شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه پای کره اسبی

کد: D442

گیاه کره اسبی از جنس Tussilago در خانواده asteraceae است و به خاطر شکل برگ های خود به نام coltsfoot خوانده می شود

خاک و تغذیهدمای ایده آل محیطآبیاری و رطوبتنور محیط
رس سنگین
10 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

دانستنی های علمی درباره گیاه کره اسبی:
گیاه کره اسبی از جنس Tussilago در خانواده asteraceae است و به خاطر شکل برگ های خود به نام coltsfoot خوانده می شود و بومی شمال آمریکا و اروپا می باشد.
پای خر یا (پای کره اسبی) گیاهی دارویی از خانواده گل‌ستاره‌ای‌ها از جنس (Tussilago) گیاهی پایا و دارای ریشه قوی، گوشتدار و به رنگ سفید مایل به قهوه‌ای است. در آغاز فصل بهار و قبل از پیدایس برگ ها، ساقه کوچکی از گیاه رشد می‌کند که هریک به کاپیتول منتهی می‌شود. رنگ برگ‌ها سبزاما سطح آن به علت پوشیده بودن از کرک‌های ظریف به رنگ سبز مایل به سفید است.
گیاه کره اسبی با اسامی دیگری نیز شناخته میشود که عبارتند از : (فرفره، فنجيون، حشيشة‌السعال، سعالي، سعله، علف سرفه، منجون، فخريون، فرفر، فنجيوون و توسيلا‍ژ)
گیاهی چند ساله و ریزو م دار است گل و جوانه ان روی ریزوم رشد می کنند.در اوایال بهار ساقه های پشمالو راست و بدون انشعاب که با فلس های قهوه ای مایل به قرمز پوشیده شده است که از جوانه گل رشد می کند و گل زرد رنگ که از بیش از 300 گلچه شعاعی شکل و بیش از 40 گلچه لوله ای شکل تشکیل شده است .
برگ ها گیاه کره اسبی قلبی شکل و دارای لبه های دندانه دار و به 5 تا 12 لب تقسیم شده اند . سطح رویی برگ براق و به رنگ سبزتیره و سطح زیرین برگ به رنگ خاکستری و دو طرف برگ دارای پوشش مو مانند است .
میوه ی گیاه کره اسبی بلند و استوانه ای و بدون کرک و در نو ک سفید براق هستند. همزمان با برگ ها میوه نیز ظاهر می شود.
ریشه و برگ گیاه کره اسبی، برای بخور، رفع سکسکه، سرفه‌های خشک و درمان آبسه و له شده برگ‌ها با عسل به صورت ضماد برای مداوای باد سرخ استفاده می‌شود. همچنین صورت‌های دارویی دیگر پای خر برای حفاظت پوست استفاده می‌شود.این دارو خلط آور و آرام کننده نیز می‌باشد.
1. طبع گیاه کره اسبی گرم و خشك است. 2. براي ناراحتي‌هاي سينه و برونشيت مزمن و آسم مي‌توان از گیاه کره اسبی (برگ‌هاي اين گياه را مانند سيگار دود كرد) استفاده كرد. 3. براي سرطان ريه و خروج اخلاط خوني از سينه از دمكرده گل آن استفاده شود. 4. از دمكرده آن مي‌توان به عنوان مايع شستشوي چشم استفاده كرد. 5. افراد مسلول مي‌توانند از دمكرده آن ميل كنند. 6. براي درمان فلج ناگهاني ناشي از خونريزي مغزي دمكرده گیاه کره اسبی نيز مفيد مي‌باشد. 8. براي كم كردن ورمها از ضماد برگ و گل گیاه کره اسبی استفاده شود. 9. كساني كه ناراحتي كبدي دارند از گیاه کره اسبی با احتياط استفاده كنند و نبايد بيش از 2 هفته استفاده شود.
از طریق گرده افشانی و ریزوم خود تولید مثل می کنند و دانه ها توسط باد پراکنده می شوند.

خواندن 648 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 18 تیر 1398 ساعت 08:45

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@