شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه قاشقی

 کد: K623 

پیرومیا یا قاشقی، گیاهی علفی و همیشه سبز با رشد كند است.

 

دانستنی های علمی درباره گیاه قاشقی :
* اگر اتاق‌تان نورگیر نیست ولی دوست دارید برای جلوه دادن به آن، گلدان زیبایی (گل زینتی) روی میز بگذارید بدون شك گیاه قاشقی همان گلدانی است كه به دنبالش هستید.
* گیاه پیرومیا یا قاشقی، گیاهی علفی و همیشه سبز با رشد كند است، یعنی در طول سال چندان بزرگ نمی‌شود. گیاه قاشقی برگ‌های قلبی شكل، گوشتی و اغلب رنگ‌های سفید كرمی و سبز دارد و چون محل زندگی و زادگاهش در جنگل‌های نسبتا تاریك است، می‌تواند شرایط آپارتمان را به‌خوبی تحمل ‌كند؛البته در كاشت گروهی هم به‌عنوان یك گیاه مجزا كاربرد دارد و مقایسه جالبی در شكل و رنگ برگ‌ها به‌وجود می‌آورد. توجه داشته باشید كه زمان خرید و انتقال آن به منزل یا محل كار خود ممكن است بخشی از برگ‌های گیاه دچار ریزش شود اما اگر در محل مناسب قرار گیرد و رطوبت لازم را برایش مهیا كنید دوباره برگ‌های جدیدی در آن ظاهر می‌شود. در ایران واریته‌های زیادی از این گیاه پرورش یافته است.
* مقدار نور مورد نیاز پیرومیا از 3 تا 4 هزار فوت كندل است، درصورتی كه كنار پنجره اتاق قرار داشته باشد و نور مستقیم آفتاب باعث خرابی گیاه می‌شود.
* گلدان كوچك كافی است. ریشه این گیاه سطحی و ریز است و در گلدان كوچك احساس راحتی می‌كند و درصورت لزوم 2 سال یك‌بار گلدان آن را با یك اندازه بزرگ‌تر عوض كنید.
* پیرومیا اصولا گیاه كم‌آبی است. پرآبی و همچنین قرار گرفتن آن در هوای سرد، باعث پوسیدگی و حمله قارچ «بوتری‌تیس» به این گیاه می‌شود. در فصل تابستان حداكثر یك‌بار و در زمستان 2 هفته یك‌بار آبیاری با آب ولرم و بدون املاح كافی است.
* برای آن‌كه این گیاه رشد خوبی داشته باشد، از خاك لیمونی استفاده كنید.
* قارچ بوتری‌تیس، كنه ریز قرمز و شپشك آرد آلود، گیاه را دچار مشكل می‌كند.
* تکثیر گیاه پیرومیا آسان است . از اواسط فصل بهار تا اوایل پاییز می‌توان آن را از طریق قلمه‌های ساقه‌‌ای، در انتهای ساقه یا برگ تكثیر كرد. قلمه‌های انتهایی ساقه را به طول 8 سانتی‌متر با استفاده از جسمی تیز جدا كنید. ابتدا در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید سپس به‌طور مستقیم در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی‌متر كه حاوی خاك مناسبی باشد، بكارید.یادتان باشد هر 2 هفته یك‌بار با كود مناسب مخصوص گیاهان آپارتمانی و با دوز معین، گیاه را تغذیه كنید.
* از 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای این گیاه زیباست اما دمای 14 تا 30 درجه سانتی‌گراد را هم به‌خوبی تحمل می‌كند.
* مانند گیاهان دیگر پیرومیا هم نیاز به نظافت دارد اما حواس‌تان باشد برگ‌های ترد و شكننده‌ای دارد، بنابراین هنگام تمیز كردن برگ‌های آن دقت كنید تا گیاه آسیب نبیند.
* این گیاه حدود 30 درصد به رطوبت نیاز دارد، بنابراین بهتر است در هوای گرم و دمای بالا، روزانه و در هوای كمی سرد، هفته‌ای یك‌بار مه‌پاشی شود.

عوارض و درمان گیاه قاشقی :
برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده اند: گیاه از کمبود مواد غذایی در گلدان رنج میبرد. هر دو هفته یکباربا کودهای مخصوص گیاه را تغذیه کنید
رنگ برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملوازتارعنکبوت است : کنه ریزقرمزعامل آن است .گیاه را هردوهفته یکباربا سک کنه کش سمپاشی نمایید.غبارپاشی در کاهش افت گیاه موثراست
برگها خم شده : گیاه تشنه است و هوا خشک است .فوراآبیاری کنید. بهتر است گلدان را داخل تشت آب گذاشته و بعد از آن به قسمت خنک تری قرار دهید
برگها کم رنگ و گرایش به سفیدی دارند : شدت نور زیاد است گیاه را به محل کم نورتری ببرید.

خواندن 1001 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 18 خرداد 1398 ساعت 19:17

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@