شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

شیشا-کاسنی بری

کد: D468

شیشا گیاهی علفی و چندساله است. منشأ گیاه شیشا اروپا – آسیا گزارش شده و در شمال آمریکا گسترش زیادی دارد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک های حاصلخیز با رطوبت مناسب
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
مرطوب
 زیاد


خصوصیات گیاهشناسی گیاه شیشا-کاسنی بری :
شیشا-کاسنی بری گیاهی علفی و چندساله است. منشأ گیاه شیشا اروپا – آسیا گزارش شده و در شمال آمریکا گسترش زیادی دارد.
ارتفاع آن با توجه به شرایط اقلیمی محل رویش متفاوت و بین 80 تا 150 سانتیمتر می باشد. ساقه مستقیم است و انشعاب های زیادی دارد. تعداد انشعاب های ساقه از سال دوم رویش به حداکثر می رسد.
برگ ها شیشا-کاسنی بری دارای بریدگی های عمیقی هستند که به صورت متناوب روی ساقه قرار می گیرند. شرایط اقلیمی بر خصوصیات ظاهری این گیاه بسیار مؤثر است. به طوری که در شرایط مختلف آب و هوای، خصوصیات ظاهری آن (شکل برگ ها، گل ها و اندازه گیاه) تغییر می کند.
گل ها گیاه شیشا در انتهای ساقه اصلی و فرعی به صورت مجتمع (گل آذین دیهیم) ظاهر شده و از گلچه های لوله ای زرد رنگ تشکیل شده اند. گل ها با توجه به شرایط اقلیمی محل رویش بین ماه های خرداد تا شهریور پدیدار می شوند. ریشه کوتاه و منشعب بوده و دارای جوانه های متعددی است. میوه گیاه شیشا فندقه است. مواد مؤثره شیشا در گل ها و پیکر رویشی گیاه شیشا ساخته و ذخیره می شود. خصوصیات شیمیایی مواد مؤثره گیاه شیشادر اقلیم های مختلف متفاوت است. از این رو تیپ های شیمیایی مختلفی از آن شناسایی شده است.
شرایط محیط رشد گیاه شیشا:
گیاه شیشا در طول رویش به آب کافی نیاز دارد. در شرایط آبیاری و رطوبت مناسب، گیاهان از رشد و نمو خوبی برخوردار می شوند و عملکرد پیکر رویشی و میزان مواد مؤثره آن افزایش می یابد.
گیاه شیشابه شرایط نامساعد اقلیمی و همچنین آفات و بیماری ها مقاوم است.
نیازهای اقلیمی تیپ های شیمیایی شیشا بر حسب نوع و مقدار مواد مؤثره آنها تغییر می کند که در هنگام کاشت باید مورد توجه قرار گیرند.
چون شیشا دو تا سه سال در یک زمین باقی می ماند، از این رو انتخاب زمین مناسب و تناوب کشت صحیح با سایر گیاهان ضرورت دارد.
شیشا را با هر گیاهی می توان به تناوب کشت کرد ولی بهتر است با گیاهانی به تناوب کشت شود که نه تنها سبب گسترش علف های هرز نشوند، بلکه دوره رویشی کوتاه داشته باشند تا پس از برداشت آن فرصت کافی برای آماده سازی زمین برای کشت شیشا وجود داشته باشد.
شیشا در خاک های فقیر نیز قادر به رویش است. ولی مواد و عناصر غذایی مناسب خاک سبب افزایش عملکرد پیکر رویشی گیاه می شود. توصیه می شود مواد و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه بر اساس نتایج آزمایش خاک اضافه شود. تحقیقات نشان می دهد ازت زیاد نه تنها سبب به تأخیر افتادن گلدهی، بلکه سبب کاهش شدید عملکرد گل می شود. از این رو افزودن ازت به خاک باید به دقت انجام گیرد.
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گیاه شیشا:
