شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه اسطوخودوس دارویی

کد: D411

طعم آن تلخ است و بعلت بوي مطبوع آن در عطر سازي مصرف مي شود

 

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک شنی
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

 دانستنی های علمی درباره گیاه اسطوخودوس:

طعمگیاه اسطوخودوس تلخ است و بعلت بوي مطبوع آن در عطر سازي مصرف مي شود
Lavandula Officinalis نام قدیم گونه Lavandula Angustifolia میباشد و به نام های دیگری چون official lavender و true lavender نیز شهرت داشته است.
برای کسب اطلاعات به صفحه اسطوخودوس مراجعه نمایید.
اسطوخودوس (OFFICIAL LAVENDER) در بيشتر نقاط دنيا به حالت خودرو مي رويد مخصوصا در جنوب فرانسه مناطق مديترانه و در تورنتو به مقدر زياد وجود دارد و بسته به شرايط محيط و خاک به انواع مختلف ظاهر مي شود.
اسطوخودوس گياهي است چندين ساله به ارتفاع حدود نيم متر با برگ هاي متقابل، باريک، دراز، سبز رنگ و پوشيده از کرک هاي سفيد پنبه اي. گلهاي اسطوخودوس به رنگ بنفش و به صورت سنبله است. قسمت مورد استفاده گياه اسطوخودوس، گلها و سرشاخه هاي گلدار آن است. اسطوخودوس بوي بسيار مطبوعي دارد.
ترکيبات شيميايي گیاه اسطوخودوس:

اسانس اسطوخودوس داراي حدود 40 درصد استات ليناليل است همچنين در آن ترکيباتي نظير اسيد بوتيريک، اسيد پروپيونيک و اسيد والريک، لينالول آزاد و ژرامبول وجود دارد.
طعم اسطوخودوس تلخ است و بعلت بوي مطبوع آن در عطر سازي مصرف مي شود. اسانس اسطوخودوس که از تقطير گل و سرشاخه هاي گلدار اين گياه به دست مي آيد مايعي است زردرنگ يا زرد مايل به سبز که داراي بوي مطبوعي است.
اسطوخودوس از نظر طب قديم ايران گرم و خشک است. براي رفع خستگي و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ريخته و براي مدت يکربع ساعت در آن دراز بکشيد، گرفتگي ها را باز مي کند، مقوي معده است، معرق است و تب را پائين مي آورد، صفرا بر بوده و کبد را بکار مي اندازد و بيماري هاي کبدي را برطرف مي کند، ضد تشنج است، براي تقويت عمومي بدن خوب است، از اسطوخودوس مي توان بعنوان مسهل و تميزکننده استفاده کرد. براي رفع فراموشي و تقويت حافظه از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنيد، براي برطرف کردن غم و اندوه هر روز دم کرده اسطوخودوس بنوشيد، اگر دست و پاي شما خواب مي رود از اين گياه استفاده کنيد، زردي را برطرف مي کند، براي رفع حالت تهوع و سرگيجه مفيد است، سردرد و سردردهاي يکطرفه را درمان مي کند، براي معالجه ضعف اعصاب مفيد است، طپش قلب را از بين مي برد، آسم را برطرف مي کند، اسطوخودوس درمان کنده رماتيسم، آرتروز و نقرس است، براي برطرف کردن بوهاي نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ريخته و بگذاريد به آرامي بجوشد عطر مطبوعي را در هوا پخش مي کند.

طرز استفاده:
1) دم کرده گیاه اسطوخودوس: حدود 5 گرم سرشاخه گلدار يا گل گياه اسطوخودوس را در يک ليتر آبجوش ريخته و به مدت 10 دقيقه دم کنيد. مقدار مصرف اين دم کرده 4-3 فنجان در روز است.
2)کمپرس اسطوخودوس: 30 گرم گل يا سرشاخه گلدار گياه اسطوخودوس را با يک ليتر آبجوش مخلوط کرده و به مدت 10 دقيقه دم کنيد.

 

 

خواندن 1014 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 تیر 1398 ساعت 10:47

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@