل تکمه ای:
در ترینیداد گلهای گل تکمه ای را جوشانده و به صورت چای برای درمان سرفه و دیابت و همچنین آرامبخش کودکان استفاده میکنند. این جوشانده طبع خنک کننده دارد.
در نپال روزی با عنوان روز برادر تعریف شده است که در این روز از این گل استفاده می شود برای ساختن یک حلقه گل و آن را به گردن برادر یا خواهر خود می اندازند و اعتقاد به حفاظت آنها توسط این حلقه گل دارند.
موارد استفاده زینتی گل تکمه ای فراوان است ولی بیشتر در بستر های یک ساله و حاشیه کاری ها در محل اداری استفاده می شود و همچنین به عنوان گیاهان بریدنی و یا گل خشک استفاده می شود. قسمت فوقانی آنها را به صورت وارونه در محلی گرم، تاریک گذاشته تا خشک شود. و سپس به عنوان گل خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

تکثیر گل تکمه ای:
برای تکثیر، بذر آن را در اوایل بهار بعد از رفع خطر یخبندان کشت می کنند. سپس بذر ها را به مدت یک الي دو روز در آب خیسانده و بعد آن را به مدت یک الی دو هفته در دمای 21 درجه سانتی گراد در خزانه نشاء می کنند. پس از آن به صورت مستقیم یا نشائی قابل کشت است.

Save

خواندن 1416 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 08:55

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@