شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentFonticons has a deprecated constructor in /home/sibeas/public_html/plugins/content/fonticons/fonticons.php on line 16

گل زعفران زرد

کد: z180

گل زعفران زرد (YELLOW CROCUS) به صورت خودرو در یونان، یوگوسلاوی، بلغارستان، رومانی و شمال غرب ترکیه رشد می کند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک هایی با مواد غذایی متوسط
نواحی معتدل تا گرم و خشک 
کمی مرطوب
زیاد

خصوصیات گیاهشناسی گل زعفران زرد:
گیاه "زعفران زرد" یازعفران زرد هلندی (YELLOW CROCUS) گونه ای از جنس زعفران و خانواده زنبق سانان می باشد. گیاه زعفران زرد به صورت خودرو در یونان، یوگوسلاوی، بلغارستان، رومانی و شمال غرب ترکیه رشد می کند. و دارای گل هایی معطر به رنگ نارنجی – زرد همانند آتش است. در مقایسه با گونه های دیگر زعفران که گیاهان بزرگتری تولید می کنند مانند گونه C. vernus، این گونه ی گیاهی گل های کوچکتری به اندازه ی 5 تا 6 سانتیمتر تولید می کند. این گیاه دارای کورم های چندساله و برگ های سبزرنگ می باشد.
ازگل زعفران زرد عمدتاً به عنوانگیاهی زینتی استفاده می شود و به دلیل تولید گل های زیبا در باغ ها و فضاهای سبز مورد کشت و کار قرار می گیرد. نام دیگر این گیاه C. flavus است که نام گونه آن (کلمه flavus) به معنی "زرد خالص" می باشد.
این گیاه دارای سه زیرگونه است که شامل موارد زیر می باشد:
1- Crocus flavus subsp. dissectus: بومی غرب ترکیه است.
2- Crocus flavus subsp. flavus: بومی یونان، ترکیه، بالکان و اوتاه (ناحیه ای در غرب ایالات متحده) می باشد.
3- Crocus flavus subsp. sarichinarensis: بومی ترکیه است.
گیاه زعفران زرد به خوبی در خاک های شنی و فقیر یا دارای مواد غذایی متوسط رشد می کند.
آفات و بیماری ها گل زعفران زرد:
کورم های این گیاهان ممکن است توسط موش های بزرگ یا کوچک و یا سنجاب و خرگوش آسیب دیده و خورده شود.
یکی دیگر از مشکلات گل زعفران زرد این است که غده ها یا کورم های انبار شده ممکن است پوسیده یا فاسد شوند.
نگهدارى غده های برداشت شده معمولاً به اين صورت انجام مى شود که این غده ها یا بنه هاى درشت و سالم را جدا نموده و در انبارهاى خشک و داراى تهويه مناسب تا ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر انباشته و تا اواخر تابستان (مرداد و شهريور)، که زمان کاشت است، نگهدارى مى کنند. براى جلوگيرى از هر گونه آلودگى قارچی، غده ها را با سموم قارچ کش مانند بنليت و سولفات مس ضدعفونى مى کنند و به هنگام کاشت، غلاف قهوه اى رنگ روى آن را جدا مى کنند به طورى که آخرين لايه روى غده بماند.
تکثیر گل زعفران زرد:
دو روش برای ازدیاد گل زعفران زرد وجود دارد. یکی کشت بذرهای آنها بلافاصله پس از رسیدن در شاسی سرد است و دیگری استفاده از کورملت ها در زمان خواب می باشد. غده ها یا بنه هایی که براى کاشت انتخاب مى شوند از فندق بزرگتر و از گردو کوچک تر و وزن آنها ۸ گرم به بالا و داراى جوانه انتهایی سالم و بدون پوسيدگى است، هر چه بنه درشت تر باشد محصول به دست آمده مرغوب تر و عملکرد سال هاى ابتدایی کشت بيشتر خواهد بود. هنگامي که برگ ها کاملاً خشک شدند (از اواسط خرداد ماه) بنه ها را از خاک خارج می کنند.

خواندن 896 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 13:14

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@