گیاه شیشا در طب سنتی بسیاری از کشورها به عنوان گیاه شیشا دارویی مهم مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته برای معالجه اسهال های مزمن، تب، رماتیسم و کاهش دردهای نقرس از این گیاه استفاده می کردند. از این رو در برخی از کشورها، نام عمومی این گیاه را «ضد درد» گذاشته اند.
از گل ها و پیکر رویشی این گیاه در اکثر منایع علمی معتبر به عنوان دارو یاد شده و خواص درمانی آن مورد تأکید قرار گرفته است. از این رو برای معالجه عفونت های روده استفاده می شود. مواد نؤثره این گیاه ضد انگل دستگاه گوارش انسان و حیوانات است. اسانس آن نیز خاصیت شدید ضد باکتریایی دارد.
به لحاظ خاصیت ضد انگلی شدید این گیاه، از مواد مؤثره آن در تهیه داروهای دام و طیور استفاده های فراوان می شود. مواد مؤثره شیشا در تهیه آفت کش های طبیعی نیز کاربرد دارد
اسانس از مهمترین مواد مؤثره این گیاه است که در گل ها و پیکر رویشی آن ساخته و ذخیره می شود. مقدار اسانس در برگ های جوان (در مرحله گلدهی) یک درصد و در پیکر رویشی (ساقه ها جوان و برگ ها) 0.3 تا 0.5 درصد می باشد. مهمترین ترکیب های اسانس را تویون (توجون)، کامفور، بورنئول، امبولولون و آرتمیزیاکتون تشکیل می دهد.
به لحاظ وجود تویون در اسانس، این گیاه را باید با احتیاط مصرف کرد. پارتنولید ترکیب اصلی پیکر رویشی برخی تیپ های شیمیایی شیشا را تشکیل می دهد. که از نظر تیپ شیمیایی شباهت زیادی به بابونه گاوچشم دارد.
تکثیر گیاه شیشا:
ازدیاد شیشا توسط بذر و یا از طریق رویشی صورت می گیرد.
تکثیر گیاه شیشا توسط بذر:
بذرها گیاه شیشا بسیار ریز هستند و از قوه رویشی بسیار کمی نیز برخوردارند به طوری که پس از کشت، درصد بسیار کمی از بذرها سبز می شوند. لذا ازدیاد این گیاه توسط بذر به جز موارد خاص، کمتر انجام می شود.
تکثیر رویشی:
در تکثیر رویشی، ازدیاد به سه روش تقسیم ریشه، تقسیم بوته و ریشه دار کردن ساقه های نیمه خشبی امکان پذیر است.
در روش تقسیم ریشه، بوته های دو ساله، سالم و عاری از هر گونه آلودگی قارچی یا باکتریایی را باید در زمان مناسب از خاک خارج و بر حسب اندازه ریشه، آن را به 10 تا 12 قسمت تقسیم نمود. هر قطعه ریشه تقسیم شده باید دارای یک یا دو جوانه رویشی باشد. ریشه ها تقسیم شده را باید بلافاصله در زمین اصلی و در فواصل مناسب کشت کرد.
چنانچه ازدیاد به روش تقسیم بوته انجام شود، می بایست در زمان مناسب بوته های سالم را از خاک خارج نمود و آن را به شش تا هشت قسمت تقسیم کرد. هر بوته تقسیم شده باید حداقل دارای یک ساقه به طول 10 تا 15 سانتیمتر باشد بوته های تقسیم شده باید بلافاصله در زمین اصلی و در فواصل مناسب کشت شوند.
ریشه دار کردن قلمه های سبز یا نیمه خشبی از روش های دیگر ازدیاد رویشی شیشا است. در این روش پس از جدا کردن قطعات مناسب از ساقه، آنها را باید در مخلوط پرلیت و شن مرطوب قرار دارد. قلمه ها در شرایط مناسب پس از دو تا سه هفته ریشه دار می شوند. شش تا هشت هفته بعد می توان قلمه های ریشه دار شده را به زمین اصلی منتقل کرد. از آنجا که ریشه دار کردن قلمه ها وقت گیر بوده و به کارگر زیادی نیاز دارد، از این روش کمتر استفاده می شود.

خواندن 827 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 09:29

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@