شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه اسپاتی فیلوم

کد: D2020

گیاه خانگی اسپاتی فیلوم دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است

 

 دانستنی های علمی درباره گیاه اسپاتی فیلوم :
* مشخصات : اسم علمی گیاه اسپاتی فیلوم Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد.
* این جنس دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است گونه مورد نظر بومی کلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد. اسپاتی فیلوم دارای برگهای سبز براق به شکل نیزه ای است و گلهای کوچک آن روی سنبله سفید استوانه ای، ظاهر میشوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده و زمان گلدهی این گیاه در تابستان است.

شرایط نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم :
گیاه اسپاتی فیلوم به نور متوسط ( نور غیر مستقیم ) ، گرمای زیاد ، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسید احتیاج دارد. اصولا" هر 48 ساعت ، یک چهارم لیتر آب نیاز دارد .
گیاه اسپات فیلوم در میان گیاهان آپارتمانی بدلیل اینکه از برگ های پهن برخوردار است در فصل تابستان نیاز به آب فراوان دارد از این رو در فصول گرم سال به 3 نوبت آبیاری و در مابقی ایام سال به 1 تا 2 نوبت آبیاری در روز نیاز دارد .البته ناگفته نماند اسپات فیلوم در فصول سرد سال نسبت به سرما حساس است از این رو باید دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد برایش تامین شود.
نیاز نوری اسپات فیلوم در فصل گل دهی نور غیر مستقیم یا نیم سایه است ولی در مابقی فصول در محیط کم نور نیز سازگار می باشد.
در بعضی مواقع برگ های اسپات فیلوم دچار سوختگی می شود که یا از نور زیاد ،گرما و تشنگی گیاه می باشد که با آّبیاری به موقع و همچنین تقویت اسپات فیلوم با کود کریستالون یا کود های مایع همچون زربال می توان این نقیصه را برطرف کرد.
کود : کود مورد نیازاین گیاه را می توان به میزان ۲ گرم درلیتر ، هر دوهفته یکبار ، از فرودین تا مهر ماه ، مورد استفاه قرار داد .
خاک : کود زیاد باعث قهوه‌ای شدن نوک برگه ها می شود . مخلوطی از خاک باغچه ، خاک برگ باکمی ماسه برای این گیاه مناسب است. خاک مناسب برای اسپات فیلوم خاک نیمه سبک با زه کش مناسب است .
ازدیاد گیاه اسپاتی فیلوم : اسپاتی فیلوم را می توانید با مراقبت زیاد ، از اواسط تا اواخر بهار ، تکثیر کنید . از توده های متراکم گیاه می‌توانید تعدادی گیاه جدید به دست آورید. خاک اطراف ریشه را کاملا مرطوب کنید و به آرامی پاجوشهای موجود در کنار گیاه مادری را ، که حداقل ۳ تا ۴ برگ دارند ، جدا کنید . اگر تعداد برگها کمبود ، سعی کنید آنها را در حالیکه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا نمایید. برای قطع ریزومها، از چاقوی تیز استفاده کنید . سعی کنید هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد. هریک را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر بکارید . گیاه جدید را برای چند هفته با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید. گلدانها را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی کنید. ازدیاد اسپات فیلوم از طریق تقسیم بوته در پاییز امکان پذیر است.

خواندن 1035 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 14:17

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@