شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه تره فرنگی وحشی

 کد:D464

گیاه تره فرنگی وحشی یا سیر فیلی یک از گونه های چنس پیاز (Allium) و از خانواده ی سوسن سانان (Amaryllidaceae) می باشد

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
 خاک های رسی با رطوبت مناسب
 نواحی معتدل
کمی مرطوب
زیاد

    
خصوصیات گیاهشناسی گیاه تره فرنگی:
گیاه تره فرنگی وحشی یا سیر فیلی یک از گونه های چنس پیاز (Allium) و از خانواده ی سوسن سانان (Amaryllidaceae) می باشد. گیاه تره فرنگی بومی نواحی از جنوب اروپا تا غرب آسیا هستند. اما در بسیاری از نواحی و کشورهای دیگر جهان نیز مورد کشت و کار قرار می گیرند.
گیاه تره فرنگی دارای سه کولتیوار متفاوت با نام های "تره فرنگی وحشی"، "سیر فیلی" و "کورات" است.
در کولتیوار تره فرنگی وحشی که به صورت خودرو رشد می کند، بالبی به پهنای سه سانتیمتر نیز تولید می کند که هر یک حدود 180 سانتیمتر نیز طول دارد و چتری با حدود 500 گل نیز به وجود می آورد. گل ها کوزه ای شکل و به رنگ های سفید، صورتی یا قرمز بوده و حدود 6 میلیمتر نیز عرض دارند. کیسه های گرده به رنگ زرد یا ارغوانی و دانه های گرده نیز به رنگ زرد مشاهده می شوند. این گل ها هرمافرودیت (هر دو جنس نر و ماده روی یک گل وجود دارد) بوده و گرده افشانی آنها توسط زنبورهای عسل صورت می گیرد.
شرایط محیط رشد گیاه تره فرنگی:
گیاه تره فرنگی شرایط آفتابی و خاک های به خوبی آبیاری شده را ترجیح می دهد. همچنین آب و هوای خشک را می پسندد. در خاک های رسی موفقیت رشدی بهتری دارد.
در پی اچ های 5.2 تا 8.3 می تواند رشد کند.
گیاه تره فرنگی در پاییز رشد می کند و در تابستان از بین می رود. برگ های آن در فصل زمستان دارای حداکثر بوی مطبوع می باشند که می توان در این زمان آنها را برای مصارف خوردنی و پختنی برداشت نمود.
گیاه تره فرنگی به خوبی همراه با گیاهانی نظیر رز، هویج، چغندر و بابونه رشد می کند. اما نباید با گیاهان خانواده ی نیام داران کشت گردد. همچنین در کشت با یونجه رقابت کرده و هر یک اثر بدی در دیگری خواهند گذاشت.
کاربردها و خواص دارویی گیاه تره فرنگی:
بالب های گیاه تره فرنگی به صورت خام یا پخته شده به مصرف خوراکی می رسند. این بالب ها مزه ای قوی مشابه تره فرنگی و سیر دارند که پس از پخته شدن، طعم و بوی مطلوبی به غذا می دهند.
برگ های گیاه تره فرنگی نیز به صورت خام یا پخته شده به مصرف می رسند. برگ ها نیز بوی مطبوع ملایم تا قوی مشابه بوی برگ سیر دارند. برای استفاده از برگ ها می توان آنها را از اواخر پاییز تا بهار جمع آوری کرد.
گل های گیاه تره فرنگی نیز به صورت تازه و خام مورد استفاده قرار می گیرد. بو و طعم این گل ها همانند برگ ها است. اما در برخی موارد، گل های خشک شده دارای طعم مطلوب تری در غذاها خواهند بود.
خواص درمانی گیاه تره فرنگی مشابه خواص درمانی بسیاری دیگر از گیاهان جنس آلیوم می باشد.
گیاه تره فرنگی دارویی برای پیشگیری و درمان انواع مختلفی از بیماری ها استفاده می گردد. برای درمان بیماری های مختلف مربوط به قلب و خون استفاده می گردد، این بیماری ها شامل فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، بیماری قلبی کرونر، حمله قلبی و سخت شدن شریان ها (تصلب شریان) استفاده می شود.
بعضی از افراد از گیاه تره فرنگی برای پیشگیری ازسرطان کولون، سرطان معده، سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان ریه استفاده می نمایند. همچنین از آن برای درمان سرطان پروستات و مثانه نیز استفاده می گردد. برای درمان پروستات بزرگ شده، دیابت، ورم مفاصل، آرتروز، رینیت آلرژیک (تب یونجه)، اسهال مسافران، فشار خون بالا در اواخر بارداری، سرماخوردگی، پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی و قارچی استفاده می شود.
سایر مصارف، شامل استفاده از گیاه تره فرنگی برای درمان تب، سرفه، سردرد، شکم درد، احتقان سینوسی، نقرس، روماتیسم، هموروئید، آسم، برونشیت، تنگی نفس، فشار خون پایین، قند خون پایین، قند خون بالا و جای گزیدگی مار استفاده می شود.
همچنین برای مبارزه با استرس و خستگی و حفظ سلامت کبد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
بعضی از افراد از روغن بدست آمده از این گیاهان همانند روغن سیر، برای درمان عفونت های قارچی، زگیل ها و میخچه استفاده می نمایند. هرچند تحقیقات علمی نشان می دهد که سیر می تواند قادر به درمان عفونت های قارچی از قبیل پای ورزشکاران می باشد، اما کارایی روغن سیر بر روی زگیل ها و میخچه ثابت نشده است.
تکثیر گیاه تره فرنگی :
تکثیر گیاه تره فرنگی از طریق کشت بذرها بلافاصله پس از رسیدن در شاسی سرد صورت می گیرد. اگرچه می توان آن را در بهار نیز در شاسی سرد کشت کرد.
روش دیگر ازدیاد گیاه تره فرنگی، کشت سیرچه ها، زمانی که رسیدند در اواخر تابستان است. سیرچه ها می توانند به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت گردند.

Save

Save

خواندن 783 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 08:52

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@