شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل سوسن برگ پیازی

کد: z178

سوسن برگ پیازی یا علف پیاز گیاهی علفی (ONION-LEAFED ASPHODEL)، یکساله یا چندساله با عمر کوتاه است.

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
خاک های غنی از مواد غذایی با بافت سبک تا متوسط
آب و هوای مدیترانه ای
کمی مرطوب
زیاد

دانستنی های علمی سوسن برگ پیازی:
"گل سوسن برگ پیازی" یا "علف پیاز" (ONION-LEAFED ASPHODEL) یکی از گیاهان بومی نواحی مدیترانه است. گل سوسن برگ پیازی به عنوان علف هرز در ایالت متحده و به عنوان گیاهی آسیب زننده و مضر در کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیک و تکزاس شناخته شده است. همچنین این گیاه در لیست علف هرزهای مضر در دپارتمان کشاورزی ایالات متحده قرار دارد. در استرالیا، نیوزیلند، مکزیک و نواحی دیگری با آب و هوای مدیترانه ای نیز به عنوان علف هرز معمول شناخته شده و وجود دارد.
خصوصیات گیاهشناسی سوسن برگ پیازی:
سوسن برگ پیازی یا علف پیاز گیاهی علفی، یکساله یا چندساله با عمر کوتاه است، دارای ساقه ی توخالی بوده که تا ارتفاع 70 سانتیمتر نیز رشد می کند. میوه های این گیاه کپسولی، گرد و هر میوه حاوی شش بذر می باشد.
سوسن برگ پیازی همانطور که از اسمش پیداست، از یک دسته برگ های توخالی شبیه به برگ های پیاز و به طول 30 سانتیمتر تشکیل شده است. سیستم ریشه ای این گیاه دارای یک سری بخش های شبه غده ای است.
گل آذین آن سنبله و با گل های پهن است. هر گل دارای شش گلبرگ سفید رنگ یا صورتی کمرنگ داشته و حدود 5 تا 12 میلیمتر نیز پهنا دارد. روی گلبرگ ها و در قسمت وسط، خطی در امتداد طولی به رنگ قهوه ای تا ارغوانی مایل به قرمز وجود دارد. این گل ها در روز باز می شوند و در طول شب یا در شرایط آب و هوای ابری یا کم نور بسته می شوند. گل ها هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده روی یک گل) بوده و گرده افشانی توسط حشرات صورت می گیرد.
شرایط محیط رشد و نگهداری سوسن برگ پیازی:
گیاه سوسن برگ پیازی، خاک هایی با بافت سبک و متوسط، به خوبی آبیاری شده و نیز غنی از مواد غذایی را ترجیح می دهد. گیاه سوسن برگ پیازی می تواند در شرایط نیمه سایه و آفتاب کامل رشد کند.
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی سوسن برگ پیازی:
برگ ها و ریشه های گیاه سوسن برگ پیازی مصرف خوراکی دارند. و بصورت پخته شده یا به عنوان سبزی استفاده می شوند.
بذرهای گیاه سوسن برگ پیازی ادرارآور هستند. همچنین برای درمان زخم ها و التهابات پوستی نیز به کار می رود. بذرها حاوی مقدار کمی روغن اولئیک اسید بوده که خاصیت پیشگیری از تصلب شرائین (گرفتگی رگها) به آن می دهد. سوسن برگ پیازی همچنین به عنوان یک گیاه زینتی و مقاوم به شرایط سایه، در باغ ها کشت می گردد.
تکثیر سوسن برگ پیازی:
تکثیر سوسن برگ پیازی از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها در طی ماه های مارچ تا آپریل در گلخانه کشت می شوند و یک تا دو ماه پس از کشت در دمای 15 درجه سانتیگراد جوانه می زنند. زمانی که گیاهان به مرحله ای از رشد رسیدند، می توان آنها را به گلدان های جدا در گلخانه منتقل کرد تا اولین زمستان را در گلخانه سپری کنند. وقتی که نشاها به اندازه کافی بزرگ و مقاوم شدند می توان در فصل بهار و تابستان آنها را به فضای باز و باغچه ها منتقل نمود. روش دیگر تکثیر گل سوسن برگ پیازی از طریق تقسیم بوته است که در فصل بهار یا پاییز صورت می گیرد.

خواندن 962 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 13:25

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@