شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه کرچک

کد: D420

کرچک یکی از گیاهان دارویی است که سابقه ی استفاده از آن توسط انسان به 4000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) بر میگردد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک لوم با مخلوطی از رس و ماسه
 24 درجه سانتیگراد
 مرطوب
 خیلی زیاد

 دانستنی های علمی درباره گیاه کرچک:
گیاه کرچک گیاهی است علفي كه بنا به محل رويش،‌طول دوره ی رشد آن متفاوت است به صورتي كه در مناطق سردسيری بك گياه يكساله بوده ولي در مناطق گرمسير به صورت چندساله در آمده و ممكن است از لحاظ حجمي فضای بسبار بزرگي رااشغال كند و به صورت درخت يا درختچه در آيد.
کرچک یکی از گیاهان دارویی است که سابقه ی استفاده از آن توسط انسان به 4000 سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) بر میگردد. كلمه Ricinus بر گرفته از يك اصطلاح لاتين به معناي "كنه سگی" مي باشد. علت اين نامگذاري شباهتی بود كه لينائوس ميان دانه اين گياه و كنه هايی كه معمولاً در سگها ديده مي شود، مشاهده كرد. يهوديان گياه كرچك و دانه آن را به نام كيكايون مي شناسند. اين نام نشان دهنده آن است كه اين گياه احتمالاً گياهی است كه خداوند آن را روياند تا بر سر حضرت يونس (ع) كه در خارج شهر نينوا نشسته بود سايه افكنده شود.
گیاه کرچک یک یا چندساله (در مناطق سردسیر بصورت یکساله است) که متعلق به خانواده فرفيون می باشد. برگ ها در كرچك بسيار بزرگ بوده و معمولاً به رنگهاي سبز و ارغوانی هستند و از 5 تا 11 لوب تشكيل شده اند. ساقه در كرچك، گرد، بدون كرك و معمولاً سبز مايل به زرد مي باشد و از يك لايه مومی مايل به خاكستری پوشيده شده است كه در مزرعه به ساقه ها رنگي مايل به آبی می بخشد.
برگها در گیاه کرچک متناوب، ‌پنجه ای با كناره ای دندانه دار و دمبرگ نسبتاً دراز به رنگهاي سبز يا قرمز ديده می شوند.
گلهای گیاه کرچک تك جنس بوده كه بر روی يك گل آذين خوشه مانند قرار گرفته اند ؛‌ به طوری كه در يك گل آذين گلهاي نر در قسمت تحتانی و گلهای ماده در قسمت فوقانی گل آذين قرا گرفته اند.
ميوه ی گیاه کرچک يك نوع كپسول سه برچه ای است كه كه در زمان رسيدن گشوده شده و همزمان هر برچه از سطح شكمی يك دانه را آزاد مي كند كه دانه ها داراي تزئينات خاصي نيز هستند. اين دانه ها بزرگ و به رنگ قرمز و يا سبز مايل به خاكستري ديده مي شوند.
از دانه ی گیاه کرچک روغن بدست مي آيد. همچنين در دانه ی كرچك آلكالوئيدهاي سمی به نام ريسين و ريسينين وجود دارند كه خوشبختانه در زمان استحصال روغن از دانه ها اين آلكالوئيدها در پس مانده ي آن باقي مانده و در روغن وجود ندارند.
ریشه ی گیاه کرچک طویل و كاملاً توسعه يافته است. گل آذين به صورت يك خوشه هرمي شكل است که در انتهاي شاخه هاي اصلي و جانبی بوجود مي آيد.
كرچك ها گياهانی يك پايه بوده و روي گل آذين خوشه، گلهای نر در قسمت پايين و گلهاي ماده در قسمت بالاتر قرار می گيرند كه نسبت بين گلهای نر و ماده با توجه به رقم و آب و هوا متفاوت می باشد. ميوه كرچك به صورت كپسول كروی و خاردار مي باشد كه در هنگاه رسيدن سخت و شكننده می شود.
هر كپسول محتوی سه دانه می باشد. دانه ها به شكل بيضوی پهن و داراي پوسته براقی می باشند كه درون آنها يك مغز سفيد بسيار روغنی قرار دارد. رنگ بذرها در انواع مختلف متفاوت بوده و به رنگهاي سفيد، قهوه اي، نخودي، سياه و قرمز مشاهده مي شوند. اين رنگ ها به صورت خال هايي بر روی پوست بذر به چشم می خورند كه بسيار زیبا هستند.
بررسي ها نشان مي دهد كه كرچك بومي آفريقاي شمالي و به احتمال زياد كشور اتيوپي مي باشد. يخبندان عاملي است كه دوره رشد و نمو آن را محدود مي كند. كرچك يك گياه روز بلند است اما با روزهاي نسبتاً كوتاه كه طي آن ميزان كاهش عملكرد كمتر است نيز سازگار است. كرچك تقريباً در همه نوع خاك به جز خاک های سنگين رسی رشد كرده و محصول مي دهد. خاكهاي بسيار حاصلخيز، سبب رشد بيش از حد شده و زمان لازم براي رشد و دوره گلدهی را بسيار طولانی مي كند.
گیاه کرچک بطور خودرو در بخش های مرکزی و جنوبی کشورمان دیده می شود. کشورهای هند و برزیل دارای جمعیت های فراوانی از این گیاه هستند.
روغن گیاه کرچک:
روغن کرچک از فشردن دانه‌ های بدون پوسته گیاه(ricinus communis) در سرما به دست می ‌آید که پس از تصفیه، بی ‏رنگ کردن و عبور بخار آب تبدیل به روغن کرچک دارویی می‌ شود.
مقدار نياز آبي در كرچك به رقم، مرحله رشدي، زمان آبياري و شرايط اقليمي بستگي دارد. كرچك پابلند در برابر خشكي مقاوم است و با بارندگي بسيار كم، بذر توليد مي كند اما هيبريدهاي پاكوتاه يا يكساله براي توليد حداكثر محصول نياز به رطوبت كافي دارند.
از روغن كرچك براي رفع برخی دردهاي عضلانی و رماتيسمی استفاده می شود. همچنين به خاطر اثر مسهلی شديدی كه اين روغن دارد براي آزمايشات پزشكی كه نياز به خالی بودن روده ها و معده دارد از اين روغن به عنوان مسهل استفاده می شود.
همچنین این گیاه برای درمان برخی از انواع بیماریهای پوستی از جمله زگیل موثر میباشد.
روغن کرچک عمدتا به‌ عنوان مسهل به ویژه در تخلیه روده قبل از معاینه کولون یا عکس‌ برداری از حفره شکمی به کار می ‌رود. علاوه بر این، روغن کرچک به عنوان ملین در درمان یبوست حاد نیز کاربرد دارد. در مواقع ابتلا به یبوست ‌های موردی مصرف حداقل ۴ کپسول روغن کرچک با یک لیوان آب ولرم می ‌تواند درمان موثری برای رفع یبوست باشد.

