شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل محبوبه شب

کد: z257

گل محبوبه شب درختچه ای چوبی چند ساله و همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
  خاك نرم و مرغوب
 25درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

دانستنی های علمی گل محبوبه شب:
گل محبوبه شب (GREEN CESTRUM) گیاهی از جنس Cestrum در خانواده Solanaceae میباشد که به طور معمول با عنوان green cestrum، در دنیا شناخته میشود و در فارسی با عنوان یاس شب نیز نامیده میشود. گل محبوبه شب بومی آمریكای جنوبی و مركزی به خصوص شیلی و جزایر آنتیل است. گل محبوبه شب از انواع گیاهان همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. در صورت کاشت این گیاه در فصل زمستان، دمای اتاق را گرم کنید تا گیاه از سرما محافظت شود.

خصوصیات گیاهشناسی گل محبوبه شب:
گل محبوبه شب درختچه ای چوبی چند ساله با یک یا چند ساقه سبز شکننده است و میتواند به ارتفاع 2 تا 3 متر بلندی قد برسد. دارای برگ های سبز و براق متناوب به طول تا 12 سانتی متر و گلهای کوچک لوله ای زرد و سبز با حدود 2.5 سانتی متر طول در انتهای ساقه میباشد که از اواخر بهار تا پاییز نمایان میشود. میوه آن خوشه کوچک مانند توت و تخم مرغی شکل به رنگ سیاه و سفید در تابستان و پاییز دیده میشود.
محبوبه شب دارای ریشه عمودی اصلی عمیق و پایدار است. برگهای این گیاهان عموما ساده وبیضی شكل واطراف برگها صاف و صیقلی میباشد. اگر برگ این گیاهان را در بین انگشتان بفشارند ( له كنند) بوی بسیار نامطبوعی به مشام میرسد.
رنگ گلها در انواع گوناگون متفاوت است و به رنگهای سفید سبز زرد قرمز بنفش تیره دیده میشوند. بعض از انواع محبوبه شب دارای گلهای معطر در شب هستند.

شرایط محیط رشد و نگهداری گل محبوبه شب:
رشد این گیاهان نامنظم و نامرتب است و شاخه ها بطور نامنظم به اطراف میرویند. بمنظورمنظم کردن و شکل دادن به گیاه، هرسال پس از پایان گلریزان میتوان ساقه های قدیمی را هرس نمود. در نقاطی كه هوا زیاد سرد نمی شود می توان این گیاهان را در فضای آزاد و در محل آفتابگیر كاشت. ولی در نقاطی كه هوا خیلی سرد میشود بهتر است آنها را به داخل گلخانه منتقل سازند و یا در كنار دیوارآفتاب گیر بكارند. آبیاری مرتب این گیاهان در تابستان ضرورت دارد.
شرایط محیط برای پرورش گل محبوبه شب عبارتست از: نور: آفتاب کامل  رطوبت: کمی مرطوب  دما: 16_34  خاک: خاك نرم و مرغوب
گل محبوبه شب به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیازمند است. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند.
استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم هر سه هفته یک بار به منظور تقویت گیاه توصیه می شود. مناسب ترین PH خاک برای رشد گیاه 7 تا 7.5 است.

خواص دارویی و کاربردهای گل محبوبه شب:
گل محبوبه شب در بسیاری کشور ها به عنوان علف هرز در نظر گرفته شده است. دلیل اصلی این امر سمیت گیاه و آسیب رسانی آن به دام (به خصوص گاو) و مرغ است . تمام بخش های گل محبوبه شب شامل ساقه، برگ و میوه سمی بوده و یک تهدید جدی برای دام است. همچنین برای انسان نیز سمی است. این گونه است در نیو سات ویلز تحت قانون علف هرز مضر در سال 1993 تصویب شده است. گل محبوبه شب گیاهی بسیار جذاب برای پرندگان میباشد و پراکندگی دانه ها نیز بیشتر از همین طریق انجام میشود هرچند با آب رود ها نیز پراکنده میشوند.

تكثیر گل محبوبه شب:
تكثیر گل محبوبه شب به دو طریق صورت می گیرد: ۱) تكثیر به وسیله بذر . ۲) تكثیر به روش قلمه زدن.
در نقاطی كه هوا ملایم و مرطوب باشد بذر این گیاه در زمین ریخته و پراکنده میشود و تولید نهال های جدید می کند. همچنین از پاجوش ها نهال های تازه ظاهر میشود .
برای کاشت، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک بکارید. خاک سبک غنی از خاک برگ و کود آلی برای پرورش گیاه محبوبه شب مناسب است.گلدان ها را در معرض نور غیرمستقیم خورشید و در مکانی نیم سایه قرار دهید.
تکثیر بوسيله قلمه: برای اين منظور در پاييز از شاخه‌هاي خشبی نازك آن قلمه‌هايی به طول 12 ـ 10 سانتيمتر تهيه می كنند و آنرا در ماسه نرم فرو كرده، در دمائی حدود 15ـ 10 درجه سانتيگراد نگهداری می كنند ظرف مدت 3ـ 2 ماه قلمه ها ريشه دار شده و بعد آنها را به گلدان منتقل می نمايند.

خواندن 1578 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 14:17

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@