شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه بادرنجبویه

کد: D481

بادرنجبويه گياهي است علفي و چند ساله از خانواده Lamiaceae . ارتفاع اين گياه به 70 تا 150 سانتي متر مي رسد.

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
خاکهایی با بافت متوسط و غنی از ترکیبات کلسیمی و مواد و عناصر غذایی
10 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
زیاد

 دانستنی های علمی درباره گیاه بادرنجبویه:
بادرنجبويه گياهي است علفي و چند ساله از خانواده Lamiaceae . ارتفاع گیاه بادرنجبویه به 70 تا 150 سانتي متر مي رسد. رشد بادرنجبويه زياد بوده و بايد جاي کافي براي رشد داشته باشد تا مزاحم ساير گياهان نشود. ريشه اي کوچک و استوانه اي شکل ، سخت و منشعب دارد.
در مناطق معتدل اندامهاي هوايي با سرماي زمستان از بين مي روند ولي ريشه ها باقي مانده و در بهار دوباره سبز مي شوند. برگهاي گیاه بادرنجبویه تقريبا بويي شبيه ليمو و نعنا دارد. برگها گیاه بادرنجبویه پوشيده از تار، متقابل، بيضوي و به شکل قلب است. با کشيدن دست بر روي برگ، دستها مزه ترش به خود مي گيرند که مزه اي شبيه مزه ليمو دارد. برگهاي گیاه بادرنجبویه شباهت زيادي به برگهاي نعنا دارد. درازاي برگهاي آن 5 تا 8 سانتي متر و پهناي آن4 تا 5 است. بعلاوه در سطح پهنک برگ آن رگبرگهاي متعدد به وضع مشبک ديده مي شود. رنگ برگهاي گیاه بادرنجبویه در سطح فوقاني پهنک، سبز تيره ولي در سطح تحتاني آن سبز روشن است. رنگ برگ به خاک و شرايط آب و هوايي بستگي دارد.
در بهار و تابستان خوشه هاي کوچک گل با رنگهاي زرد روشن يا سفيد در محل اتصال برگ و ساقه ايجاد مي شود. اين گلها سرشار از شهد بوده و جاذب زنبورها هستند و به همين دليل نام لاتين آن Melissa به معني زنبور عسل است. گلهاي آن در خرداد تا اوسط مرداد ظاهر ميشود و به تعداد 6 تا 12 تائي هستند.
بادرنجويه در طول رويش به هواي گرم و نور کافي نياز دارد. بذرها دردماي 10 تا 12 درجه سانتي گراد جوانه مي زنند. ولي دماي مناسب براي جوانه زني 18 تا 20 درجه سانتي گراد است. بادرنجبويه در هر نوع خاکي قادر به رويش مي باشد و خاکهايي با بافت متوسط و غني از ترکيبات کلسيمي و مواد و عناصر غذايي براي رويش گیاه بادرنجبویه مناسب است. ريشه بادرنجبويه به جذب رطوبت در اعماق زمين قادر بوده و مي تواند خشکي را براي مدتي تحمل کند ولي کم آبي و خشکيهاي طولاني مدت سبب خشک شدن آن مي شود. PH مناسب خاک براي بادرنجبويه 8/4 تا 8 است.
ترکيبات شيميايي موجود در بادرنجبويه عمدتا شامل سيترونلال( 24%)، گرانيال( 16%)، ليناليل استات( 12%) و کاريوفيلن( 12%) است. علاوه بر اين بادرنجبويه ترکيبات ديگري مانند 1-octen-3-ol،10-alpha-cadinol،3-octanol،3-octanone، alpha-cubebene، beta-bourbonene،alpha-humulen،caffeic acid،caryophyllene،caryophyllene oxide، catechinene، chlorogenic acid، cis-3-hexenol، cis-ocimene، citral A، citral B، citronellal، copaene, delta-cadinene, eugenyl acetate, gamma-cadinene, geranial, geraniol, geranyl acetate, germacrene D, isogeranial, linalool, luteolin-7-glucoside, methylheptenone, neral, nerol, octyl benzoate, oleanolic acid, pomolic acid, protocatechuic acid, rhamnazine, rosmarinic acid, rosmarinin acid, stachyose, succinic acid, thymol, trans-ocimene و ursolic acid نيز دارد. تانن موجود در بادرنجبويه مسئول تاثير ضد ويروسي آن است. بادرنجبويه يوگنول داشته که باعث بهبود اسپاسم عضلاني و کرختي بافتها مي شود و ضد باکتري است. سيترالهاي A و B و سيترونلال مسکن هستند.
