شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه ونوس حشره خوار

کد: K606

ونوس حشره خوار (VENUS FLYTRAP) یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک تغذیه میکند.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
 مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 
 23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

دانستنی های علمی درباره گیاه ونوس حشره خوار:
* گیاه ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
* ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
* اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كارولينای شمالی كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداری از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
* ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
* برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك های كوچك می توانند در طول رگبرگ اصلی تا شوند.
* سطح فوقاني آنها داراي غده های كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات می شود .مابين غده های قرمز و كناره های برگ قسمت كوچكی وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل می باشد .
* پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختی وجود دارد و در قسمت مركزی دارای سه عدد و گاهی چهار عدد پُرزهای حسی برآمده ميباشد .
* در حالي كه تماس قسمتی از يك موی سر كه فقط چند هزارم ميلی گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روی آنها بی اثر است .
* این گياه يكی از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
* گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائی ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير می باشند و اين گوشتخواری كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواری اين گياهان وسيله بقای آنها را در زمين های فقير جستجو نمود .
* ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هوای گرم و مرطوب و آفتابی دارد و برگهای قهوه ای رنگی كه اعمال حياتی خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
* رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهای كوچكی كه در ماه خرداد در روی ساقه های طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
* در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
* این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
* در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
* برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
* ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
* تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
* پس از کاشت بذر ونوس حشره خوار به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

Save

خواندن 719 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 خرداد 1398 ساعت 23:44

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@