شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه کاتلیا پرسیوال/ارکیده کریسمس

کد: G525

گل کاتلیا پرسیوال از خانواده ارکیده ها بوده که دارای گل های بزرگی است و اندازه ی گل آن تا 12.5 سانتیمتر نیز می رسد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک معمولی باغچه
 25درجه سانتی گراد
کمی خشک
 زیاد

 دانستنی های علمی درباره گیاه کاتلیا پرسیوال :
گیاه زینتی "کاتلیا پرسیوال" یکی از گونه های ارکیده است که به آن ارکیده ی کریسمس نیز می گویند.
تعداد کروموزوم های دیپلوئید آن برابر 2n=40 و تعداد کروموزوم های هاپلوئید آن برابر n=20 می باشد.

خصوصیات گیاهشناسی گیاه کاتلیا پرسیوال:
گل کاتلیا پرسیوال از خانواده ارکیده ها بوده که دارای گل های بزرگی است و اندازه ی گل آن تا 12.5 سانتیمتر نیز می رسد.
این گیاهان در هر گل آذین حدود 3 تا 4 گل تولید می کنند. که این گل ها به دلیل بزرگ بودن و شکل زیبایشان توجه بسیاری را به خود جلب می کنند. این گل ها اغلب عمر کوتاهی دارند. گاهی دارای عطر خوش و در برخی موارد نیز دارای عطر ناخوشایندی می باشند.
گل ها در طی فصول پاییز تا زمستان تشکیل می شوند. ولی در طبیعت ممکن است زودتر تولید گل کند. ولی اغلب گل ها در کریسمس مشاهده می شوند. به همین دلیل هم در برخی موارد به آن ارکیده ی کریسمس نیز می گویند.

شرایط محیط رشد گیاه کاتلیا پرسیوال:
این گیاه، گیاهی سنگ زی یا آهکی زی است ولی برخی گونه ها اپی فیت نیز می باشد. و بومی ونزوئلا هستند.
این نوع از ارکیده ها در ارتفاعات 1300 تا 2000 متری بالاتر از سطح دریا، در اطراف رودخانه ها و در شرایط آفتاب و نور کامل می رویند. در آفتاب کامل می تواند گل های بزرگتری تولید کند. ولی باید دقت کرد که گیاهان دچار آفتاب سوختگی نشوند. و در گرمای نیمروز از تابش مسقیم آفتاب حفظ شوند.
همچنین این گیاه به گرمای متوسط و مراقبت منظم نیاز دارد.بهترین دما برای رشد این گیاه دمای 14 تا 26 درجه سانتیگراد است. به این صورت که در روزهای تابستان در دمای 23 تا 26 درجه، شبهای تابستان در میانگین دمای 14 درجه، در روزهای زمستان در دمای 22 تا 23 درجه و در شبهای زمستان در دماهای 12 تا 13 درجه نگهداری می شوند. این گیاه قادر است دماهای کمتر از 5 درجه سانتیگراد را نیز در زمستان برای مدت کمی تحمل کند.
آبیاری این گیاه در فصل های بهار تا پاییز باید به طور مناسب صورت گیرد ولی خاک باید در فاصله ی بین دو آبیاری کمی خشک باشد. میزان آبیاری در زمان گلدهی گیاه باید کاهش یابد.
رطوبت هوا برای رشد این نوع ارکیده باید حدود 80 درصد باشد و همواره در گلخانه از دستگاه های تهویه هوا نیز استفاده گردد تا هوا به صورت راکد باقی نماند. زیرا رکود هوا در اطراف گیاه سبب افزایش آفات و بیماری های قارچی می گردد.
از نظر نیاز کودی، بیشترین میزان نیتروژن در بهار تا اواسط تابستان به گیاه داده می شود . بیشترین میزان فسفر نیز از اواخر تابستان تا پاییز به خاک اضافه می گردد.

نحوه تکثیر گیاه کاتلیا پرسیوال:
ازدیاد از طریق کاشت بذر طولانی و نیاز به وسایل آزمایشگاهی و کاشت بذر بر روی محیط مصنوعی آگار یا ژلور است. این محیط کشت که در ظروف شیشه ای تهیه می شود حاوی مواد مورد نیاز برای سبز شدن بذر ارکیده ها است. ظروف در اطاقک های رشد در حرارتی حدود 20 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند. بعد از سبز شدن، گیاهان به محیط های دیگر برده شده و در آخر به گلدان ها منتقل می شوند. از تاریخ کاشت بذر تا گلدهی کامل در مورد کاتلیا حدود 5 تا 7 سال طول می کشد. این روش ازدیاد بیشتر در سطح وسیع و برای به دست آوردن ارقام جدید و عاری از بیماری اعمال می شود.
روش هاس دیگر تکثیر عبارتند از تقسیم ریزوم، که کاتلیا و برخی از ارکیده ها در منازل از این طریق به آسانی ازدیاد می شوند.
روش دیگر تقسیم بوته است. برخی از ارکیده ها بیش از چند شاخه تحتانی دارند که هر یک پر ریشه می باشند و کافی است که آنها را از هم جدا کنند.
روش دیگر تقسیم ساقه هایی است که روی آنها جوانه های نابجا قرار دارد. این جوانه ها هر یک به گیاه جدیدی تبدیل می شوند.

 

Save

خواندن 752 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 مرداد 1398 ساعت 11:44

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@