در قرون وسطي از گیاه بادرنجبویه براي درمان اضطراب، بي خوابي، کم اشتهايي و کاهش درد و اختلالات گوارشي ( مانند نفخ و کوليک) استفاده مي شد. بعد از قرون وسطي هم از گیاه بادرنجبویه براي درمان زخمها و عفونتهاي گوناگون استفاده مي شد. John Hussey که تا 116 سالگي عمر کرد به مدت 50 سال از چاي گیاه بادرنجبویه همراه با عسل استفاده مي کرد. Llewelyn، پرنس ولز، 108 سال عمر کرد که گفته مي شود در هنگام صبحانه از چاي اين گياه استفاده مي کرد. از بادرنجبويه هم به عنوان نوشيدني هاي گرم و سرد و هم براي طعم دادن به خوراکي ها مانند بستني استفاده مي شود. بادرنجبويه در طب سنتي اتريش هم به صورت نوشيدني و هم به صورت استفاده خارجي براي درمان اختلالات گوارشي، اختلالات مربوط به کبد و صفرا و نارحتي هاي سيستم عصبي استفاده مي شد.
امروزه نيز از بادرنجبويه به همراه برخي گياهان ديگر مانند سنبل الطيب، بابونه و رازک براي درمان اضطراب و آرامش بخشيدن استفاده مي شود. در يک مطالعه نشان داده شده است که عصاره خالص بادرنجبويه مي تواند سبب بهبودي استرس شده و سطح آرامش فرد را افزايش مي دهد. در اين مطالعه نويسنده بيان داشته که فرآيندهاي محاسباتي نيز با استفاده از اين عصاره افزايش مي يابد بدون آنکه دقت و درستي پاسخها کاهش يابد. بادرنجبويه ضد اضطراب، مسکن خفيف و آرام بخش است. مشخص شده است که عصاره بادرنجبويه بازدارنده فعاليت GABA ترانس آميناز بوده که اين خاصيت بادرنجبويه اثر ضد اضطرابي آن را توضيح مي دهد. گفته شد که رزمارينيک اسيد موجود در بادرنجبويه مسئول جلوگيري از فعاليت اين آنزيم است. عصاره بادرنجبويه مي تواند باعث بهبود خلق و خوي و عملکرد مغزي شود. در يک بررسي 81% از افرادي که با مشکلات خواب درگير بودند پس از مصرف بادرنجبويه و سنب الطيب اعلام داشتنند که خواب بهتري دارند. در مطالعه ديگري بر روي 18 فرد سالم نشان داده شد که مصرف بادرنجبويه با ذر 600 ميلي گرم در 7 روز باعث افزايش معني دار آرامش و بهتر شدن خلق و خوي شد. در مطالعات کمي نيز نشان داده است که بادرنجبويه مي تواند ميزان آشفتگي را در بيماران مبتلا به آلزايمر کاهش داده و سبب بهبود عملکرد رفتاري شود. در يک مطالعه تاثير بادرنجبويه بر روي بيماران مبتلا به آلزايمر خفيف و متوسط مورد بررسي قرار گرفت. در اين مطالعه نشان داده شد که عملکرد رفتاري در همه بيماران بهبود يافته و بيان شد که اين گياه تاثيري مثبت بر آشفتگي اين بيماران دارد. در يک مطالعه بيان شد که مصرف بادرنجبويه مي تواند سبب تقويت حافظه و افزايش تمرکز در بيماران مبتلا به آلزايمر شود. در يک مطالعه نيز نشان داده شد که مصرف بادرنجبويه مي تواند سبب آرامش افراد مبتلا به overexcited( بيش فعالي) شود. اين بيماري در اثر آسيب به مغز در نتيجه ضربه و يا بيماري هايي مانند آلزايمر ايجاد مي شود.
از عصاره اين گياه براي درمان تبخال نيز استفاده مي شود. برخي مطالعات پيشنهاد کردند که مصرف موضعي بادرنجبويه بر روي تبخال مي تواند مانع رشد ويروس HSV( عامل تبخال) شود. در مطالعه اي بر روي 116 فرد مبتلا به تبخال نشان داده شد که تنها پس از دو روز مصرف کرم بادرنجبويه ميزان تورم، خارش و قرمزي تبخال به صورت معني داري کاهش پيدا کرد. در مطالعه اي در دو بيمارستان و يک مرکز تخصصي پوست نشان داده شد که مصرف بادرنجويه به صورت موضعي مي تواند مدت درمان تبخال را کاهش داده، ميزان برگشت مجدد کم مي شود و مي تواند مانع از فعاليت ويروس تبخال شود. در يک مطالعه بر روي 115 بيمار نشان داده شد که مصرف بادرنجبويه مي تواند زخمها و ناراحتي هاي پوستي ناشي از ويروس را کاهش دهد.
در مجله علمي Endocrinology نشان داده شده است که بادرنجبويه مي تواند در درمان پرکاري تيروئيد موثر باشد از گذشته تاکنون در اروپا از بادرنجبويه براي درمان ناراحتي هاي تيروئيدي استفاده مي شد. اين گياه مي تواند هورمونهاي تيروئيدي را متعادل کند. با توجه به خاصيت ضد ويروسي اين گياه و درمان ناراحتي هاي تيروئيدي پيشنهاد شده است که از اين گياه براي درمان سندرم خستگي مزمن استفاده شود.
