شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل خورشیدی

کد: G539

مشخصات: اسم علمی گیاه خورشیدی Clivia miniata ، از خانواده Amaryllidaceae میباشد. این گونه بومی آفریقای جنوبی است.

دانستنی های علمی درباره گیاه خورشیدی :
* مشخصات: اسم علمی گیاه خورشیدی Clivia miniata ، از خانواده Amaryllidaceae میباشد. این گونه بومی آفریقای جنوبی است.
* برگهای آن خطی یا نوار مانند به رنگ سبز تیره براق و به طول نیم متر می باشد ارتفاع این گیاه به حدود 50 سانتی متر می رسد.ساقه گل دهنده در انتها در حدود 10 تا 20 عدد گل به رنگ نارنجی متمایل به قرمز از اوایل تا اواسط بهار می دهد . از اوایل پاییز باید به گیاه آب كمتری داد تا این طول ساقه گل دهنده به 15 سانتی متر برسد. سپس به میزان مناسب آب داده و آن را در حرارت 20 تا 25 درجه سانتی گراد نگاه می داریم. بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود. پس از گل دادن باید خاك گلدان را عوض كرد و این عمل در اردیبهشت و خرداد ماه صورت می گیرید ولی می توان در بعضی سالها فقط قسمت سطحی خاك گلدان را تعویض نمود. اما باید مواظب بودكه به ریشه های متورم و گوشتی آن آسیبی نرسد. اگر گل ها را نچینید می‌توانید. از گیاهان بذر گیری نمائید. معمولا حدود 10 ماه طول می كشد كه بذر های برسند.
* مراقبت: گیاه خورشیدی به نور كم تا معمولی، گرمای متوسط، خاك همیشه خیس، رطوبت هوای هوای 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.
* کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 3 گرم در لیتر هر هفته یكبار از فروردین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد.
* خاک: مخلوطی از خاك باغچه، ماسه و خاك برگ یا خاك جنگلی مرطوب، برای رشد آن مناسب است.
* ازدیاد: خورشیدی از طریق پاجوشهایی كه مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شكل، غده ها و ریشه ها به وحود آمده اند تكثیر می شود. اواخر تابستان كه گلدهی به پایان رسیده است، گیاه را طوری از هم جدا كنید كه بتوانید به پاجوشها دسترسی داشته باشید. پاجوشهایی را كه به اندازه كافی بزرگ شده اند، با یك چاقوی تیز جدا كرده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 11 تا 13 سانتیمتر، حاوی كمپوست با پایه پیت قراردهید. هر پا جوش باید شامل حداقل سه یا چهار برگ بوده و طول آن حدود 25 سانتیمتر باشد. قلمه ها را در مای 18 تا 20 درجع سانتیگراد نگاه دارید و به طور منظم خیس و خشك بودن خاك را كنترل كنید. زیرا آبیاری به موقع به ویژه در مراحل اولیه تكثیر، در سرعت ریشه دهی بسیار موثر است.
خلاصه اینکه : گل خورشیدی مكان نیم سایه كنار پنجره ای رو به شرق و یا غرب، خاك سبك كه دارای زهكش خوب باشد، در فصل تابستان هر دو روز یك بار گیاه را آبیاری نموده و در زمستان آبیاری را كاهش می دهند و خاك را نسبتاً خشك نگه می دارند. حداقل دمای قابل تحمل آن در فصل زمستان ۱۰ درجه سانتیگراد است.

 

خواندن 952 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 18:29

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@