شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل ستاره ایتالیایی

کد: z158

گل ستاره ایتالیایی (ITALIAN ASTER)  گیاهی علفی و چندساله از است که دارای گل هایی به رنگ آبی روشن می باشند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک های حاصلخیز و مرطوب
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
مرطوب
زیاد

خصوصیات گیاهشناسی گل ستاره ایتالیایی:
گل ستاره ایتالیایی(ITALIAN ASTER) با نام علمی Aster amellus گیاهی علفی و چندساله از خانواده ی گل ستاره ای ها است. این گیاه بومی ایتالیا است و امروزه از نواحی کوهستانی اروپا مانند پیرنیز و آلپ تا غرب آسیا (ترکیه) و آسیای مرکزی (قزاقستان) یافت می شود. این گیاه به طور متوسط حدود 20 تا 50 سانتیمتر ارتفاع دارد. ساقه ها و شاخه های آن افراشته و برگ ها به رنگ سبز تیره می باشند. برگ های ابتدایی واژتخم مرغی و دمبرگ دار هستند ولی برگ هایی که روی ساقه قرار گرفتند بدون دمبرگ، به شکل خطی یا نیزه ای و با آرایش متناوب می باشند. گل ها به رنگ ارغوانی یا یاسی می باشند. دوره ی گلدهی این گیاهان طولانی بوده و از جولای تا اکتبر ادامه دارد. این گل ها هرمافرودیت (دارای اندام های جنسی نر و ماده بر روی یک گل) می باشند. گرده افشانی گل ها به صورت اتوگامی (خودگرده افشانی) یا توسط حشرات (انتوموگامی) صورت می گیرد. میوه های این گیاهان به صورت فندقه هایی هستند که در اکتبر می رسند.
واریته های زیبای این گونه شامل Blue king و King George است که دارای گل هایی به رنگ آبی روشن می باشند. همچنین واریته ی Sonia نیز از این گونه دارای گل هایی به رنگ صورتی متمایل به گلی است. که همگی آنها دارای گل های زبانه ای (در مرکز) زرد رنگ و معطر هستند.
    
شرایط محیط رشد گل ستاره ایتالیایی:
این گیاهان از سطح دریا تا ارتفاعات حدود 800 متر بالاتر از سطح دریا مشاهده می شوند. همچنین در زمین های صخره ای و آهکی رشد می کنند.
بهترین شرایط رشدی برای گل ستاره ایتالیایی، استفاده از خاک حاصلخیز، به خوبی آبیاری شده و قلیایی است. اگر چه خاک های حاصلخیز را می پسندد اما نسبت به خاک های فقیر نیز متحمل است.
همچنین به مکان های باز و با آفتاب کامل نیاز دارد. و نمی تواند در مکان های سایه به خوبی رشد کند.
در دماهای پایین تا حدود -25 درجه سانتیگراد می تواند مقاومت کند.
  
کاربردها و خواص درمانی گل ستاره ایتالیایی:
از گل ستاره ایتالیاییبه دلیل گل های فراوان و زیبا به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. همچنین در حاشیه کاری ها یا به صورت منفرد در طراحی فضای سبز نیز کاربرد دارد.
علاوه بر استفاده های زینتی، برگ های این گیاهان نیز ارزش خوراکی دارند. هر صد گرم از برگ های خشک این گیاه حاوی حدود 305 کالری انرژی، 32.8 گرم پروتئین، 5.5 گرم روغن، 50 گرم کربوهیدرات، 8.6 گرم فیبر، 11.7 گرم خاکستر، 328 میلیگرم کلسیم، 594 میلیگرم فسفر، 31 میلیگرم آهن، 4164 میلیگرم پتاسیم، 26 میلیگرم ویتامین آ، 1.41 میلیگرم تیامین (ویتامین ب1)، 2.81 میلیگرم ریبوفلوین (ویتامین ب2)، 8.59 میلیگرم نیاسین (ویتامین ب6) و 688 میلیگرم ویتامین ث می باشد.
ریشه های این گیاه نیز خواص ضد التهاب، ضد سرفه، تصفیه کننده خون و جلوگیری از خونریزی های درونی را دارد. همچنین در درمان بیماری های ریوی، سرفه و مالاریا نیز کاربرد دارند. در نپال، عصاره ی حاصل از ریشه ها برای درمان سوء هاضمه و نیز در مصارف خارجی برای درمان سوختگی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
    
تکثیر گل ستاره ایتالیایی:
یکی از روش های تکثیر گل ستاره ای ها، کشت بذرهای آنها است. بذرها را باید به صورت سطحی در بهار در شاسی های سرد کشت کرد. پس از کشت بذرها نباید اجازه داد تا خاک خشک شود. استفاده از پیش تیمار سرما دهی برای دو هفته قبل از کشت می تواند سرعت جوانه زنی بذور را افزایش دهد. بذرها حدود دو هفته پس از کشت در دمای 20 درجه سانتیگراد جوانه می زنند.
روش دیگر تکثیر گل ستاره ایتالیایی، استفاده از تقسیم بوته در فصل بهار یا پاییز است. گیاهان را پس از تقسیم به فاصله 60 تا 70 سانتیمتر (گیاهان پابلند) یا 30 تا 45 سانتیمتر (گیاهان پاکوتاه) کشت می کنند.

خواندن 1303 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 12:54

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@