تکثیرگیاه کرچک :
تکثیرگیاه کرچک بوسیله ی بذر صورت می گیرد. در پاييز خاك به عمق 25 تا 30 سانتيمتر شخم زده شده و كودهاي دامي و شيميايي مورد نياز به خاك اضافه مي شود. پس از ديسك زدن زمين، بذور كرچك از اواسط اسفند تا اواخر فروردين كه خطر سرما از بين رفته است در زمين اصلي كاشته می شود. براي كاشت كرچك فاصله بين رديفها 90 الي 120 سانتيمتر و فاصله بوته ها روي رديف 40 سانتيمتر در نظر گرفته می شود. در كرچك هاي يكساله و پاكوتاه فاصله رديفها 60 سانتيمتر در نظر گرفته می شود. عمق كاشت با توجه به خاك محل كاشت 5/2 تا 5 سانتيمتر در نظر گرفته می شود. ميزان بذر مصرفي براي هر هكتار 15 الي 30 كيلوگرم می باشد.
برداشت بذرها در زمانی است که میوه ها کاملا خشک شده اند. برداشت دیرهنگام به دلیل ریزش بذور در اثر باز شدن میوه ها سبب ضرر اقتصادی خواهد شد. عمکرد بذر یک تا دو تن در هکتار می باشد.
تمام اجزای گیاه کرچک سمی هستند، به خصوص دانه ها که بسیار سمی هستند. شما باید دانه های کرچک را از محل بازی کودکان دور نگه دارید زیرا این گیاه زیبا با دانه های لوبیا شکل در صورت بلعیده شدن میتواند کشنده باشد.

 

خواندن 1034 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 تیر 1398 ساعت 11:07

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@