شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

پورتولاکا پیلوسا / گل ناز پرزدار

کد: D428

علاوه بر استفاده به عنوان گیاهی زینتی، در طب سنتی برزیل به عنوان مُدر، تب بر و مسکن درد مورد استفاده قرار می گیرد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک های سبک با مواد غذایی کافی
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل
 کمی مرطوب
زیاد

 خصوصیات گیاهشناسی پورتولاکا پیلوسا:
گیاه پورتولاکا پیلوسا (KISS ME QUICK) گیاهی از جنس و خانواده گل ناز می باشد. این گیاه بومی آسیا و آمریکا است. در آمریکا از ایالت متحده و جزایر کاریب تا برزیل پراکنش دارد. نام گونه ی گیاه پورتولاکا پیلوسا از کلمه ی pilose گرفته شده که نشان دهنده ی وجود کرک ها و موهای ریز در این گیاه است. گیاه پورتولاکا پیلوسا دارای شکل های مختلفی است و به نظر می رسد با بلوغ گیاه ، شکل برگ ها نیز تغییر یافته است. برگ های گیاه پورتولاکا پیلوسا بالغ باریک، کوتاه و در برخی قسمت ها نیمکره ای شکل هستند. خصوصیات فیزیکی متنوع می تواند ناشی از شرایط رشدی باشد که گیاه در آن پرورش می یابد. گیاهانی که در آب و هوای خشک پرورش می یابند، تمایل به تولید کرک های انبوه تری دارند. ولی گیاهانی که در آب و هوای مرطوب تر رشد می کنند، کرک های کمتری تولید می کنند. همچنین گیاهانی که در آب و هوای گرم و مرطوب پرورش می یابند، شاخه های اولیه ی زیادی در مدت زمانی کوتاه تولید می کنند که پس از تولید شاخه های ثانویه، رشد برافراشته خواهند داشت. اما گیاهان رشد یافته در آب و هوای سرد و خشک، در ابتدا رشد برافراشه داشته و در نهایت شاخه های ثانویه به کندی تشکیل می شوند.
گیاه پورتولاکا پیلوسا یکساله بوده و زمان گلدهی آن از اواخر بهار تا اوایل پاییز می باشد.
ریشه ها گیاه پورتولاکا پیلوسا فیبری و نیمه گوشتی هستند. کرک ها در قسمت گره ها و گل آذین ها به خوبی قابل مشاهده اند. شاخه های این گیاهان حدود 3 تا 25 سانتیمتر طول دارند. پهنک برگ خطی تا نیزه ای است. این برگ ها همچنین می توانند سه گوش تا نیمکره ای شکل باشند.
گل ها گیاه پورتولاکا پیلوسا از 0.5 تا 1.2 سانتیمتر قطر دارند. رنگ گلبرگ ها می تواند از صورتی تیره تا ارغوانی دیده شود. پرچم ها حدود 5 تا 12 میلیمتر (در برخی موارد تا 37 میلیمتر) طول دارند.
میوه ها گیاه پورتولاکا پیلوسا به صورت کپسول بوده که این کپسول ها تخم مرغی شکل و به قطر 1.5 تا 4.3 میلیمتر می باشند. بذرها کروی شکل، به تعداد زیاد و به رنگ سیاه یا سربی در این کپسول ها قرار دارند. تعداد کروموزوم های آنها نیز 16 (2n=8) می باشد.
شرایط محیط رشد گیاه پورتولاکا پیلوسا:
گیاه پورتولاکا پیلوسابه نور کامل خورشید و خاک های به خوبی زهکشی شده نیاز دارند. نگهداری و پرورششان آسان بوده و حتی در میان سنگلاخ های کنار جاده ها و یا پیاده روها نیز می رویند.
از نظر نیاز آبی، آبیاری مناسب و منظم نیاز دارند. اگرچه نسبت به خشکی مقاوم هستند اما بیشترین گلدهی را در خاک های به خوبی آبیاری شده تولید می کنند.
بهترین خاک برای این گیاه، خاک سبک و شنی و يا خاک مرغوب باغچه با مقداری خاک برگ، يا کود دامی پوسیده می باشد.
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گیاه پورتولاکا پیلوسا:
علاوه بر استفاده به عنوان گیاهی زینتی، در طب سنتی برزیل به عنوان مُدر، تب بر و مسکن درد مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات نشان داد که عصاره ی استخراج شده از این گیاه تأثیر مثبتی بر روی کلیه ها داشته است.
تکثیر گیاه پورتولاکا پیلوسا:
ساده ترین روش ازدیاد و تکثیر گیاه پورتولاکا پیلوسااز طریق بذر می باشد. بدین صورت که بذر گیاه پورتولاکا پیلوسا در فصل پاییز در کپسول های کوچکی تشکیل می شود و کاشت بذر از ماه فروردین تا خرداد در خاک سبک صورت می گیرد.

خواندن 824 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 16 تیر 1398 ساعت 14:12

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@