بادرنجبويه خواص ديگري نيز دارد که عبارتند از: برخي شواهد نشان مي دهند که بادرنجبويه مي تواند به عمل هضم کمک کند. مطالعات متعددي بين داشتند که اين گياه خاصيت ضد باکتريايي دارد. در يک مطالعه اثر بازدارندگي بادرنجبويه بر روي Listeria monocytogenes (باکتري ايجاد کننده مننژيت، دملهاي چرکين، عفونت خوني و ...) و Staphylococcus auerus( يک نوع باکتري آلوده کننده پوست) نشان داده شده است. در برخي مطالعات خاصيت ضد باکتريايي و آنتي اکسيدانتي بادرنجبويه نشان داده شده است. پيشنهاد شده است که به جاي نگهدارنده هايي مانند بتا هيدروکسي در سوسيس و کالباس مي توان از اين گياه به عنوان جايگزين مناسب تر و سالمتري استفاده کرد. مطالعات اخير نشان مي دهند که مصرف روزانه چاي بادرنجبويه مي تواند تنشهاي اکسيداتيو را در کارمندان آزمايشگاه هاي راديولوژي که در معرض پرتوهايي با شدت کم هستند، کاهش دهد. مصرف روزانه چاي بادرنجبويه به مدت تنها 30 روز باعث افزايش آنزيم کاتالاز پلاسما، سوپر اکسيد دسميوتاز، گلوتاتيون پراکسيداز شده و به صورت قابل توجهي ميزان آسيب به DNA، myeloperoxidase و پراکسيداسيون ليپيدها را کاهش داد. ماليدن برگ بادرنجبويه بر روي پوست باعث دور شدن پشه مي شود. اين گياه بادشکن، معرق و تب بر است. در موارد ابتلا به زکام و آنفولانزا نيز کاربرد دارد.
بادرنجبويه به صورت خشک شده، چاي، کپسول، عصاره، تنتور و روغني در بازار موجود است. در اروپا از اين گياه کرمهايي تهيه شده است. از چاي و جوشانده اين گياه مي توان با استفاده از پنبه به صورت موضعي استفاده کرد.
از آنجا كه رشد اوليه بادرنجبويه كند است و علفهاي هرز مي توانند بدون رقابت توسعه يابند بايستي كنترل علفهاي هرز قبل ازكاشت صورت گيرد . كك نباتي شلغم كه با تغذيه از برگهاي گیاه بادرنجبویه ميزبان آن را توري شكل ميكند ، زنجره و شته سبز از ديگر آفتهايي است كه باتغذيه از شيره نباتي علاوه بر تضعيف گياه باعث انتقال بيماريهاي ويروسي شده و صدمه هاي سنگيني به محصول وارد مي آورند .براي مبارزه با اين آفتها ميتوان از محلول 1/0 تا 2/0 درصد فوسدرين استفاده نمود . همچنين ممكن است بادرنجبويه درطول رويش به عوامل بيماري زاي قارچي ( نظير قارچ لكه برگي) آلوده شود. عليه اين بيماري مي توان از محلول فوندازول به صورت محلول پاشي استفاده كرد. آفت مشاهده شده در گياه بادرنجبويه Choreutis marzoccai گزارش شده است و از بيماريهاي گیاه بادرنجبویه نيز لكه برگي كه عامل آن Phyllosticta decidue و پوسيدگي خاكزي كه عامل آن Botrytis cinerea است نيز مي باشد.
تکثيرگیاه بادرنجبویه از طريق بذر بوده و تقريبا در هر خاکي رشد مي کند. قلمه و يا تقسيم ريشه هم در بهار و تابستان براي تکثير آن استفاده مي شود. ريشه هاي داراي سه تا چهار جوانه را در خاک معمولي مي کارند.
عوارض جانبي و احتياطات گیاه بادرنجبویه:
در مورد کودکان تنها مي توان براي درمان تبخال از اين گياه استفاده کرد. در اين مورد و يا ساير مصارف بايد با پزشک خود مشورت کنيد. زنان باردار و يا زناني که در دوران شيردهي هستند نبايد از بادنجبويه استفاده کنند. اين گياه مي تواند با مسکن ها و داروهاي مربوط به تيروئيد تداخل داشته باشد. عقيده بر اين است که بادرنجبويه مانع جذب داروي تيروئيدي thyroxine مي شود. تاکنون مشخص نشده است که اين گياه با داروهاي ضد ويروسي تداخل دارد يا خير؟ از اينرو افراد مبتلا به بيماري هاي ويروسي مانند ايدز بايد با مشورت پزشکان از اين گياه استفاده کنند.

Save

Save

خواندن 719 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 تیر 1398 ساعت 09:33

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@