شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل حسرت

کد: z214

گل حسرت (AUTUMN CROCUS ) گیاهی علفی و چندساله است که دارای سرعت رشد متوسطی میباشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک شنی، ماسه ای خوب زهکشی شده
18 درجه
کمی مرطوب
 متوسط

دانستنی های علمی گل حسرت:
گیاه  Autumn crocus  (سورنجان)، گیاهی است علفی و پایا از خانواده Colchiaceae (گل حسرتیان) که بومی اروپا ازپرتغال تا اوکراین میباشد. زیستگاه طبیعی این گیاه کوهستان ها و صحرا ها میباشد و به صورت خودرو در مزارع مرطوب اروپا و بریتانیا میروید.
سورجان به علت داشتن گلهای زیبا، گیاه زینتی محبوب در مناطق معتدل محسوب میشود و دارای خواص دارویی بسیار با اهمیتی نیز میباشد. علت نامگذاری این گیاه به Autumn crocus، شکل ظاهری گلها میباشد که بسیار شبیه به گل های گیاه زعفران است.

خصوصیات گیاهشناسی گل حسرت:
گیاه سورنجان، گیاهی علفی و چندساله است که دارای سرعت رشد متوسطی میباشد. ارتفاع این گیاه بین 15 تا 30 سانتیمتر است و گستردگی آن بین 7 تا 15 سانتیمتر. برگها به رنگ سبز روشن و مماس بر زمین میباشند.
پیاز گیاه سورنجان، در عمق 25 تا 30 سانتیمتر در خاک فرو میرود و در پائیز گلهای سفید، صورتی، ارغوانی و بنفش شش بخشی از آن خارج گردد. این گلها لوله دراز دارند و تخمدانشان بر روی پیاز قرار گرفته است.
گرده افشانی توسط حشرات صورت میگیرد. پس از آمیزش قریب شش ماه در خاک باقی میماند و تخمدان بزرگ می‌شود و در بهار با برگهای پهن و براق از خاک بیرون می‌آید و کپسولی میسازد که دانه‌های درشت بسیار دارد.

شرایط محیط رشد و نگهداری گل حسرت:
خاک: خاک شنی، ماسه ای، غنی و خوب زهکشی شده. ph خاک بهتر است بین 6 تا 7.5 باشد .
نور: آفتابی - نیمسایه. گیاه زمانی که در سایه قرار دارد گلدهی خوبی نخواهد داشت.
دما: همانطور که ذکر شد این گیاه متعلق به دمای معتدل و مرطوب میباشد و در حدود 18 درجه برای رشد این گیاه مناسب است. بهتر است در معرض سرما قرار نداشته باشد.
آبیاری: به طور متوسط صورت گیرد.

ترکیبات شیمیایی گل حسرت:
گل حسرت بسیار سمی بوده و ماده موثر آن به نام کلشیسین در بیماریهای قلب بکار می‌رود. مقدار مصرف این گیاه حداکثر 5/2 گرم است و بیش از این مقدار سمى است.
هشدار: مصرف گل حسرت به صورت تازه (خام) کشنده است و به محض بلع، سیستم گوارش و قلب از کار خواهد افتاد و هیچ پادزهری ندارد .(گزارش های زیادی مبنی بر مرگ افراد پس از مصرف این گیاه وجود دارد.)

خواص دارویی و کاربرد گل حسرت:
- بوییدن گل سورنجان باعث باز شدن بینی و ازبین رفتن سردرد میشود.
- باعث ازبین رفتن بیماری نقرس میشود.
- موثر در درمان رماتیسم و سیاتیک
در طب جدید و قدیم هر دواین گیاه را مضر معده مى دانند و به همین جهت لازم است که با احتیاط مصرف شود. در طب جدید کلشیسین که ماده ى عامله سورنجان است، بهترین داروى ضد نقرس شناخته شده و داروهاى اختصاصى که براى معالجه این مرض ‍ وجود دارد تماما از ترکیبات گل - پیاز و بذر گیاه مى باشد. برای مصارف دارویی، حتما به پزشک مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه بپرهیزید.
تجویز فرآورده ها از مقدار کم شروع شده و کم کم زیاد مى شود تا درد و عوارض نقرس از بین برود و چون معمولا خاتمه درد با عوارض معدى هم زمان شروع مى شود، به مجرد تسکین درد استعمال این گیاه را قطع کنید.
در طب سنتى ایران براى معالجه سیاتیک این گیاه تجویز میگردد. ساقه زیرزمینی این گیاه را در فصل پاییز جدا میکنند و در معرض آفتاب خشک کرده و برای مصارف دارویی از آن استفاده میکنند.

تکثیر گل حسرت:
1- تقسیم ریزوم، غده، پیاز (بهتر است در فصل تابستان اقدام شود.)
2- کاشت دانه: زمانی که دانه ها کامل رسیده شدند اقدام به کاشت آنها کنید. سرعت جوانه زنی این گیاه بسیار کند میباشد.

Save

خواندن 1222 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 فروردين 1398 ساعت 09:16

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@