شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه بومادران

 کد:D475

گیاه بومادران (Achillea millefolium) ، گیاهی است پایا و دولپه ای از خانواده کاسنی  که بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی میباشد.

 

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک شنی ،ماسه ای، لومی ،گچی مرطوب و خوب زهکشی شده
دمای بین 18 تا 24 درجه
مرطوب
 زیاد

 دانستنی ها ی علمی درباره گیاه بو مادران:
گیاه بومادران (Achillea millefolium) ، گیاهی است پایا و دولپه ای از خانواده کاسنی ( گل ستارگان ) که بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی میباشد .
گياه بومادران اصالتا متعلق به اروپا و آسياي غربي است و به صورت سنتي به عنوان مرهم براي زخم ها استفاده مي شده است. گیاه بو مادران در آلمان و کشورهاي اروپاي شمالي نيز استفاده زيادي داشته است و از قديم الايام در طب سنتي ايران مورد استفاده قرار مي گرفته است. امروزه نيز مي توانيد بومادران را از عطاري ها و فروشگاه هاي گياهان دارويي تهيه کنيد. گیاه بو مادران به دليل قابليتي که در انقباض خون و جلوگيري از خونريزي دارد و همچنين خاصيت ضد سرماخوردگي، از ارزش زيادي برخوردار است. از گیاه بو مادران براي درمان سرماخوردگي و همچنين اختلالات مجاري ادرار نيز استفاده مي شود.
بومادران به صورت خودرو در دشت‌ها و کنار جاده‌ها و نواحی کوهستانی اروپا و در مناطقی از شمال ایران و ارتفاعات البرزو درکوههای کرمان بخصوص کوه هزار وکوه بیدخوان بردسیر می‌روید. .
گیاه بو مادران برای مرزبندی مورد استفاده قرار میگیرد و به دلیل داشتن گلهای زیبا هم به عنوان گل شاخه بریده و هم گل خشک شده کاربرد دارد .
خواص دارویی این گیاه بسیار قابل ملاحظه میباشد .
گیاه بومادران ،گیاهی است علفی و پایا با سرعت رشد متوسط که بین 20 تا 90 سانتیمتر طول و گستردگی بین 10 تا 50 سانتیمتر دارد .( مدت زمانی بین 2 تا 5 سال نیاز است تا این گیاه کاملا رشد کند .)
برگها گیاه بو مادران بدون دمبرگ ،دراز پوشیده از کرک میباشند و دارای بریدگی هایی بسیار باریک هستند.
فصل گلدهی بومادران از اوایل بهار تا اواخر تابستان است ، گلهای گیاه بو مادران سفید، کوچک و معطر میباشند .
گل ها گیاه بو مادران به صورت مجتمع و در انتهای ساقه قرار میگیرند .
گل های بومادران منبع تغذیه مهمی برای حشرات و زنبورها به شمار می آید .(زنبورها برای شهدسازی ،شیره گلها را میمکند.)
همه قسمتهای گیاه بو مادران دارای بویی نافذ و تلخ مزه است .
میوه فندقه ، طویل و به شکل تخم مرغ وارونه است .
شرایط محیط رشد گیاه بو مادران :
خاک : خاک شنی، ماسه ای ، لومی، گچی ، مرطوب و خوب زهکشی شده .
این گیاه در اکثر خاکها میروید.
نور :آفتابی - نیمسایه .
بومادران زمانی که در معرض آفتاب کامل قرار دارد ، دارای گلهای بیشتری میباشد.
دما : دمای بین 18 تا 24 درجه برای رشد این گیاه مناسب است .
گیاه بومادران نباید در معرض سرما و بادهای سرد قرار گیرد.
آبیاری : به صورت متوسط صورت گیرد.
گیاه بومادران به نسبت مقاوم میباشد و در برابر گوزن ها ، خشکسالی، خشکی خاک و آلودگی هوا از بین نمی رود.
گیاه بو مادران برای بهبود کیفیت خاک و جلوگیری از فرسایش نیز کاشته میشود.
از برگهای گیاه بومادران برای تهیه کود استفاده میشود.
خواص دارویی گیاه بومادران :
در قرون اولیه از بومادران برای بند آوردن خون و علاج زخم هایی که با خون ریزی همراه بوده، استفاده می کردند. مردم برخی از کشورها، ازاین گیاه و به صورت پخته برای درمان کبودی ناشی از ضربه در اطراف چشم استفاده می کردند.
دم کرده سرشاخه های گلدار آن، در رفع گاستریت های حاد و مزمن، رفع نفخ و ترش کردن، اثر نافذ دارد. همچنین استفاده از دم کرده بومادران، سبب کاهش فشار خون شده و برای نارسایی های کیسه صفرا استفاده می شود. در ازدیاد ادرار و رفع سنگ کلیه نیز موثر است. به علاوه باد شکن و تب بُر نیز می باشد.
اسانس آن خاصیت ضد باکتری و ضد تورم دارد. از این اسانس در صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی در تهیه کِرم ها و پمادهای محافظ پوست و داروهای ضد تورم استفاده می شود.
بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ عطری، به روی سلسله اعصاب و قلب نیز اثر می گذارد و در مواردی مانند خستگی عمومی، ضعف قلب، ورم ماهیچه های دل، بیماری های عصبی مانند ضعف اعصاب، هیستری، صرع و قلنج های تشنج آور، نتایج مفیدی می دهد. شیره تازه این گیاه در آنژین، احساس گرفتگی ناگهانی و خواب رفتگی سودمند است.
همچنین بومادران بر اثر قابض بودن در رفع ترشحات زنانگی، بند آوردن خون و رفع اخلاط خونی، بواسیرهای خونی و اسهال ساده، اثر معالج دارد.
گیاه بو مادران به طور خاصی تب بُر است. ضماد آن جهت درد سینه مفید است. بخور و جوشانده آن برای درمان زکام مفید است. پس در زمان سرماخوردگی استفاده از آن توضیه می شود.
طرز استفاده از گیاه بومادران :
دم کرده 10 تا 20 گرم سرشاخه گلدار یا برگ در نیم لیتر آب و مصرف یک تا سه فنجان در روز .
آفات و امراض:
گیاه بو مادران در معرض کپک پودری و زنگ زدگی میباشد .
ساقه گیاه بومادران ضعیف بوده و در معرض پوسیدگی است .
همانطور که پیشتر ذکر شد ،این گیاه در معرض سرما و بادهای سرد نباید قرار گیرد.

