شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل شقایق

کد: z144

گل شقایق(CORN POPPY) در نواحی مختلف ایران رشد می‌کند در ادبیات ایران با نام‌های لاله وحشی و شقایق وحشی معروف است.

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
خاک سبک با زهکشی خوب
15 درجه سانتیگراد  
کمی مرطوب
خیلی زیاد

دانستنی های علمی  گل شقایق:
گل شقایق که با نام های رایج: (خشخاش ذرت، گل رز ذرت، گل خشخاش، خشخاش فلاندر، خشخاش قرمز ، علف هرز قرمز) شناخته میشود یک گونه گیاه گلدار از جنس Papaver و خانواده Papaveraceae بومی اروپا میباشد. این گیاه بیشتر به عنوان علف هرز مزارع کشاورزی معرفی میشود. گونه زینتی گل شقایق با نام Shirley Poppy شناخته میشود.
گل شقایق به عنوان نماد لژیون سلطنتی بریتانیا به تصویب رسیده است و بر روی تعدادی از سکه ها، اسکناس ها، و پرچم های ملی دنیا حک شده است از جمله:*اسکناس دویست لی رومانیایی *اسکناس ده دلاری کانادا(2001) * سکه بیست و پنج سنتی کانادا در سال های 2004 و 2008 است. گل شقایق در دنیا به عنوان نمادی از سربازان کشته شده در جنگ است.
گل شقایق در نواحی مختلف ایران رشد می‌کند. این گل در ادبیات ایران با نام‌های لاله وحشی و شقایق وحشی معروف است و از آن به گل همیشه عاشق یاد می کنند. وجود مقادیر بسیار اندک ترکیبات “اوپیوئیدی” در عصاره گل شقایق، سبب شده تا عصاره این گیاه را “تریاک بی‌زیان” بنامند.

خصوصیات گیاهشناسی  گل شقایق:
این گیاه اغلب يكساله و بندرت دو ساله است و دارای ساقه ای با موهاي سيخ پراكنده(بندرت متراكم) افراشته يا گاهي نيمه افراشته،معمولا منشعب، واجد شيرابه سفيد است.
برگ ها: برگ هاي پايين دمبرگدار،برگ هايي بالايي بدون دمبرگ، درازا5 تا 3 سانتیمتر دارای 2-1 شكاف عميق وقطعات دندانه دار درشت است. نوك باريك دارد، قطعه انتهائي معمولا بزرگتر از قطعات جانبي، سطح بالائی وزيرين برگ مويی است
گل های آن بصورت منفرد در انتهاي ساقه هاي اصلي وشاخه هاي فرعي می رویند، گل ها قبل از شكوفائي آويزان مي باشند. آنها به قطر 30 تا 80 میلی متر به رنگ قرمز تا بنفش و بندرت سفيد يا ارغواني هستند.
میوه آن كپسولی شکل به درازاي 10 تا 22 میلیمتر است. ارتفاع این گياه 20 تا 70 سانتیمتر و بعضاً تا 100 سانتیمتر می باشد.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی :
از گذشته‌های دور از جوشانده گل شقایق برای رفع بی‌خوابی و کاهش التهاب استفاده می‌شده و دارای اثرات آرام بخش و خلط آور است. خواب آلودگی را از عوارض شناخته شده مصرف این عصاره در حیوانات دانست برای همین حیوانات از این گل دوری میکنند.
برگ و شیرابه آن طعم تندی دارد و کمی سمی برای حیوانات علف خوار هستند.

خواندن 1889 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 خرداد 1398 ساعت 12:22

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@