تکثیر گیاه بو مادران:

تکثیر گیاه بو مادران به روش کاشت بذر بوده و به شرح زیر است :
تاریخ و فواصل کاشت:
زمان مناسب برای کشت مستقیم گیاه در زمین اصلی اواخر تابستان - اوایل پائیز است. در این روش بذور در ردیفهایی به فاصله 40 تا 50 سانتیمتر در زمین اصلی کشت می‌شوند. برای هر هکتار زمین به 2 تا 3 کیلوگرم بذر نیاز است.
زمان مناسب برای کشت غیر مستقیم اوایل بهار است. برای این کار بذور در ردیفهای به فاصله 5 تا 20 سانتیمتر در خزانه هوای آزاد کشت می‌شوند. سپس نشاء‌ها در زمین اصلی در ردیفهایی به فاصله 60 سانتیمتر و فاصله دو بوته در طول ردیف 25 تا 30 سانتیمتر کشت می‌شوند.
هشدار:
خيلي به ندرت پيش مي آيد که گياه بومادران سبب ايجاد حساسيت هاي پوستي شود و استمرار و استفاده مداوم از اين گياه نيز ممکن است حساسيت هاي پوستي را افزايش دهد. در دوران بارداري از اين گياه استفاده نکنيد. همچنين استفاده از روغن اين گياه براي موارد داخلي بايد تحت نظر و با تجويز دکتر کارشناس باشد

Save

Save

خواندن 791 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 12:01

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@